Dr. Mihai Craiu: Vă rog, nu vă mai tratați, singuri, acasă, după rețete „faimoase” care circulă pe net. Puteți să muriți!

Ultima actualizare: 15-10-2021 17:31
mihai craiu, tratament covid, coronavirus, medicament covid
Agerpres

Medicul Mihai Craiu, de la Institutul Naţional pentru Sănătatea Mamei şi Copilului „Alessandrescu-Rusescu”, a lansat un apel către pacienții cu Covid care preferă să se trateze singuri acasă, după reţete „faimoase” care circulă pe internet.

Medicul în avertizează pe pacienții infectați cu SARS-CoV-2 că pot muri dacă se tratează singuri, acasă, după reţete „faimoase” care circulă pe internet, și îi îndeamnă să consulte înainte un specialist.

„NU VĂ MAI TRATAȚI SINGURI!!!!

Acum când au crescut impresionant de mult pacientii ce au o boală acută (COVID-19 și altele) există o presiune imensă pe sistemul medical românesc. Toate inabilitațile sale ies la suprafață. Toate masurile nepotrivite se decontează acum.

DAR...

Va rog din suflet nu vă mai tratați, singuri, acasă, după retete "faimoase" care circulă pe net.

Combinația posibil MORTALĂ o iau acum mii de oameni în România, deseori fără nici un consult medical :

Azitromicină sau alt macrolid + Antihistaminice + Ventolin.

Eventual și hidroxiclorochină.

PUTEȚI SĂ MURIȚI DIN CAUZA ACESTUI TRATAMENT dacă îl luați de capul vostru, fără consult medical.

 

Ce zic protocoalele medicale?

1. Azitromicina poate avea interacțiuni severe cu alte medicamente, crescând toxicitatea cardiacă foarte mult. Prima pe listă e hidroxiclorochina - https://www.webmd.com/.../det.../list-interaction-medication

2. Se știe că asocierea de Azitromicină cu unele antihistaminice poate crește riscul de aritmie cardiacă prin prelungirea intervalului QTc pe EKG. Poate să apară aritmie și la omul aparent sănatos. Se cheamă torsada vârfurilor această aritmie specială...

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17546486/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6643131/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7703471/

3. Ventolinul/salbutamolul poate avea toxicitate cardiacă și produce agitație și tahicardie, chiar și la persoane perfect sănătoase...

Nu vă mai automedicați, căci există riscuri mortale!!!!”, a scris medicul Mihai Craiu pe Facebook.

Citeste și...
Parteneri
VIDEO PROTVPLUS.RO