Ce a patit o femeie care mergea de 4 ori pe saptamana la solar si statea 15 ore pe zi la plaja

60505948

Mersul la solar si expunerea indelungata la soare puteau sa-i fie fatale. Doctorii au fost nevoiti sa amputeze urechea unei asistente medicale pentru a-i salva viata.
 

Sue Riddell a fost diagnosticata cu cancer pentru ca a abuzat prea mult de solar si pentru ca a stat prea mult la plaja. "Nu foloseam crema pentru protectia solara si cu atat mai mult nu ma gandeam ca ar fi trebuit sa o aplic si in zona urechilor", a spus Sue Riddell.

Inca de la varsta de 14 ani, femeia se ducea la solar de patru ori pe saptamana sau statea la plaja cate 15 ore pe zi, ori de cate ori avea ocazia.

Sue Riddell

Cand a observat o crusta mica pe una dintre urechi, s-a gandit ca s-a ars cu placa de intins parul. Dar aceasta s-a dovedit a fi un melanom de gradul 2. Pentru a-i salva viata, medicii au trebuit sa-i amputeze urechea.

"Puteam sa mor pentru ca nu m-am protejat de ultraviolete. Cand medicii mi-au spus ca am un melanom la nivelul urechii, ca asistenta medicala mi-am dat seama imediat ca este vorba de cancer", a marturisit femeia.

Aceasta a declarat ca nu ii venea sa creada ca o simpla crusta de pe ureche putea sa o coste viata.

Acum, Sue Riddell are o ureche-proteza fabricata din cauciuc, care se prinde cu cleme de un dispozitiv din titan insurubat in craniu.

"Am fost operata si mi-am pierdut urechea, dar am ramas in viata. Auzul nu mi-a fost afectat, dar acum, inainte sa ma duc la culcare, trebuie sa-mi dau jos urechea", a marturist Riddel.

Riscurile expunerilor la soare si utilizarea indelungata a solarului puteau sa ii fie fatale.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Hantavirus confirmat la pacientul din Arad. INSP: O variantă provenită de la șoareci. Nu se transmite de la om la om

A fost confirmat cazul de hantavirus depistat la Spitalul de Psihiatrie din Ștei, județul Bihor. Pe de altă parte, Ministerul Sănătății a amendat unitatea sanitară pentru mai multe nereguli.

O descoperire schimbă ceea ce se știa de 60 de ani despre obezitate. Ce au identificat cercetătorii

O descoperire despre obezitate schimbă modul în care este înţeles metabolismul grăsimilor. Cercetătorii au identificat un nou mecanism care influenţează funcţionarea ţesutului adipos.

Cum poate gripa să pună viața în pericol în timpul sarcinii. Explicația cercetătorilor: „Perturbă funcția vasculară”

O echipă de cercetători din Australia a identificat o reacție exagerată a sistemului imunitar drept principalul factor al complicațiilor gripale severe din timpul sarcinii.

Recomandări
Președintele Nicușor Dan critică proiectul de lege PSD-AUR privind ONG-urile: ”Ar afecta societatea civilă”

Președintele Nicușor Dan a transmis, joi, un punct de vedere referitor la proiectul de lege inițiat de senatorii PSD și AUR, privind publicarea numelor tuturor donatorilor care oferă mai mult de 5.000 de lei pe an către ONG-uri. 

Guvernul revine pe tema proiectului Doicești, la o zi după declarațiile lui Bolojan: „Parteneriatul cu SUA nu e în pericol”

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a declarat joi că nu există nicio intenție sau acțiune care să pună în pericol Parteneriatul strategic româno-american, subliniind că acesta se bazează pe loialitate, adevăr și schimb de informații.

Salvatorii au descoperit și trupul celei de-a doua românce prinse sub dărâmăturile clădirii prăbușite din Germania

Corpurile celor două femei românce aflate în imobilul din oraşul german Goerlitz care s-a prăbuşit luni seară au fost găsite sub dărâmăturile clădirii, a anunţat joi poliţia germană, transmite AFP.