Ajutorul dat de primariile din tara pentru a incuraja tinerii casatoriti sa devina parinti. Cat primesc pentru fiecare copil

×
Publicitate

Ingrijorati ca in comunele lor se nasc putini copii in timp ce batranii se prapadesc, mai multi primari s-au gandit sa-i ajute pe tinerii care se casatoresc si devin parinti.

Le ofera o prima de nunta si bani ca sa-si creasca bebelusii. Ultimele statistici arata ca populatia Romaniei a scazut dramatic, iar natalitatea are cel mai mic nivel inregistrat vreodata: sub 9 copii nascuti la mia de locuitori.

Primarul comunei: "In spate avem o casa in care sunt doi copii, cealalta este parasita, in cealalta de jos traieste o singura pesoana in varsta, in stanga este o casa parasita."

Asa arata o comuna din judetul Botosani astazi. Populatia din Vlasinesti a scazut dramatic in ultimii zece ani. Tineri sunt tot mai putini, motiv pentru care primarul a hotarat sa le acorde 500 de lei cuplurilor care se casatoresc si 200 de lei pe luna timp de trei ani pentru fiecare copil nascut.

Lucian Trufin, primar Vlasinesti: "Daca ne uitam vedem ca in scoala Vlasinesti in 2004 au fost 184 de copii, iar in anul 2014-2015 avem doar 129 de copii. In 10 ani e o scadere de un sfert."

Oana si Razvan s-au dus la primarie pentru a-si depune actele de casatorie. Peste o saptamana se vor cununa.

Ca sa incurajeze familiile tinere sa aduca pe lume prunci, si Consiliul Local din comuna Horia, judetul Constanta, a adoptat o hotarare prin care fiecare mamica este ajutata cu bani.

Raluca, o fetita de noua luni, este printre primii bebelusi care beneficiaza de programul social. Mama ei mai are acasa cinci copii.

Aura Macovei, beneficiara program social: "Este o initiativa buna ca mamele sa aiba copii, dar nu cred ca se mai incumeta cineva sa faca asa ca mine. Suntem doua familii care avem multi copii, in rest nu au."

Pentru ca in comuna nu sunt mai mult de 200 de copii, pentru fiecare bebelus nascut, mamele vor primi cate 300 de lei. In plus, copiii care merg la liceu primesc cate 150 de lei in fiecare luna.

Potrivit specialistilor in demografie, daca Romania are acum o populatie de 19,9 milioane, in 2030 va ajunge la 17,7 milioane. Numarul copiilor va scadea si el la jumatate, iar al pensionarilor se va dubla, raportat la cati angajati vor fi.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ea este blondina care i-a sucit mințile lui Denis Alibec!
FOTO Ea este blondina care i-a sucit mințile lui Denis Alibec!
Citește și...
Un septuagenar a fost prins conducând cu peste 170 de kilometri pe oră, pe centura oraşului Târgu Jiu, unde limita este 90

Un septuagenar din judeţul Dolj a fost prins conducând cu peste 170 de kilometri pe oră, pe şoseaua de centură a municipiului Târgu Jiu. 

Studiu: Peste jumătate dintre tineri amână deciziile majore. „Maybe later” – filosofia Generației Z. „Treptat e cel mai bine”

Spiritul de aventură nu mai este un atribut al tinereții, ci mai degrabă precauția, arată un sondaj recent realizat la nivel global.

Studiu: Natalitatea în Europa, în scădere accelerată. Cercetătorii indică rolul neașteptat al telefoanelor mobile

Rata natalității din Europa continuă să scadă de mai mulți ani, iar cercetătorii explorează tot mai multe explicații pentru acest fenomen. 

Recomandări
Se caută un Guvern. Eugen Tomac, întrebat de ce vrea miniștri ”apropiați de PSD”: ”Să nu fim mai catolici decât Papa”

Premierul desemnat, Eugen Tomac, continuă, astăzi, seria discuţiilor cu partidele, în vederea obţinerii numărului necesar de voturi pentru învestirea Guvernului, după ce, luni, s-a întâlnit cu liderii PNL, USR și USR

Deficitul comercial al României scade cu 7% după primele patru luni din 2026. Exporturile au depășit 32 de miliarde de euro

Exporturile FOB au însumat 8203,4 milioane euro, în aprilie, în timp ce importurile CIF au atins 11278,6 milioane euro, rezultând un deficit de 3075,2 milioane euro. 

Grevă japoneză în sănătate. Sindicaliștii Sanitas protestează față de legea salarizării și amenință cu greva generală

Sindicaliştii din sănătate se află marţi în grevă japoneză, ei ameninţând cu greva generală, nemulţumiţi de Legea salarizării.