Rabla da rateuri de la prima cheie!

×
Publicitate

Oficial, luni a inceput programul Rabla. Neoficial insa, veti putea sa va inscrieti in program abia saptamana viitoare.
 

Si asta pentru ca functionarii fondului de mediu au nevoie de inca sapte zile pentru a autoriza dealerii si pentru a le repartiza numarul de masini pe care pot sa le vanda.

137 de dealeri din toata tara si-au depus dosarele pentru a participa in programul Rabla. Pentru inceput toate actele vor fi cercetate de functionarii Fondului de Mediu care le vor aviza sau ... nu. Abia la inceputul saptmanii viiotare va fi clar cate masini are dreptul sa vanda fiecare firma. Ce pot face pana atunci romanii?

Potrivit lui Dragos Nacuta, purtator de cuvant Ministerul Mediului, "oamenii pot sa se inscrie in liste de asteptare la dealerii mari. Sunt cam aceeasi care au participat si anii trecuti. Ulterior vor putea sa obtina nota de acceptare."

Anul acesta autoritatile spera sa vanda 60.000 de automobile prin programul Rabla. Pentru fiecare masina mai veche de 10 ani se ofera o prima de 3800 de lei, bani care vor fi scazuti din pretul masinii noi.

Mai multe detalii despre programul Rabla aflati marti la ora 21.00 la videochat pe www.stirileprotv.ro, cu presedintele Administratiei Fondului de Mediu, Vlad Marcoci.

Articol recomandat de sport.ro
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Citește și...
Salvatorii de pe mare au protestat față de noua lege a salarizării: „Cam 4.000 lei în mână. Doi oameni pe o navă fac salvare”

Cei care au intervenit marți să salveze echipajul de pe nava GAS Lisbon, în largul mării, la Sulina, dar și colegii lor, au protestat la Constanța.

Grav afectați de seceta din 2025, fermierii români vor primi despăgubiri de 15 milioane de euro. Când vor intra banii UE

Comisia Europeană a adoptat Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2026/1698, prin care alocă un sprijin financiar de urgență fermierilor din cinci state membre afectate de fenomene climatice nefavorabile: Croația, Cipru, Portugalia, România și Slovenia.

Federaţiile din educaţie anunţă că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării: ”Negocieri false”

Federaţiile din educaţie au anunţat că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării, care erau programate joi, 23 iulie, la Ministerul Muncii.

Recomandări
ANIMAȚIE. Traseul dronei militare doborâte, în premieră, de un F-16 în România. Cum a ajuns la 90 de kilometri de București

O dronă de luptă a fost doborâtă, vineri, de un avion românesc de vânătoare F-16 la nici 90 de kilometri de centrul Bucureștiului. 

Prima reacție a NATO după ce România a doborât o dronă în Buzău. „Alianța e capabilă și pregătită să reacționeze”

NATO a reacționat, vineri, după ce România a doborât o dronă în Buzău și menționează că alianța „e pregătită și capabilă să reactioneze la orice potențiale amenințări aeriene”.

Negocieri încheiate cu un boicot. Votul pe legea salarizării ar putea fi amânat pentru august

Noua lege a salarizării este în pericol să nu fie votată în Parlament săptămâna viitoare, așa cum și-ar fi dorit Guvernul. Sindicatele din Sănătate și Educație nu s-au mai așezat la masa negocierilor, iar PSD anunță că nu o susține în forma acutuală.