Ce spun medicii despre planul lui Dragnea cu vitamina D pentru copii

×
Publicitate

Specialiştii în medicină sunt surprinşi de propunerea liderului PSD, care vrea să taie din buget bani de la serviciile secrete pentru vitamina D.

Liviu Dragnea susţine că alocarea ei gratuită poate fi considerată tot un program de siguranţa naţională. Doctorii spun că vitamina D este importantă, însă ar fi bine să fie acordată numai celor care au neapărat nevoie de ea. În plus, ea poate fi luată deja gratuit de la farmacie, cu reţetă.

Liviu Dragnea:Vreau ca o sumă rezonabilă, dar important, din bugetul unor servicii secrete să fie mutată la Sănătate pentru nişte programe care sunt vitale în România, în special pentru copii, milioane de copii din România. Un program de alocare gratuită de vitamina D, care este o vitamină extrem de importantă pentru un om, poate fi considerat tot program de siguranţa naţională."

Este declaraţia care a stârnit controverse în lumea medicală. Într-adevăr, vitamina D este necesară, spun medicii, în special pentru copiii care sunt hrăniţi exclusiv cu lapte matern, pentru a nu ajunge la rahitism. Stimulează absorbirea calciului şi îl stabilizează în oase şi muşchi, iar soarele şi laptele nu sunt mereu suficiente.

În cadrul programului naţional care există deja, se recomandă administrarea zilnic până la vârsta de un an şi jumătate. Medicii atrag atenţia că dozajul este extrem de important.

Mihai Craiu, medic pediatru: „Doza o stabileşte medicul în funcţie de nevoile individuale ale copilului. Nu se dă la toţi, indiferent cum, şi părintele poate să îşi ia singur de la farmacie, ci trebuie să discute cu medicul de familie. Dacă un copil primeşte mult prea mult vitamina D şi mult timp pot apărea efectele adverse ale hipercalcemiei şi acestea sunt sevedere, mai mari decât cele ale deficienței de vitamina D.”

Nici Organizaţia Mondială a Sănătăţii nu recomandă tratamentul în masă. Iar opoziţia critică ideea unui nou program naţional, atât timp cât vitamina D poate fi prescrisa gratuit şi acum.

Florin Stamatian, deputat PNL, medic: „Astăzi, în România, aceste tratamente sunt susţinute fie de programe de min sănătăţii, fie de casă de asig de sănătate. Sunt gratuite. A prevedea prin bugetul statului gratuitate la vitamina D este deja foarte departe.”

Adrian Wiener, senator USR, medic: „Ne aflăm în faţa unui alt mesaj populist care nu are nicio legătură cu actualitatea politică românească, vitamina D se poate prescrie gratuit. Problema nu este asta, problema sunt campaniile de informare, sunt între 400 şi 600 de localităţi în România care nu au deloc medic de familie, este vorba de accesibilitatea la serrviciile primare, este vorba de multe alte lucruri care trebuiesc făcute, nu declaraţii pompoase.”

Şi totuşi, Ministerul Sănătăţii are în plan să demareze un asemenea de program.

Ministrul Sănătății, Sorina Pintea: „S-a pornit de la faptul că există posibilitate că aproape 65% din populaţia România să aibă un nivel inadecvat de vitamina D, fie deficit şi insuficiență. Programul va finanţa atât investigaţia, cât şi medicaţia necesară.”

O astfel de sticluţă costă doar 7 lei şi ajunge şi jumătate de an pentru un copil. În alte ţări, vitamina D este recomandată în special copiilor care nu beneficiază perioade lungi de soare, cum sunt cei din zonele arctice sau celor cu un pigment mai închis al pielii.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Antonela i-a topit inima lui Messi de ziua lui: ”Avem totul datorită ție! Te iubesc infinit!”
Antonela i-a topit inima lui Messi de ziua lui: ”Avem totul datorită ție! Te iubesc infinit!”
Citește și...
Efectul „înfricoșător” al valului de căldură despre care se vorbește prea puțin. Cum îl poți gestiona

Regatul Unit se confruntă cu cea mai fierbinte lună iunie din istorie, temperaturile apropiindu-se de 40°C. Potrivit unui meteorolog, țara se îndreaptă spre o situație în care astfel de condiții meteorologice vor deveni obișnuite.

Studiu: Milioane de oameni ar putea avea deficit de vitamina D fără să știe. Expunerea la soare nu e întotdeauna suficientă

Un studiu realizat pe aproape 300 de persoane din nordul Marii Britanii a constatat că nivelurile de vitamina D rămân adesea scăzute pe tot parcursul anului în rândul persoanelor cu cel mai ridicat risc de deficienţă, scrie Science Daily. 

Ce se întâmplă în organism dacă mănânci înghețată în fiecare zi. Efectele dăunătoare ale acestui desert

Consumul de înghețată în fiecare zi poate avea o serie de efecte asupra organismului.  

Recomandări
Nicuşor Dan: Deciziile pe care le iau sunt pentru binele României. Uneori e mai greu să distingi între paşi

Preşedintele Nicuşor Dan afirmă că înţelege foarte bine responsabilitatea mandatului său, iar deciziile pe care le ia sunt pentru binele României, dar susţine că "uneori e mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2, pasul 3".

Ambasadorul României la Moscova, convocat la Ministerul de Externe al Rusiei: „Va fi informat despre măsurile de represalii”

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la sediul Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, a anunţat purtătoarea de cuvânt a ministerului, Maria Zaharova, informează joi Interfax.

Alertă de caniculă în toată România. ANM a emis primul cod portocaliu de temperaturi ridicate și anunță până la 37 de grade

Aproape toată ţara se va afla, joi și vineri sub o avertizare cod portocaliu și galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând temperaturi de 37 de grade.