Daniel Tudorache, urmărit penal pentru creșterea tarifelor la salubritate. Prejudiciu de aproape un miliard de lei

62273554
Inquam

Scandalul contractelor de salubrizare din Sectorul 1 al Capitalei ia proporții prin implicarea DNA. Procurorii anticorupţie au început urmărirea penală împotriva fostului primar Daniel Tudorache. Miza anchetei este uriașă: aproape un miliard de lei.

Pe lângă fostul edil, mai sunt urmăriți penal unii dintre directorii săi, dar și trei reprezentanți ai companiei de salubritate Romprest. 

Scandalul gunoaielor neridicate de pe străzile din Sectorul 1 aducea în urmă cu un an o premieră nedorită pentru România. Un întreg sector a intrat în stare de alertă, după neînţelegerile apărute între primarul ales, Clotilde Armand și compania de salubritate. Edilul a reclamat faptul că primăria a plătit tarife nejustificat de mari companiei de salubritate, iar Direcția Națională Anticorupție a preluat întreaga poveste. Joi au fost comunicate primele acuzaţii oficiale.

Citește și Tudorache, trimis în judecată de DNA. Ar fi luat mită 110.000 lei cash și s-a îmbogățit ilegal cu milioane de euro

Clotilde Armand, primarul Sectorului 1: „Dacă tarifele se stabilesc prin niște hârtii care sunt aberații, ne găsim în situația actuală cu niște tarife care nu sunt justificate în mod clar și care pot să cauzeze niște prejudicii imense.”
asta spune ea de când a preluat mandatul că tarifele sunt nejustificate și oamenii au de suferit, iar prejudiciul este uriaș

Procurorii DNA au început urmărirea penală împotriva fostului primar de sector, Daniel Tudorache, pe care îl acuză de abuz în serviciu pentru că nu ar fi făcut demersuri ca tarifele de salubritate plătite de primărie să fie corectate. Din pricina lui, susțin procurorii anticorupție salubrizarea în sectorul 1 al Capitalei ar fi fost una păguboasă pentru bugetul local.

Daniel Tudorache, fostul primar al Sectorului 1: „Curtea de Conturi, în 2016, a cerut să diminuez plata. Și am zis că o diminuez, dar Romprest a zis “Nu mă interesează ce a zis Curtea de Conturi”. Atunci bine, ne judecăm. Și în momentul ăsta se judecă Primăria, să vadă cine are dreptate.”

Pe lista neagră a DNA se adaugă și patru foști directori din primăria de sector, tot pentru acuzații de abuz în serviciu, iar unul chiar pentru complicitate la înșelăciune. La această acuzație vor trebui să răspundă şi trei reprezentanți ai companiei Romprest.

În contextul demersurilor efectuate de societatea comercială pentru modificarea tarifelor serviciului de salubrizare, Unitatea Administrativă Teritorială Sector 1 ar fi fost indusă în eroare prin prezentarea ca adevărată a împrejurării mincinoase reprezentată de cuantumul cheltuielilor pe care se fundamentează solicitările societății de modificare a tarifelor.

Reprezentanții companiei nu au dorit să comenteze acuzațiile celor de la DNA.

Procurorii DNA estimează, în acest dosar, un prejudiciu uriaș suferit de bugetul local al Sectorului 1: aproape 1 miliard de lei. Bani pe care Primăria de sector îi va pretinde odată ce se va constitui parte civilă. Chiar și așa, deocamdată, procurorii anticorupție nu au luat măsuri împotriva suspecților și nici nu au pus sechestre care să asigure eventual acoperirea acestei pretinse pagube.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Unul dintre cei mai temuți interlopi din Chiajna, cercetat pentru tentativă de omor calificat, din nou reținut

Un cunoscut interlop din Chiajna, cercetat pentru tentativă de omor calificat, a fost reţinut din nou, de această dată de poliţiştii de la Biroul de Accidente Ilfov.

Fostul şef al ITM Ilfov, trimis în judecată de DNA pentru luare de mită

Fostul şef al ITM Ilfov, George Gavrilă, în prezent suspendat din funcţie, a fost trimis în judecată de către procurorii DNA. Alte două angajate ale ITM Ilfov au fost deferite justiţiei în același dosar.

 

Cine sunt angajații fondului de pensii BRD bănuiți că au furat cinci milioane de euro din conturile companiei

Directoarea societății de administrare a fondurilor de pensii private BRD, contabila firmei și 13 complici sunt bănuiți că au furat aproape 5 milioane de euro, din fondurile companiei.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.