Reacția membrei AUR care a încercat să intre cu gloanțe în Parlament. "Sunt doar bucăţi de metal"

62346700

Ariadna Cîrligeanu, membru în Biroul Naţional al AUR, a declarat miercuri că obiectele în formă de gloanţe care au fost găsite asupra sa i-au fost oferite în urmă cu două zile, cu ocazia zilei de naştere.

„În această dimineaţă am ajuns la Parlament, aşa cum fac în fiecare zi de lucru. Am intrat pe la intrarea de la S2 şi am făcut controlul de securitate obişnuit. Am scos geaca şi am pus-o pe banda scanerului, după care am pus obiectele personale în tăviţa destinată acestora, pentru a fi şi ele scanate. După ce am trecut prin scanerul destinat persoanelor, unul dintre membrii echipei de securitate de la intrarea în Parlament mi-a spus că este o problemă cu nişte obiecte din metal care se aflau în buzunarul hainei pe care am trecut-o prin scanerul respectiv. Ofiţerul SPP a căutat în buzunare şi a găsit patru obiecte de colecţie în forma unor gloanţe", a precizat ea, în cadrul unei conferinţe de presă, potrivit Agerpres.

Ariadna Cîrligeanu a declarat că obiectele respective nu erau cartuşe active, nu conţineau vreun reactiv şi nu aveau niciun sistem de acţionare. Totodată, a subliniat că nu a încercat să eludeze vreun filtru de control, deoarece obiectele respective „sunt doar bucăţi de metal" care nu intră sub incidenţa vreunei legi.

„Denumirile utilizate în linşajul media declanşat ulterior asupra mea sunt improprii pentru ceea ce eu aveam în acel moment. Nu era nici muniţie, nu erau nici cartuşe, nici obiecte periculoase. (...) Nu reprezintă niciun pericol, erau inofensive, doar că pur şi simplu cei de la SPP au considerat că este necesar să fie verificate", a spus ea.

Cîrligeanu a adăugat că a primit obiectele respective cadou, dar nu a dorit să dezvăluie identitatea persoanei care i le-a oferit. George Simion a intervenit însă, spunând că se va face o cercetare în acest caz.

„Noi ne gândim la o posibilă înscenare şi o să ne intereseze foarte mult identitatea persoanei. (...) Ne putem gândi la fel de fel de înscenări, pentru că după protestul de sâmbătă, la un coleg de-al nostru care conduce Comisia de sport - are o firmă de securitate şi pază, care sunt controlate de Ministerul de Interne - a venit control şi i-a luat toate actele pe care le avea în firmă. La domnul general Chelaru, deputat AUR, ieri au venit cei de la Poliţia Bragadiru să vadă permisul de port armă, să vadă cum îşi depozitează domnul general arma", a spus liderul AUR.

Totodată, el a precizat că membrii partidului aşteaptă rezultatele expertizei tehnice, iar ulterior vor lua o decizie.

„Niciodată nu am introdus substanţe de genul acesta în Parlament. Ce s-a arătat la televizor, orice expert poate demonta în câteva secunde, oricine a lucrat cu muniţie. Eu nu am lucrat, de aceea poziţia noastră oficială este că aşteptăm expertiza tehnică. Şi la fel cum a fost şi cazul altora asupra cărora au planat suspiciuni în spaţiul public, în momentul în care se dovedesc reale anumite acuzaţii, noi vom acţiona în sensul sancţionării pe linie de partid şi grupuri parlamentare a acelor oameni", a spus George Simion.

O colaboratoare a AUR a fost oprită, miercuri, la intrarea în Palatul Parlamentului, după ce reprezentanţii SPP au descoperit, la controlul de la poarta de acces, patru cartuşe.

Potrivit unor surse din Poliţie, femeia implicată în incident a afirmat că muniţia reprezintă suveniruri de la o tragere. Acestea par, la prima vedere, capete trase, fără încărcătură.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Iubita lui Sinner s-a fotografiat în costum de baie și a făcut valuri pe internet: ”Ești absolut spectaculoasă”
FOTO | Iubita lui Sinner s-a fotografiat în costum de baie și a făcut valuri pe internet: ”Ești absolut spectaculoasă”
Citește și...
Nicuşor Dan: Sunt optimist că, pe măsură ce SUA se vor dezangaja parţial din Europa, Europa singură va reuşi să compenseze

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, luni, că este foarte optimist că, pe măsură ce SUA se vor dezangaja parţial din Europa, Europa singură va reuşi să compenseze şi nu e niciun fel de pericol pentru viitorul imediat, în următorii ani. 

Cum ar arăta Guvernul dacă trece moțiunea de marți. Noile alianțe pe care le caută partidele după vot

Partidele își pregătesc strategia după votul moțiunii pentru ambele variante. În timp ce social-democrații vor să refacă aceeași coaliție, PNL și USR resping o nouă colaborare cu ei și îi împing spre cei din AUR, cu care s-au aliat ca să dea jos Guvernul.

PSD și AUR nu se așteaptă la trădări înaintea votului moțiunii, dar numărul răzvrătiților este în creștere. „Îmi e silă”

Cu o zi înaintea moțiunii de cenzură prin care PSD și AUR vor să doboare Guvernul Bolojan, în Parlament se poartă negocieri pentru fiecare om. 

Recomandări
Cum ar arăta Guvernul dacă trece moțiunea de marți. Noile alianțe pe care le caută partidele după vot

Partidele își pregătesc strategia după votul moțiunii pentru ambele variante. În timp ce social-democrații vor să refacă aceeași coaliție, PNL și USR resping o nouă colaborare cu ei și îi împing spre cei din AUR, cu care s-au aliat ca să dea jos Guvernul.

PSD și AUR nu se așteaptă la trădări înaintea votului moțiunii, dar numărul răzvrătiților este în creștere. „Îmi e silă”

Cu o zi înaintea moțiunii de cenzură prin care PSD și AUR vor să doboare Guvernul Bolojan, în Parlament se poartă negocieri pentru fiecare om. 

Blocada din Golf amintește de „războiului petrolierelor”, din anii '80. De ce acum riscurile sunt mult mai mari

A fost o zi tensionată în Golful Persic, după ce Donald Trump a anunțat că Marina americană va ghida prin Strâmtoarea Ormuz navele blocate de săptămâni întregi în regiune.