Avalanșă de scumpiri și ”pedepse dure” pentru angajații de la stat ”care își bat joc de țară”. Românii, invitați la guvernare

×
Codul embed a fost copiat

Este oficial, de la 1 august cresc TVA și accizele, iar pensionarii cu pensii de peste 3.000 de lei vor achita și ei contribuția la sănătate.  

Guvernul a adoptat vineri după-amiază primele măsuri fiscale, prin care vrea să aducă urgent bani la buget pentru că, ani la rând, spune premierul Ilie Bolojan, statul a cheltuit mai mult decât și-a permis.

De luna viitoare, prețurile de rafturi, tarifele din facturi, dar și ieșirile la restaurant ori cazările ne vor costa mai mult.

Alimentele, medicamentele, apa, dar și serviciile din domeniul ospitalității vor avea TVA de 11%, față de 9 în prezent.

Pentru manuale, cărți, reviste, intrări la muzee și castele, lemne de foc și energia termică, TVA se mărește de mai bine de 2 ori, de la 5 la 11%.

Citește și
Ilie Bolojan
Interviu cu Ilie Bolojan: „Suntem singura țară din lume cu judecătorii pensionari la 48 de ani, cu o pensie medie de 5.000 €”

Și ieșirile la concerte, festivaluri sau evenimente sportive vor fi mai costisitoare, TVA în cazul lor urcând la 21%.

Pe de altă parte, s-a decis și că pensiile de peste 3.000 de lei vor plăti contribuția la sănătate de 10% - adică 50 de lei la o pensie de 3.500 de lei.

Într-un interviu pentru Știrile ProTV, premierul a vorbit despre măsurile pe care le va lua în aparatul de stat - în instituții și companii de stat.

Ilie Bolojan: ”În fiecare zi cineva va fi deranjat serios. Ai niște indicatori de performanță - i-ai realizat, felicitări, rămâi, poate ești avansat. Nu i-ai realizat, poate să sune oricine pentru tine, trebuie să pleci din funcție. Pedepse dure pentru cei care își bat joc de țara asta. Cine nu înțelege că nu mai merge cum a mers trebuie să zboare din funcție sau să aibă un dosar penal”.

Cu aceste declarații, premierul Ilie Bolojan anunță că nu vor mai fi tolerate abuzurile făcute de unii angajați de la stat, cu funcții de conducere, pe bani publici.

Românii, invitați să transmită Guvernuli propuneri și sesizări

Ilie Bolojan: ”Am ajuns în situația să avem directori sau consilii de administrație care și-au stabilit niște câștiguri aberante, care nu livrează nimic pentru acele câștiguri, care nu și-au făcut mai eficiente companiile de stat, care deci nu oferă servicii mai bune, care merg în pierderi în continuare sau care sunt în sectoare monopoliste unde și dacă pui un roboțel la conducerea companiei tot faci profituri, pentru că așa ți-ai stabilit tarifele încât să-ți acopere lipsa de performanță”.

Vizate sunt toate companiile de stat care înregistrează datorii uriașe la buget. Dar și cele din energie de pildă, care au monopol și și-au ridicat artificial tarifele, spune șeful guvernului, într-un interviu pentru Știrile ProTV.

Ilie Bolojan: ”Multe sunt o gaură neagră și trebuie închise. Sunt foarte multe companii care sunt în subordinea ministerului Economiei. Ai o structură de companii care sunt nereformate în zona CFR, profiturile pe care le realizează companiile din energie ar putea fi mult mai mari decât cele pe care le realizează, pentru că au niște prețuri la care vând energia destul de mari, au costuri pe care și le-au ridicat artificial prin lipsa de performanță și au o diferență în care realizează profituri fără probleme”.

Șeful guvernului anunță că, după model polonez, de săptămâna viitoare ar trebui să înceapă să funcționeze un grup format din manageri privați, care va ajuta Guvernul să identifice problemele din cheltuirea banilor publici. Și cetățenii vor fi invitați să facă propuneri și sesizări.

Managerii privați vor consilia Guvernul 

Ilie Bolojan: ”Voi avea un astfel de de compartiment care va fi în afara guvernului, care poate fi format din manageri din sectorul privat, care știu cum se fac lucrurile, care să vină să facă propuneri, cu observațiile pe care le au în calitate de clienți ai sistemului public”.

Premierul s-a arătat revolat și de modul în care au fost făcute unele contracte la stat, păguboase pentru buget. Este și cazul unei clădiri din centrul capitalei, administrată de Regia de Protocol, dar închiriată unei firme private care, la rândul ei, a subînchiriat-o băncii de stat EximBank.

Ilie Bolojan: ”Documentele legate de această afacere, unde statul român pierde 120.000 euro lunar, încasăm 60.000 și plătim 180.000 euro, vor ajunge în aceste zile la parchet. Gândiți-vă că doar astfel de măsuri au efecte asupra acestor oameni, pentru că altfel lipsa de bun-simț din comportamentul lor este evidentă”.

Măsurile de eficientizare a cheltuielilor din sistemul de stat ar urma să fie adoptate de guvern până la sfarsitul acestei luni.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Fostul internațional a murit la 33 de ani, după ce a fost împușcat!
NEWS ALERT Fostul internațional a murit la 33 de ani, după ce a fost împușcat!
Citește și...
Ilie Bolojan, interviu: „Pedepse dure pentru cei care își bat joc de țara asta. Zburat din funcție sau dosar penal”
Ilie Bolojan, interviu: „Pedepse dure pentru cei care își bat joc de țara asta. Zburat din funcție sau dosar penal”

Este oficial! De la 1 august, cresc TVA și accizele, iar pensionarii cu pensii de peste 3.000 de lei vor achita și ei contribuția la sănătate.

Interviu cu Ilie Bolojan: „Suntem singura țară din lume cu judecătorii pensionari la 48 de ani, cu o pensie medie de 5.000 €”
Interviu cu Ilie Bolojan: „Suntem singura țară din lume cu judecătorii pensionari la 48 de ani, cu o pensie medie de 5.000 €”

Premierul Ilie Bolojan anunță, într-un interviu pentru Știrile PRO TV, că nu vor mai fi tolerate abuzurile făcute de unii angajați de la stat, cu funcții de conducere, pe bani publici.

Ministerul de Finanţe: Costurile de împrumut scad după pachetul fiscal propus de Guvernul Bolojan
Ministerul de Finanţe: Costurile de împrumut scad după pachetul fiscal propus de Guvernul Bolojan

Primele efecte ale pachetului fiscal propus de Guvernul Bolojan se văd pe pieţele financiare, costurile de împrumut pentru România fiind în scădere, conform unei postări pe pagina de Facebook a Ministerului de Finanţe.  

Ilie Bolojan: Ne asumăm răspunderea în Parlament pe pachetul de măsuri fiscale
Ilie Bolojan: Ne asumăm răspunderea în Parlament pe pachetul de măsuri fiscale

Ilie Bolojan a anunțat că guvernul pe care îl conduce își va asuma răspunderea în Parlament pentru proiectul măsurilor fiscale discutat în ultimele zile.

Ilie Bolojan, pentru Știrile ProTV: Un grup de consultanță format din manageri privați va fi înființat la Guvern
Ilie Bolojan, pentru Știrile ProTV: Un grup de consultanță format din manageri privați va fi înființat la Guvern

Un grup format din manageri privați va fi înființat în curând pentru a ajuta Guvernul să identifice problemele din cheltuirea banilor publici.

Recomandări
Percheziții în dosarul „Fabrica de români”. Printre „beneficiari” s-ar număra chiar și oligarhi ai Kremlinului
Percheziții în dosarul „Fabrica de români”. Printre „beneficiari” s-ar număra chiar și oligarhi ai Kremlinului

Procurorii Parchetului General au declanșat în această dimineață o amplă operațiune împotriva unei grupări de avocați și funcționari, dar și intermediari ai celei mai mari rețele de traficanți de acte de identitate românești.

Ce spune Nicușor despre eliminarea prescripției pentru corupție: „De ce nu reușim să rezolvăm în 15 ani?”
Ce spune Nicușor despre eliminarea prescripției pentru corupție: „De ce nu reușim să rezolvăm în 15 ani?”

Nicușor Dan a vorbit despre problemele din Justiție înainte de reuniunea Consiliului European. Președintele a explicat faptul că problema nu este termenul de precripție a marilor fapte de corupție, ci timpul necesar pentru rezolvarea dosarelor.

Protest violent în Bruxelles. Mii de fermieri au blocat drumurile în capitala UE și s-au ciocnit cu polițiștii | VIDEO
Protest violent în Bruxelles. Mii de fermieri au blocat drumurile în capitala UE și s-au ciocnit cu polițiștii | VIDEO

Mii de fermieri protestează, joi, în Bruxelles pentru a-și manifesta nemulțumirea față de acordul UE-Mercosur. Violențele nu au lipsit în capitala UE.