Ajutoarele de la UE "zac" pana expira. Romanii nevoiasi mor de foame

×
Publicitate

Romania este tara paradoxurilor. Avem someri si oameni care traiesc la limita saraciei si, cu toate acestea, tonele de ajutoare de la Uniunea Europene zac in depozite pana expira.

In depozitele Primariei Timisoara zac si acum tone de faina, zahar ori lapte praf. Din 24.000 de persoane, indreptatite sa primeasca ajutoare de la Uniunea Europeana, mai bine de zece mii nici n-au intrebat de ele.

Cei mai multi dintre oamenii care au mers ieri la punctele de distributie de la primarie au mai primit alimente si la sfarsitul anului trecut.

Culmea, in anii trecuti, oamenii stateau ore intregi la coada, ca sa fie siguri ca vor pleca acasa cu un pachet de la Uniunea Europeana. Nu de putine ori, s-a ajuns si la imbranceli serioase intre cei aflati la rand.

Acum, ca sa nu ramana cu produsele in depozit, reprezentantii primariei au dublat cantitatea de alimente pe care o dau unei persoane.

De ajutoarele trimise de Uniunea Europeana beneficiaza somerii, pensionarii care nu au un venit mai mare de 400 de lei pe luna si persoanele cu handicap.
 

Articol recomandat de sport.ro
O româncă superbă a avut un rol important la ceremonia de premiere de la CM 2026. Cu cine s-a fotografiat
O româncă superbă a avut un rol important la ceremonia de premiere de la CM 2026. Cu cine s-a fotografiat
Citește și...
Studiu: Bărbații negociază mai bine salariile decât femeile, iar ele schimbă mai des angajatorul

Bărbații sunt mai înclinați decât femeile să folosească ofertele de angajare primite de la alte companii pentru a negocia o majorare salarială la actualul loc de muncă, arată un studiu realizat de Rockwool Foundation Berlin, citat de Reuters.

Roșia noastră cea de toate zilele. Românii au de ales între mii de soiuri. Cât costă cea neagră de Crimeea

Cu brânză, ceapă, pâine și sare din belșug, roșiile nu lipsesc de pe mesele noastre în aceste luni. De la inimă de bou, la ananas, prekos, portocalii, galbene sau negre, producătorii români cultivă mii de soiuri de roșii. 

Ce mai reclamă românii: Cântecul cocoșului, miros de tocăniță, existența albinelor. Sesizare: ”Vecinul nu răspunde la salut!”

Comisarii Gărzii de Mediu Arad fac un „top al absurdului” în ceea ce priveşte sesizările pe care le primesc pe adresa de e-mail a instituţiei din partea unor cetăţeni care, în general, sunt nemulţumiţi de vecinii lor ori de animalele acestora. 

Recomandări
Vacanță întreruptă. Președintele Camerei Deputaților va convoca sesiune extraordinară din 27 iulie, pentru legile PNRR

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Sorin Grindeanu, a anunţat că a decis convocarea Biroului permanent, urmând să solicite o sesiune extraordinară începând de luni, 27 iulie.

„Lumi ideale nu există, dar putem tinde spre ele”. Cea mai bună șahistă a României, despre o Ungarie cu Polgár președintă

Marea maestră Irina Bulmaga spune că Judit Polgár are calitățile necesare pentru a deveni un simbol al unei Ungarii moderne, după ce fosta campioană mondială a refuzat funcția de președintă a țării.

Bugetarii prioritizați în negocierile de la Cotroceni pe legea salarizării. Discuțiile se concentrează pe patru domenii

La Palatul Cotroceni continuă negocierile pe tema noii legi a salarizării, iar discuțiile tehnice se concentrează asupra celor mai importante familii ocupaționale din sectorul public, susțin surse din PSD pentru Știrile ProTV.