Ministrul Mediului, despre PNRR: „Sunt proiecte care nu au avansat şi la care va trebui să renunţăm, din păcate”

62557576

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a declarat sâmbătă că, din ceea ce a descoperit până acum, la Ministerul Mediului vor fi proiecte care nu au avansat şi la care va trebui să renunţăm, din păcate.

Ea a dat exemplul de la Apele Române, pe baraje, diguri, unde mare parte din investiţii nu sunt avansate aproape cu nimic, iar aici va fi făcut un audit. Ministrul a mai anunţat că săptămâna următoare va face o prezentare pe larg a acestor proiecte, pentru că, spune ea, există proiecte care au fost ratate.

Ministrul Mediului a declarat la TVR Info că e nevoie ”de o reformă şi de un audit pe mai multe paliere, de exemplu, pe capacitatea autorităţilor de a accesa fondurile europene”.

„Suntem în renegociere cu PNRR-ul. Din ceea ce am descoperit până acum, la Ministerul Mediului, vor fi proiecte care nu au avansat şi la care va trebui să renunţăm, din păcate. Dar eu voi încerca să salvez absolut tot ce se poate salva”, a precizat Buzoianu.

Ea a menţionat că se va veni cu o analiză privind PNRR.

„O să venim cu o analiză. Cred că săptămâna următoare voi face inclusiv o prezentare pe larg a acestor proiecte, pentru că, pe fiecare proiect în parte, există proiecte care au fost ratate. La Apele Române sunt, un exemplu concret, pe baraje, pe diguri. Acolo, mare, mare parte din acele investiţii nu au putut fi, nu sunt astăzi avansate aproape cu nimic.

Aici va trebui să intervină auditul. Prioritatea mea este că în aceste săptămâni, cât mai durează până când se renegociează PNRR, să reuşim să salvăm absolut tot”, a mai declarat ministrul Mediului.

Articol recomandat de sport.ro
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Citește și...
Măsurile luate de Ilie Bolojan pentru criza combustibililor: Guvernul nu are niciun beneficiu de pe urma creşterii preţurilor

Premierul Ilie Bolojan explică, sâmbătă, măsurile luate de Guvern privind criza combustibililor, el arătând că Executivul acţionează în limita posibilităţilor pe care le are ca urmare a deficitelor bugetare foarte mari din anii trecuţi.

Geoană, de ziua NATO: „E un moment de reflecție asupra rolului pe care Alianța îl joacă într-o lume marcată de incertitudini”

NATO rămâne un pilon esențial al securității euroatlantice, capabil să se reinventeze și să răspundă ferm unui mediu strategic tot mai imprevizibil, a declarat sâmbătă fostul secretar general adjunct al Alianței, Mircea Geoană.

Petrișor Peiu ironizează coaliția de guvernare: „Îți vine să stai cu brațele încrucișate și să te uiți cum cresc procentele"

Petrișor Peiu consideră că Guvernul Bolojan este o „construcție proiectată greșit", din cauza numărului mare de forțe politice cu agende divergente.  

Recomandări
Cum ar afecta Europa o eventuală invazie terestră a SUA în Iran. UE, pusă în fața unei dileme complexe

O posibilă invazie terestră a Statelor Unite în Iran ar avea un impact mult dincolo de zona de conflict, afectând Europa prin prețurile energiei, inflație, securitate regională și dezbateri strategice interne, arată o analiză Euractiv.

Măsurile luate de Ilie Bolojan pentru criza combustibililor: Guvernul nu are niciun beneficiu de pe urma creşterii preţurilor

Premierul Ilie Bolojan explică, sâmbătă, măsurile luate de Guvern privind criza combustibililor, el arătând că Executivul acţionează în limita posibilităţilor pe care le are ca urmare a deficitelor bugetare foarte mari din anii trecuţi.

Cum ar fi apărut oferta-surpriză la carburanți. Reacțiile șoferilor care au apucat să alimenteze la cel mai mic preț din țară

Carburanții s-au scumpit din nou sâmbătă, după câteva zile în care am văzut și reduceri la benzinării. Ba chiar la unele stații s-au format și cozi, după ce motorina premium și benzina s-au ieftinit nesperat de mult, dar pentru scurt timp.