Arad: Cum au ajuns profesori cu note de 10 la inspectii sa primeasca 2 si 3 la definitivat

61359654

Jumatate dintre dascalii aradeni care au sustinut examenul de definitivat nu au promovat, unii primind note de 2 si 3, desi aveau note maxime la cele doua inspectii obligatorii.

Jumatate dintre dascalii aradeni care au sustinut examenul de definitivat nu au promovat, unii primind note de 2 si 3, desi aveau note maxime la cele doua inspectii obligatorii, in timp ce aproape 20 s-au retras din proba scrisa pentru a nu le fi evaluate lucrarile.

Potrivit rezultatelor de la examenul de definitivat prezentate, marti, de Inspectoratul Scolar Judetean (ISJ) Arad, dintre cei 208 de candidati carora li s-au evaluat lucrarile, numai 104 au promovat, adica jumatate, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Cei promovati au obtinut media minima opt sau peste aceasta, cea mai mare medie fiind de 9,70.

Mai multi dascali au obtinut note de doi si trei la proba scrisa, desi la cele doua inspectiile obligatorii au avut note mari.
De exemplu, o profesoara de la Scoala Gimnaziala Peregu Mic care a obtinut cea mai mica nota din judet la proba scrisa, respectiv 2,75, a avut note de zece la ambele inspectii obligatorii.

De asemenea, o profesoara de la Scoala Gimnaziala “Avram Iancu” Arad, cu o vechime de predare de cinci ani, a obtinut la proba scrisa doar 3,3, dar la inspectii a primit doi de zece.
Si o profesoara de la Scoala pentru copii cu deficiente Siria a obtinut la proba scrisa doar 3,55, dar la inspectiile obligatorii a primit 7 si 9.

Mai multi dascali s-au retras din examenul scris.

"Am avut 18 cazuri in care s-au retras, depunand declaratie in acest sens pentru a nu li se evalua lucrarile. Probabil, acesti candidati nu s-au simtit suficienti de pregatiti", a declarat inspectorul scolar Mariana Tocaciu, purtator de cuvant al ISJ Arad.

Conform sursei citate, alti 11 dascali nu s-au mai prezentat la proba scrisa, desi s-au inscris si au fost validati.

La nivel national, potrivit rezultatelor partiale, inaintea contestatiilor, anuntate de Ministerul Educatiei, peste 3.100 de candidati, respectiv 47,83%, au promovat examenul de definitivare in invatamant, cel mai ridicat procent de promovare fiind in judetul Gorj - 76,47, iar cel mai scazut in Caras-Severin - 29,33.

Cadrele didactice care au promovat examenul national de definitivare au dobandit dreptul de practica in invatamantul preuniversitar.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
GHID STIRILE PROTV. Cum identifici piesele auto contrafacute care iti pot pune viata in pericol

Piesele auto contrafacute le pot aduce moartea soferului si pasagerilor din masina si inchisoarea celor care le vand.

Jucarii mai sigure, dar mai scumpe. Efectul unei noi directive UE, care trebuie aplicata si la noi

In ultimii trei ani, inspectorii i-au avertizat pe comercianti sa renunte inainte de termenul-limita la jucariile in care se regasesc anumite substante periculoase. De luni, ele vor fi confiscate, iar vanzatorii amendati cu mii de euro.

Scolile postliceale, sansa celor care nu au luat bacul. Ce atu au fata de cei care merg la facultate

Absolventii care nu au luat bacul se pot inscrie la scolile postliceale, unde pot invata o meserie si dupa trei ani, au o diploma.

Recomandări
FOTO. Cum arată în 2026 depozitul de muniții din Transnistria cu care Rusia sperie Europa. „Nu mai e o amenințare”

Serviciul de Informații și Securitate (SIS) și Agenția de Informații Militare din Republica Moldova au publicat imagini cu depozitul de muniții de la Cobasna, unul dintre cele mai importante obiective militare din regiunea transnistreană.

Alertă în Portul Midia. Militarii chemați să intervină după ce „un obiect plutitor” a fost găsit aproape de dig. FOTO

Ministerul Apărării Naționale a fost solicitat să intervină pentru verificarea unui obiect plutitor, posibil fragment de dronă aeriană, în Portul Midia.

Ilie Bolojan: „PNL va susține proiectul legii salarizării. E o măsură care evită pierderea a peste 700 de milioane de euro”

Grupurile parlamentare ale PNL au fost mandate să susţină adoptarea proiectului legii salarizării, a anunţat, vineri, preşedintele partidului, premierul interimar Ilie Bolojan.