Mihai Razvan Ungureanu: ICCD nu se transforma in partid

60607387

Mihai Razvan Ungureanu explica, pe contul sau de Facebook, ca ICCD, al carei lider este, nu se va transforma in partid politic, ci se va dota cu un astfel de "vehicul electoral". 

"Initiativa (Initiativa Civica de Centru-Dreapta - n.r.) este deja cel mai mare ONG din Romania si ia alura unei miscari sociale, ceea ce ii permite sa fie un important factor de coagulare a fortelor politice si civice de dreapta in cadrul platformei pe cale de a se forma", sustine Ungureanu pe Facebook.

El mentioneaza ca scopul acestei platforme electorale este castigarea alegerilor parlamentare din toamna si formarea noului Guvern.

Ungureanu aminteste ca, in contextul legislatiei actuale, ICCD nu poate sa angajeze candidaturi pentru Parlament in cadrul platformei decat prin intermediul unui partid. "Evident, candidatii Initiativei nu vor adera la unul sau altul dintre partidele care compun, alaturi de Initiativa, platforma. Nu este insa vorba nici de transformarea Initiativei intr-un partid, ci de a dota Initiativa cu un astfel de vehicul electoral. Pe langa faptul ca raspunde urgentelor momentului - si nimic nu este mai urgent decat crearea alternativei la guvernarea USL, un partid atasat Initiativei inseamna trecerea la nivelul urmator", scrie Ungureanu.

El mai sustine ca noul partid va fi construit pe principii si valori, de la selectia personalului pana la politica de aliante.

Vasile Blaga (PDL), Mihai Razvan Ungureanu (ICCD), Mihail Neamtu (PNR), Aurelian Pavelescu (PNTCD) si Adrian Papahagi (FCD) au semnat, miercuri, un manifest politic comun, care reprezinta un preambul la protocolul de formare a aliantei de centru-dreapta intre formatiunile pe care acestia le reprezinta.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Laszlo Borbely: Alegerile generale vor fi foarte dificile, UDMR nu va incheia aliante preelectorale

Vicepresedintele politic al UDMR, Laszlo Borbely, afirma ca alegerile generale vor fi "foarte dificile" si ca formatiunea sa nu va incheia niciun fel de alianta preelectorala. 

Deputatul Stefan Pirpiliu si-a dat demisia din PDL. Se pregateste pentru formatiunea lui MRU

Deputatul Stefan Pirpiliu a declarat, joi seara, ca a demisionat din PDL la inceputul acestei saptamani si ca in curand va anunta "constructia politica in care se va regasi". 

Victor Ponta: "Am fost ales vicepresedinte al Internationalei Socialiste"

Premierul Victor Ponta a anuntat, joi seara, ca a fost ales vicepresedinte al Internationalei Socialiste. Liderul PSD a participat, in Africa de Sud, la reuniunea Internationalei Socialiste, unde au avut loc mai multe reuniuni si intalniri politice.

Recomandări
Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan. 

Sorin Grindeanu, despre legea salarizării: „Sunt niște termene aproape imposibil de îndeplinit”

Sorin Grindeanu a declarat că i se pare foarte greu, dacă nu spre imposibil, să mai poată veni până mâine, poimâine, cu o formă a legii salarizării care să ducă la aprobare, el precizând că sunt niște termeni aproape imposibil de îndeplinit.

Drona care a căzut în Vrancea a stat cinci ore agățată într-un nuc. A fost observată de o femeie

O dronă care a fost observată luni dimineață în județul Galați a dispărut de pe radar și s-a prăbușit într-un sat din Vrancea.