Se caută studenți voluntari, în București, care să lucreze în call-center-uri, pentru realizarea anchetelor epidemiologice

×
Publicitate

În Capitală, numărul cazurilor a crescut atât de mult, încât Prefectura și Direcția de Sănătate Publică din Bucureşti au lansat un apel către voluntari.

Aceștia ar urma să lucreze în call-center-uri, pentru realizarea anchetelor epidemiologice.

Cele două instituţii cer ajutorul tuturor studenților, indiferent de facultate, pentru că situația este critică, iar centrele dedicate sunt copleșite de mii de apeluri pe zi.

Autoritățile dau asigurări că niciun voluntar nu va fi expus unor situații periculoase în ceea ce privește infectarea.

Prefectura, împreună cu Primăria Generală și DSP București, au asigurat suportul tehnic în ceea ce privește preluarea apelurilor simultane la call-center, astfel că în acest moment există 72 de linii telefonice.

Până acum, doar rezidenții facultății de medicină i-au ajutat pe medicii DSP în realizarea anchetelor epidemiologice.

Formularul de înscriere poate fi găsit prin căutarea pe Facebook a expresiei: „apel voluntari DSP București”.

Articol recomandat de sport.ro
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Citește și...
Cum explica Alexandru Rafila, acum doi ani, motivul pentru care Romania nu a acceptat renegocierea contractului cu Pfizer

Alexandru Rafila a afirmat în ianuarie 2024 că notificarea Pfizer de chemare în faţa instanţei pentru vaccinurile anti-COVID e o situaţie care nu este neaşteptată, având în vedere că acelaşi lucru s-a întâmplat şi în cazul altor două state UE.

Ioana Mihăilă, ministru al Sănătăţii în pandemie, după procesul pierdut cu Pfizer: „România nu şi-a respectat contractul”

Fostul ministru al Sănătăţii Ioana Mihăilă a declarat, miercuri, că se aşteaptă să mai fie modificări în deciziile instanţelor în ceea ce priveşte procesul cu Pfizer.

De ce te simți obosit chiar și după 8 ore de somn. Greșeala comună pe care mulți oameni o fac

Te trezești epuizat deși ai dormit 8 ore? Durata nu garantează mereu odihna, fiindcă o greșeală comună de rutină îți poate sabota calitatea somnului fără să realizezi acest lucru.

Recomandări
LIVE | O lume întreagă este cu ochii pe Artemis 2. NASA, prima misiune lunară cu echipaj uman din ultimii peste 50 de ani

Trei bărbaţi şi o femeie pornesc într-o misiune lunară de zece zile derulată de NASA, la peste 50 de ani de la încheierea Programului Apollo şi de la ultimul zbor cu oameni la bord către Lună.

România a pierdut procesul cu Pfizer, în primă instanță. Cât costă vaccinurile anti-COVID comandate și anulate

Un tribunal din Bruxelles a decis miercuri, în primă instanță, că Polonia și România trebuie să achite sumele restante pentru vaccinurile anti-COVID comandate, în procesul cu Pfizer/BioNTech.

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.