Reacția lui Crin Antonescu despre deplasările luxoase ale lui Klaus Iohannis. Termenul dur folosit de candidatul la Cotroceni

62529216

Candidatul la prezidenţiale al coaliției, Crin Antonescu, a declarat că "e jenant spre scandalos" faptul că a trebuit să treacă atât timp ca statul român să desecretizeze costurile pentru deplasările externe ale delegaţiilor conduse de Klaus Iohannis.

Crin Antonescu a fost întrebat într-o conferinţă de presă la Târgovişte care este opinia sa cu privire la costul acestor zboruri efectuate de fostul şef al statului.

"Primul lucru pe care vreau să îl spun este că e jenant spre scandalos faptul că a trebuit să treacă atât timp şi o tulburare întreagă ca să desecretizeze statul român, Preşedinţia, nişte cheltuieli de genul acesta. Nu aveau vreodată de ce să fie secrete. Este absolut scandalos. Nu mă pricep la tarife, la piaţa aviaţiei, sunt sume consistente, 15 milioane, nu ştiu cât e totalul. Nu vreau să fiu populist, nu vreau să meargă preşedintele României cu avioane de linie, vreau să meargă cu avioane, fie ele şi private, dar pline nu doar cu domnia sa şi anturajul imediat, ci şi cu oameni de afaceri, ci şi cu oameni reprezentativi din societatea românească. Sunt bani mulţi, dar nu evaluez eu chestia asta. Sunt bani mulţi, poate prea mulţi, dar repet, este absolut de neacceptat şi sper să nu se mai întâmple niciodată să secretizezi astfel de cheltuieli", a afirmat el.

Marţi seară, Administraţia Prezidenţială a desecretizat situaţia costurilor cu zborurile speciale efectuate pentru deplasările externe ale delegaţiilor conduse de preşedintele Klaus Iohannis începând cu anul 2015 şi până în anul 2025. Din documentul transmis Agerpres reiese că cele 193 de zboruri dus - întors au costat în total peste 113.000.000 lei.

Articol recomandat de sport.ro
Mihaela Evi a atras toate privirile în timp ce făcea sport
Mihaela Evi a atras toate privirile în timp ce făcea sport
Citește și...
Mesajul președintelui Nicușor Dan de Paște: „Binele are puterea de a vindeca o societate”

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis un mesaj de Sărbătorile pascale în care îndeamnă românii să fie „solidari nu doar în spiritul tradiţiilor, ci şi în fapte, sprijinindu-ne pe convingerea că binele are puterea de a schimba comunităţi”.

Unde a fost surprins Nicușor Dan la slujba din Vinerea Mare, alături de un lider PSD. ”Acolo unde, de fapt, trebuie să fie”

Preşedintele Nicuşor Dan a participat la slujba din Vinerea Mare oficiată la Mănăstirea Cornu, informaţia fiind făcută publică de preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Virgiliu Nanu.

Deputat USR: ”Băncile au furat de la oameni cu ROBOR-ul. Iar oamenii au dreptul să-și ceară banii înapoi”

Deputatul USR Alexandru Dimitriu susține că băncile din România ”au furat de la oameni” prin intermediul indicelui ROBOR, în funcţie de care se calculează costul creditelor de consum în lei cu dobândă variabilă.

Recomandări
Președintele Donald Trump a anunțat că Statele Unite vor bloca Strâmtoarea Ormuz: ”Începând de acum!”

Președintele Donald Trump a anunțat duminică faptul că Marina Militară a SUA va începe să blocheze navele în Strâmtoarea Ormuz și să intercepteze orice navă care a plătit o taxă Iranului.

Părintele Teodosie, fost vlogger și curier în Anglia, s-a călugărit inspirat de un musulman. Acum e stâlpul Mănăstirii Sihla

Oamenii sunt lumina. Hristos a înviat! Este Duminica Învierii şi vă invităm la o ediţie de suflet. 

Alegeri Ungaria 2026. Liderul opoziției, Peter Magyar: ”Premierul Viktor Orbán ne-a felicitat pentru victorie la telefon”

Ungaria a organizat duminică alegeri pentru desemnarea celor 199 de membri ai Adunării Naționale, într-un scrutin considerat cel mai competitiv din ultimul deceniu. Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea, felicitându-l pe Peter Magyar pentru victorie.