Când vor putea fi folosite de părinţi tichetele educaţionale de 500 de lei. Anunțul premierului Marcel Ciolacu

62412258
Shutterstock

Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi că, în cel mai scurt timp, părinţii vor putea ridica tichetele educaţionale în valoare de 500 de lei cu care vor putea cumpăra rechizite şi haine pentru şcoală.

„Avem proiecte importante în domeniul Educaţiei. Înţeleg că procedura privind tichetele educaţionale de 500 de lei a fost finalizată atât la Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, cât şi la Ministerul Educaţiei. Astfel, în cel mai scurt timp, cardurile vor putea fi ridicate de părinţi şi folosite pentru cumpărarea de rechizite şi îmbrăcăminte pentru şcoală", a spus premierul la începutul şedinţei de Guvern.

El a adăugat că în şedinţa de Guvern de joi va fi aprobat cadrul necesar pentru continuarea programului naţional "Masă sănătoasă în şcoli" şi în acest an.

„Masa caldă s-a dovedit esenţială în reducerea abandonului şcolar în zonele unde programul a fost aplicat, de aceea ţinta noastră este să creştem de la 450 de unităţi la 1.000 numărul şcolilor unde să oferim acest suport alimentar copiilor", a menţionat Ciolacu.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Fabulos: România, locul 3 la Europeanul de Culturism și Fitness! Fetele și băieții au întors toate privirile
GALERIE FOTO Fabulos: România, locul 3 la Europeanul de Culturism și Fitness! Fetele și băieții au întors toate privirile
Citește și...
O nouă șansă la viață prin donarea de organe. Povestea emoționantă a unei doctorițe din Oradea și a pacienților salvați

O doctoriță din Oradea le-a dat mai multor oameni o nouă șansă la viață, chiar și după moartea sa. Fiica ei a ținut cont de dorința femeii de a deveni donator de organe în cazul unui accident sau al unei afecțiuni medicale fatale.

După 12 ani într-un container, o mamă și cei trei copii ai săi au primit o casă nouă, cu ajutorul unei campanii de donații

O familie greu încercată de necazuri are acum parte de o bucurie imensă.

Sute de persoane la coadă la Policlinica Bistriţa, pentru programări la analize. La 7:50 s-au epuizat locurile disponibile

Sute de persoane s-au aşezat la coadă în faţa Policlinicii Bistriţa, de la primele ore ale zilei de joi, pentru a se programa la analize medicale decontate de stat, ceea ce a dus la depăşirea capacităţii de procesare a cererilor.

Recomandări
Nicușor Dan, prima reacție după căderea Guvernului: O decizie democratică. Încep negocierile pentru formarea unui nou guvern

Președintele Nicușor Dan a declarat marți că moțiunea de cenzură care a dus la căderea Guvernului Ilie Bolojan ”este o decizie democratică a Parlamentului” și vor ”începe negocierile pentru formarea unui nou guvern”.

Liberalii își mențin poziția. PNL refuză coaliția cu PSD după un nou vot intern. Surse politice: 34 ”pentru”, 0 ”împotrivă”

Conducerea PNL a decis, printr-un vot intern cu majoritate clară, să mențină poziția de a nu mai forma o coaliție cu PSD, consolidând astfel ruptura politică dintre cele două partide.

The Guardian: Guvernul României a căzut după pierderea votului de neîncredere: presiuni pe economie și reforme blocate

România intră acum într-o perioadă potențial lungă de negocieri politice după adoptarea moțiunii de cenzură, scrie publicația The Guardian.