Primul nou-nascut din Europa cu microcefalie provocata de Zika. "Parintii sunt foarte fericiti"

61822556

O femeie infectata cu Zika a dat nastere, in Spania, primului bebelus cu microcefalie provocata de acest virus in Europa.

O femeie infectata cu Zika a dat nastere luni, in Spania, primului bebelus cu microcefalie provocata de acest virus in Europa, au anuntat oficiali ai spitalului din Barcelona unde a venit pe lume copilul, relateaza AFP, citat de News.ro. „Bebelusul este bine din punct de vedere clinic, functiile sale vitale sunt normale si stabile”, a declarat directorul serviciului de neonatologie al spitalului Vall d’Hebron, Felix Castillo, intr-o conferinta de presa. Bebelusul are o circumferinta craniana mai mica decat normal si „este afectat de microcefalie”, a adaugat el.

Mama a contractat virusul Zika in timpul unei calatorii intr-o tara din America Latina, a spus o sursa din spital, fara a dezvalui despre ce tara este vorba. Copilul s-a nascut prin cezariana, la termen. Parintii sai „sunt foarte fericiti”, a spus directoarea sectiei de Obstretica a spitalului.

Un alt caz fusese detectat in Slovenia, dar parintii fatului au decis sa puna capat sarcinii. Zika, un virus transmis de tantarul Aedes Aegypti, poate provoca o serie de malformatii devastatoare ale fatului, in cazul in care este contractat de femei insarcinate. Printre acestea se numara microcefalia.

Potrivit estimarilor, peste 90 de milioane de persoane din America Latina si Caraibe vor fi infectate cu Zika inainte sa se incheie epidemia ce a izbucnit in 2015 pe continent. In Europa, Spania este in prima linie, pentru ca aproape 21% dintre strainii care locuiesc in tara provin din America Latina si din Caraibe si pastreaza legaturi stranse cu zonele lor de origine.

Articol recomandat de sport.ro
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Citește și...
Hantavirus confirmat la pacientul din Arad. INSP: O variantă provenită de la șoareci. Nu se transmite de la om la om

A fost confirmat cazul de hantavirus depistat la Spitalul de Psihiatrie din Ștei, județul Bihor. Pe de altă parte, Ministerul Sănătății a amendat unitatea sanitară pentru mai multe nereguli.

O descoperire schimbă ceea ce se știa de 60 de ani despre obezitate. Ce au identificat cercetătorii

O descoperire despre obezitate schimbă modul în care este înţeles metabolismul grăsimilor. Cercetătorii au identificat un nou mecanism care influenţează funcţionarea ţesutului adipos.

Cum poate gripa să pună viața în pericol în timpul sarcinii. Explicația cercetătorilor: „Perturbă funcția vasculară”

O echipă de cercetători din Australia a identificat o reacție exagerată a sistemului imunitar drept principalul factor al complicațiilor gripale severe din timpul sarcinii.

Recomandări
ONG-urile critică proiectul AUR-PSD: publicarea donatorilor ar putea încălca drepturile europene. „Legea poate intimida”

ONG-urile ar putea fi obligate să publice numele tuturor donatorilor care oferă mai mult de 5 mii de lei pe an. 

Cristian Mungiu, omagiat la Cannes, critică corectitudinea politică în artă. "Trebuie să avem curajul să spunem ce gândim”

Regizorul Cristian Mungiu, omagiat la Cannes pentru noul său film, atrage atenția că, în societatea de azi, spațiul pentru dezbatere și pentru exprimarea unor idei incomode devine tot mai restrâns în artă, din cauza corectitudinii politice.

Româncele căutate după prăbușirea unei case în Germania erau în prima lor zi de vacanță. Cum a scăpat soțul uneia dintre ele

Două românce, de 25 și 26 de ani, sunt date dispărute în orașul Görlitz din Germania, după ce clădirea în care erau cazate s-a prăbușit în urma unei explozii.