Presedintele Romaniei aduna mii de like-uri pe Facebook, de la pozele cu animale. Cu cine s-a fotografiat Klaus Iohannis

×
Codul embed a fost copiat

Presedintele Klaus Iohannis a postat, marti, pe Facebook, o fotografie cu un patruped, cu ocazia Zilei Internationale a Animalelor.

Este vorba despre Spike, un caine al Serviciului de Protectie si Paza.

"De Ziua Internationala a Animalelor, vi-l prezint pe Spike, un ciobanesc belgian care de 7 ani face parte din echipa SPP. Are un rol foarte important in misiuni, acela de a cauta si detecta explozibili. Este un bun prilej sa ne aratam recunostinta fata de acesti prieteni devotati", se arata in mesajul lui Iohannis.

Dupa doar o ora de la aceasta postare, fotografia lui Iohannis cu Spike adunase deja 11.000 de like-uri si peste 300 de share-uri (distribuiri).

Citește și
cover iohannis
Presedintele si premierul sunt nemultumiti de sistemul de invatamant. Iohannis: "Ii minte pe elevi si pe parinti"

Ziua Internationala a Animalelor (World Animal Day) este sarbatorita in fiecare an la 4 octombrie.

In 1931, cu prilejul unei conventii a ecologistilor care a avut loc la Florenta, ziua de 4 octombrie a fost proclamata oficial de catre Organizatia Internationala pentru Protectia Animalelor ca Ziua Internationala a Animalelor.

Tot intr-o zi de 4 octombrie, in 1228, a fost canonizat Sfantul Francisc de Assisi (1182-1226), protectorul animalelor.

Articol recomandat de sport.ro
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Citește și...
Presedintele Klaus Iohannis, catre studenti:
Presedintele Klaus Iohannis, catre studenti: "Implicati-va! Intrati, va rog, in partide"

Presedintele Romaniei, Klaus Iohannis, le-a recomandat studentilor sa se implice mai mult in activitatea organizatiilor neguvernamentale, in cele studentesti si chiar in politica.

Presedintele si premierul sunt nemultumiti de sistemul de invatamant. Iohannis:
Presedintele si premierul sunt nemultumiti de sistemul de invatamant. Iohannis: "Ii minte pe elevi si pe parinti"

Declaratii critice ale primilor oameni in stat la adresa actualului sistem de invatamant, cu prilejul deschiderii anului universitar.

Presedintele Klaus Iohannis, despre scandalul Kovesi-DNA:
Presedintele Klaus Iohannis, despre scandalul Kovesi-DNA: "Arat eu ca un om care se teme de ceva?"

Presedintele Klaus Iohannis a declarat ca nu este captiv in nicio structura, asa cum a spus seful Senatului Calin Popescu-Tariceanu si a sustinut ca este vorba despre "fantezii electorale".

Recomandări
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a trimis la Curtea Constituţională concluziile unei "expertize independente" întocmite de un expert contabil autorizat. 

Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online
Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online

Autoritățile vor ca datoriile pe care românii le au la Fisc și la direcțiile de taxe locale să apară pe liste publice care pot fi accesate online.

A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi
A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi

În premieră pentru infrastructura din România, a ajuns la noi un utilaj uriaș care va fora prin munți, cu ajutorul unei tehnici noi, un tunel rutier de autostradă.