Sorin Oprescu nu va fi extrădat din Grecia

61238692

Sorin Oprescu nu va fi extrădat din Grecia. Fostul primar al Capitalei este în libertate. Decizia magistraților nu este definitivă.

Instanța de la Atena a decis să nu-l extrădeze pe Sorin Oprescu în România, acolo unde are de ispășit o pedeapsă de zece ani și opt luni de închisoare.

Citește și Daniel Tudorache, vizat de DNA pentru creșterea tarifelor serviciilor de salubritate. Prejudiciu de aproape un miliard de lei

Fugar în Grecia

Sorin Oprescu a fost condamnat la 10 ani şi opt luni de închisoare de Curtea de Apel București. Fostul primar al Capitalei a fost dat în urmărire după ce nu a fost găsit la domiciliu pentru a fi încarcerat.

Citește și Sorin Oprescu a fost arestat la Atena. Fostul primar are de ispăşit 10 ani de închisoare

El a fost găsit vinovat de corupţie şi îi vor fi confiscaţi bani şi o vilă de două milioane de euro din cartierul Primăverii.

Condamnări primite de Sorin Oprescu 

Sorin Oprescu a primit patru condamnări, pentru tot atâtea acuzaţii de corupţie: constituirea unui grup infracţional organizat, în variantă agravată, luare de mită, abuz în serviciu şi spălare de bani.

După contopire, doi dintre cei trei membri ai completului de judecată i-au dat pedeapsa de 10 ani şi opt luni de închisoare.

El a fost prins în flagrant când primea mită 25.000 de euro de la directorul administraţiei cimitirelor.

Banii, susţin procurorii, proveneau din infracţiuni de corupție comise de un grup din care mai făcea parte, printre alţii, și şoferul fostului primar general, condamnat acum la șapte ani şi două luni de detenţie.

După contopire, doi dintre cei trei membri ai completului de judecată i-au dat lui Oprescu pedeapsa de 10 ani şi opt luni de închisoare.

După ce va ajunge la închisoare, doctorul Sorin Oprescu ar putea sta mai puţin de 10 ani şi opt luni. Pentru că are 71 de ani, va putea fi liberat condiţionat după ce execută doar o treime din pedeapsă.

 

 

 

Articol recomandat de sport.ro
„UE și Ucraina au înjunghiat Rusia pe la spate!” E alertă la Moscova după ultima lovitură a Occidentului
„UE și Ucraina au înjunghiat Rusia pe la spate!” E alertă la Moscova după ultima lovitură a Occidentului
Citește și...
Arafat susține că a fost filat timp de cinci luni și reclamă abuzuri în dosarul DSU. Acuzațiile la adresa procurorului

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, reclamă fapte „de o gravitate deosebită”, descoperite recent în urma „verificărilor oficiale” privind crearea si instrumentarea dosarului penal care vizează „pretinse angajări fictive la DSU”.

Decizia luată de Tribunalul București în cazul directorilor din industria de apărare acuzați de corupție. Ce a hotărât

Tribunalul București a decis vineri ca cei trei directori din industria de apărare acuzați de corupție să fie plasați în arest la domiciliu pe o perioadă de 30 de zile.

Fabrică de permise auto destructurată la București. 6.000 de euro pentru un permis obținut ilegal. VIDEO

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul București au pus în mișcare acțiunea penală împotriva a opt inculpați acuzați că făceau parte dintr-un grup infracțional organizat care facilita obținerea frauduloasă a permiselor de conducere.

Recomandări
Sesiune extraordinară în Parlament: Măsuri pentru ieftinirea carburanților, TVA de 9% la locuințe până la 30 septembrie

Parlamentul a intrat de luni într-o sesiune legislativă extraordinară. Pe agenda aleșilor se află mai multe proiecte esențiale pentru îndeplinirea jaloanelor din PNRR, dar și proiectul de lege pentru programul SAFE.

Grevă generală în Sănătate de marți, 28 iulie. Sanitas acuză presiuni și intimidări asupra angajaților care protestează

Liderii sindicali ai Federaţiei Sanitas reclamă „presiuni asupra angajaţilor”, în contextul în care, începând de marţi, angajaţii din Sănătate declanşează greva generală pe termen nelimitat, în semn de protest faţă de legea salarizării

Vremea în București și în țară. Cod galben de vijelii, ploi torențiale și grindină de până la 3 centimetri | HARTĂ

ANM a emis trei atenționări de Cod galben pentru perioada 27–28 iulie, care vizează instabilitate atmosferică, vijelii, averse torențiale și intensificări ale vântului în mai multe regiuni ale țării.