PSD nu susține un Guvern minoritar PNL-UDMR. Ciolacu afirmă că nu negociază cu PNL

62185705
Agerpres

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat, miercuri, că nu are negocieri cu PNL, însă are doar o comunicare cu prim-ministrul desemnat.

"În primul rând, nu cred că e important dacă există întâlniri sau nu există întâlniri (între conducerea PSD şi premierul desemnat - n.r.). Şi astăzi de dimineaţă am stat de vorbă telefonic cu prim-ministrul desemnat şi încercăm să găsim o soluţie politică pentru a depăşi această criză. (...) Eu am o comunicare cu prim-ministrul desemnat, chiar consider că sunt obligat ca lider de partid, indiferent dacă sunt la putere sau în opoziţie, indiferent dacă voi vota sau nu un astfel de Guvern, trebuie să existe această comunicare. Nu am, în schimb, negocieri cu PNL, ca să fiu foarte bine înţeles", a spus Ciolacu, potrivit Agerpres, la sediul central al PSD.

El a fost întrebat de ce are întâlniri neoficiale, ascunse, cu liderii PNL şi cu premierul desemnat.

De asemenea, întrebat dacă PSD îşi doreşte să intre la guvernare într-un Guvern condus de Nicolae Ciucă, Ciolacu a spus că social-democrații nu susțin un guvern minoritar PNL-UDMR:

"PSD trebuie să se implice în rezolvarea acestor crize şi să fie parte la rezolvarea acestor crize, de aceea am şi înaintat 10 măsuri urgente pe care ar trebui să le ia orice Guvern care este învestit. Dacă nu se vor lua aceste măsuri în Guvern, atunci o să le facem prin lege în Parlament. (...) În interiorul partidului există o opţiune clară de a nu susţine un guvern minoritar".

Chestionat cum vede faptul că preşedintele PNL, Florin Cîţu, este cel care se opune vehement intrării PSD la guvernare, Marcel Ciolacu a răspuns: "Dumneavoastră credeţi că domnul Florin Cîţu este decizional în ceea ce se întâmplă în acest moment în România? Eu am altă părere".

Articol recomandat de sport.ro
Simona Halep l-a pus la punct pe Nick Kyrgios
Simona Halep l-a pus la punct pe Nick Kyrgios
Citește și...
Legea privind plafonarea preţurilor la energie electrică și gaze a fost votată de deputați

Reducerea preţurilor la energie a devenit lege. Astăzi, în Camera Deputaților, au avut loc dezbaterile dinaintea votului final, astfel încât măsurile de sprijin pentru plata facturilor să intre în vigoare de la 1 noiembrie.

Surse: Întâlnire PNL-PSD, la Vila Lac. Nu s-a ajuns la niciun acord

Premierul desemnat, Nicolae Ciucă şi preşedintele PNL, Florin Cîţu, s-au întâlnit, marţi seară, la Vila Lac, cu liderii PSD Marcel Ciolacu şi Sorin Grindeanu, au declarat surse politice pentru Știrile PRO TV.

Cioloş, răspuns la armistiţiul cerut de Ciucă: „USR nu susţine un guvern minoritar”

Preşedintele USR, Dacian Cioloş a declarat, marţi, după ce premierul desemnat a cerut un armistiţiu politic partidelor parlamentare, că USR este pregătit să se aşeze la masă să găsească soluţii.

Recomandări
Cum arată noua variantă a legii salarizării. Valoarea de referință a fost redusă la 4.000 de lei, de la 4.100 - Surse

Proiectul noii legi a salarizării care a ajuns, joi, pe masa liderilor politici, stabileşte valoarea de referinţă privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice la 4.000 lei, începând cu 1 decembrie 2026, cu posibilitatea de majorare în 2027.

Cât de aproape a ajuns drona cu explozibil de platforma Neptun Alpha. Pagubele pe care le-ar fi putut produce

Pentru prima dată un avion de vânătoare românesc a deschis focul asupra unei ținte în Marea Neagră. S-a întâmplat joi dimineață, la 80 de mile est de Constanța, lângă platforma Neptun Alpha, cea mai mare investiție energetică a României.

Care sunt cele mai bine plătite profesii din România. Salariile medii nete trec de 10.000 de lei

Salariile românilor cresc, dar în paralel cresc și diferențele dintre angajații din anumite sectoare. Și, din păcate, majorările nu acoperă creșterea prețurilor, mai puternică.