Weekend perfect pentru schi in statiunile montane din Vestul tarii. Cum va fi vremea la munte

61245036

“Luna martie nu afecteaza stratul de zapada”, este afirmatia unui administrator de partie din statiunea Muntele Mic. Asta pentru ca la munte a nins din nou si ce s-a topit saptamana trecut, s-a depus din nou miercuri si joi.

La Straja vremea este frumoasa, este soare, si in acest weekend vor fi precipitatii numai spre sfarsitul zilei de duminica. Sambata, temperaturile vor fi cuprinse intre -9 grade si 4 grade Celsius.


In statiunea montana Ranca, prognoza meteo este si mai favorabila turistilor. Cerul va fi predominant insorit in acest sfarsit de saptamana, iar temperatura maxima va ajunge si la 7 grade Celsius. Vantul va sufla cu 22 de kilometri la ora, iar umiditatea va fi de 48%.


La Muntele Mic, cerul va fi partial noros, insa precipitatii sunt asteptate abia spre sfarsitul zilei. Temperaturile pentru weekend sunt curpinse intre -12 grade si -5 grade Celsius. Duminica, meteorologii au anticipat ca vor cadea din nou fulgi de zapada, insa intr-o cantitate rezonabila.


In statiunea Semenic, vremea va fi rece, temperaturile vor fi negative sambata, insa vor creste duminica. Atunci temperaturile vor fi cuprinse intre -3 si 2 grade si sunt asteptate precipitatii sub forma de ninsoare.
 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Schi pe doage de butoi pentru turistii care isi petrec sfarsitul de saptamana la Straja

 Schi pe doage de butoi in statiunea montana Straja din Valea Jiului. Cateva sute de schiori cu varste de peste 35 de ani sunt asteptati la sfarsit de saptamana la „Cupa Veteranilor”.

Cadou de 8 martie: femeile au gratuitate la teleschi pe partiile din statiunea montana Straja

 Toate doamnele si domnisoarele care sunt sarbatorite astazi, de Ziua Internationala a Femeii, beneficiaza de gratuitate la teleschiurile din statiunea montana Straja.

Incepe “Memorialul Schiau”, in statiunea montana Rausor

 Schiori de toate varstele sunt aşteptaţi sâmbătă în staţiunea montană Râuşor, din Retezat, judeţul Hunedoara.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.