Românii consumă excesiv de multe antibiotice. Greşeala pe care o fac medicii

×
Publicitate

Gripă şi răceala nu se tratează cu antibiotice. Este semnalul de alarmă tras de autorităţile din sănătate care spun că mai mult de jumătate dintre antiboticele înghiţite de români sunt luate fără motiv.

Iar vina se împarte în mod egal între pacienţi şi doctorii care eliberează prea uşor, aceste medicamente extrem de puternice. Consecinţele sunt însă dramatice: consumul exagerat a crescut rezistenta unor bacterii periculoase, iar acest lucru, duce la imposibilitatea de a mai trata infecţii grave.

Suntem pe locul 5 în Europa la consumul de antibiotice, potrivit unui raport al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii. În România consumul a aproape 60% dintre antibiotice se face fără motiv. Inclusiv unii dintre medici admit că se eliberează mult prea uşor astfel de reţete fără să încerce un alt tratament.

Dr. Cosmina Berbecel, medic de familie: ''exista şi teamă practicianului teoretic de a nu greşi şi de a-l lăsa pe pacient descoperit în faţa unei infecţii bacteriene, apoi părinţii spun că a mai avut acum două luni şi i-a trecut cu antibiotic sau că i-a zis o mămică în parc. Greşim şi noi că medici, greşesc pacienţii, greşesc şi farmaciştii că dau fără reteta''

Gripă şi răceala sunt două afecţiuni pe care romanii încearcă să le trateze greşit cu antibiotic. Mulţi le dau inclusiv copiilor iar din această cauză în timp creşte rezistenţa în tratarea unor infecţii. Să nu uităm că în organismul nostru ajung şi antibioticele cu care sunt tratate animalele.

Iar explicaţia este simplă: gripă şi răceala sunt boli cauzate de virusuri, nu de bacterii, iar virusurile nu sunt distruse de antibiotice!

Consumul exagerat de astfel de tratamente creşte rezistenta unor bacterii periculoase care produc septicemii. Şi vorbim aici atât de cele pe care le poate avea bolnavul, cum sunt stafilococul auriu, piocianic sau e-coli, dar şi de bacterii intraspitalicesti precum Acinetobacter şi Klebsiella.

Iar consecinţele sunt dramatice: boala prelungită, toxicitate crescută, leziune permanente, sechele, costuri tot mai mari pentru sistemele de sanatate.

Deşi avem un consum alarmant de antibiotice, autorităţile au făcut doar o singură campanie de conştientizare.

''Nu antibiotice la întâmplare!'' atrăgea atenţia asupra efectului negativ al consumului abuziv de antibiotice.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Rusia, prinsă capcană!? Presa din Moscova: „Ucraina a profitat imediat”
Rusia, prinsă capcană!? Presa din Moscova: „Ucraina a profitat imediat”
Citește și...
AI este folosit tot mai des în sprijin emoțional. Cât de sigură este inteligența artificială în sănătatea mintală

Tot mai multe persoane folosesc inteligenţa artificială (AI) pentru a cere sfaturi, sprijin emoţional sau ajutor în situaţii dificile. 

Șase medicamente noi recomandate spre autorizare în UE. Ce boli tratează

Experţii Agenţiei Europene a Medicamentului (EMA) continuă evaluarea noilor terapii şi vaccinuri destinate pacienţilor din Uniunea Europeană (UE).

Metoda găsită în Alba Iulia care ar putea salva vieți în doar 5 minute, în plină stradă: Nu știi niciodată când se întâmplă

Două defibrilatoare au fost instalate în Alba Iulia, gata să fie folosite de oricine, în situații de urgență.

Recomandări
Codul roșu de caniculă se extinde, de luni, în aproape toată România. Bucureștiul intră și el sub avertizare

România este sub avertizare de temperaturi extreme. Codul roșu a fost emis pentru 16 județe, iar de luni va fi extins pentru aproape țara, inclusiv București. 

Sondaj CURS: Cum ar vota bucureștenii dacă duminică ar avea loc alegeri. Procentele PSD, PNL și AUR, în plin război politic

Un nou sondaj arată că PSD, PNL și AUR sunt despărțite de doar câteva procente în opțiunile de vot ale bucureștenilor. Comparativ cu precedentele alegeri locale, două dintre cele trei formațiuni înregistrează creșteri semnificative.

Mesajul lui Vladimir Putin după atacurile Ucrainei asupra infrastructurii ruse: „Vedem problemele. Le recunoaştem”

Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra infrastructurii militare şi energetice ruseşti pentru a slăbi efortul de război al Moscovei.