A murit la 36 de ani infectata cu 2 bacterii, dupa ce a fost operata de hernie la "Bagdasar Arseni". Povestea Georgianei

×
Publicitate

Putred si fara speranta - asa arata sistemul romanesc de sanatate dupa inca un deces cauzat de infectiile intraspitalicesti. De aceasta data s-a intamplat la Spitalul ''Bagdasar Arseni'', din Capitala, unde a murit o tanara de 36 de ani.

Femeia operata de hernie cervicala s-a infectat la Terapie Intensiva cu Clostridium Difficile si Stafilococ Auriu. Georgiana Maxim s-a stins in luna ianuarie, in chinuri.

Georgiana Maxim avea 36 de ani si planuia sa plece in Canada, insa a fost nevoita sa isi amane calatoria pentru ca trebuia sa se opereze la coloana. Primise diagnosticul de hernie de disc, iar durerile devenisera suparatoare.

S-a internat la Spitalul "Bagdasar Arseni", iar interventia chirurgicala a avut loc in luna decembrie. Imediat dupa, povesteste mama ei, au aparut probleme. Tanara nu mai putea sa isi miste un picior, asa ca a ramas internata si a fost tot mai rau.

hernie

Viorica Maxim, mama Georgianei: "Nici nu stiam ce e aia Clostridium... Medicul de garda care a venit de la Terapie mi-a zis: "Doamna, fetita dumneavoastra e infectata cu clostridium"".

Georgiana a luptat cu infectia, iar mama ei a fotografiat-o de-a lungul zilelor la cererea fetei. Imobilizata la pat, tanara si-a pastrat optimismul. Nu a fost insa suficient. S-a deshidratat si au aparut complicatiile la plamani.

Viorica Maxim, mama Georgianei: "Am si observat toate simptomele si solicitam atunci cand vedeam ca simptomele ei sunt in cadrul bolii, la insuficietna respiratorie, la boala diareica si le spuneam..."

Tanara a trecut prin alte trei interventii chirurgicale, inclusiv pentru o ocluzie intestinala. Treptat ii cedeaza rinichii si nu mai poate sa respire singura.

hernie

"In final, cand am spus sa o transfere la alt spital, mi-au spus: "Unde vrei sa te duci, ce se intampla? Sunt complicatii care apar si in Germania, apar si in Franta"" - povesteste mama.

Intr-un final, dupa un cumul de complicatii, cel mai probabil cauzate de infectiile intraspitalicesti, Georgiana moare pe 26 ianuarie. Spitalul nu neaga ca s-au inregistrat astfel de cazuri.

In ultimele 3 luni, la Spitalul "Bagdasar Arseni", au fost declarate 8 cazuri de infectii intraspitalicesti. Unul dintre ele s-a soldat cu decesul Georgianei Maxim. Toate aceste probleme ar fi plecat de la sectia de Terapie Intensiva, locul unde pacientul ajunge in cea mai vulnerabila situatie - dupa o operatie dificila sau in stare foarte grava.

Florin Bica, purtatorul de cuvant al Spitalului "Bagdasar Arseni":  "Este foarte greu de precizat calea prin cale s-ar fi putut contamina, deoarece atat in perioada cat a stat in sectia de Neurochirurgie, cat si in sectia de Terapie Intensiva, a fost practic izolata de orice alt pacient."

Distrusa de durere, mama sa decide sa faca plangere la Colegiul Medicilor. Este un caz care arata inca o data problemele din sistemul medical romanesc, noteaza jurnalistul Catalin Tolontan pe blogul sau, amintind ca si pilotul Marin Cojocaru a fost internat la Spitalul "Bagdasar Arseni" cu fracturi si traumatisme provocate de caderea cu aeroplanul si a fost infectat cu bacteriii. El a supravietuit dupa ce a fost mutat la Spitalul Monza. In cazul Georgianei, Directia de Sanatate Publica va deschide o ancheta.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
Citește și...
Tot mai mulți români își monitorizează sănătatea cu dispozitive inteligente care pot semnala afecțiuni medicale

Tot mai mulți români își monitorizează starea de sănătate cu ajutorul dispozitivelor inteligente, precum ceasurile, brățările sau inelele conectate. 

CNAS vrea să introducă o formulă nouă de calcul în sănătate. Accesul pacienților la tratament ar putea fi limitat

Vor fi schimbări în sănătate. CNAS vrea să introducă o formulă de calcul prin care să stabilească dacă spitalele de stat dintr-un județ pot acoperi nevoile pacienților.

Bolnavii cronici și oncologici vor primi banii integral și pe prima zi de concediu medical

Prim-vicepreşedintele PNL Nicoleta Pauliuc anunţă că, de la 1 iunie, bolnavilor cronici şi oncologici li se va plăti şi prima zi de concediu medical.

Recomandări
Câți bani a strâns un român plătit cu salariul mediu în 18 ani de contribuții la Pilonul II. Din 2027 se schimbă regulile

Câștigurile românilor care au pensie privată obligatorie au ajuns în total la aproape 18 miliarde de euro, în cei 18 ani de când există Pilonul 2. 

Cine deține, de fapt, datoria României. Cui plătim toți românii rate și dobânzi

Cu o datorie publică de aproape 62% din PIB, România depinde tot mai mult de finanțarea venită din partea investitorilor. Băncile, fondurile de pensii și investitorii străini se numără printre principalii creditori ai statului.

„Mi-a atins și sânii, m-a întrebat dacă am silicoane”. Mărturii ale pacientelor psihologului Ion Duvac

Mai multe femei îl acuză pe psihologul Ion Duvac de abuzuri sexuale. Polițiștii serviciului de investigații criminale din București l-au condus la audieri după ce i-au percheziționat casa și cabinetul.