Laszlo Tokes: Pasivitatea nu ii caracterizeaza pe maghiari, au dat un vot negativ complotului USL

60493205

Europarlamentarul Tokes Laszlo a declarat, luni, intr-o conferinta de presa la Oradea, ca pasivitatea nu ii caracterizeaza pe maghiari, acestia dand, la referendum, un vot negativ "complotului USL pentru instaurarea unui guvern post-comunist".

Tokes a spus ca rezultatul referendumului de duminica dovedeste faptul ca 65 la suta din romani nu vor plecarea presedintelui suspendat Traian Basescu. In opinia sa, procentul de 65 la suta rezulta din cei 54 la suta care nu au votat si cei 11 la suta care au votat negativ.

"Este populatia care a avut o pozitie negativa fata de clica Ponta-Antonescu si lovitura de stat pseudo-constitutionala care s-a derulat duminica", a spus europarlamentarul.

In opinia acestuia, cea mai mare parte a maghiarilor si, in general, a populatiei din Transilvania, a ramas pasiva fata de referendum pentru ca doreste continuarea schimbarilor democratice incepute in 1989. "Pasivitatea nu i-a caracterizat doar pe maghiari. Nu este vorba numai de secuime, de Harghita si Covasna, ci si de populatia din Arad, Bihor, Bistrita- Nasaud. Nu este absenteism politic, ci de un vot negativ dat complotului USL pentru instaurarea unui guvern post-comunist", a spus Tokes.

In ceea ce priveste declaratiile facute de presedintele UDMR Kelemen Hunor, Tokes a spus ca acesta a incercat sa explice absenteismul maghiarilor la referendum prin interesul scazut fata de orice scrutin unde nu au candidati implicati.

Citește și
Sorin Grindeanu compară România cu Rusia și Coreea de Nord. ”Stabilitatea fără prosperitate nu are sens”
Sorin Grindeanu compară România cu Rusia și Coreea de Nord. ”Stabilitatea fără prosperitate nu are sens”

"Presedintele UDMR incearca sa rastalmaceasca aceasta atitudine pentru a-si explica esecul. Ei (reprezentantii UDMR - n.r.) au incercat sa dea un ajutor acestei lovituri de stat. Este clar ca daca maghiarii nu ar fi ramas deoparte, UDMR ar fi fost forta decisiva care ar fi contribuit la demiterea lui Basescu. insa este clar si ca electoratul maghiar nu a avut incredere in UDMR", a afirmat Tokes.

Totodata, acesta a catalogat declaratiile primului-ministru Victor Ponta, care a vorbit despre absenteismul electoratului de etnie maghiara, ca "nejuste, nedemne si neintemeiate". "Oamenii nu au facut decat sa-si exercite dreptul democratic: de a participa sau nu la referendum", a spus Tokes.

Referitor la criticile aduse de Victor Ponta omologului sau din Ungaria, Viktor Orban, Tokes le-a caracterizat ca fiind "de trista amintire". "Mie imi aduc aminte de odioasa dictatura ceausista, cand orice declaratie impotriva Guvernului era calificata ca amestec. Domnul Orban si-a exprimat pozitia identica cu pozitia Europei, in general, si a Partidului Popular European in special. Atat", a spus Tokes.

Europarlamentarul a recunoscut ca a sfatuit maghiarii sa nu voteze pentru demiterea presedintelui, insa a lasat la aprecierea electorilor modul in care vor sanctiona "lovitura de stat": prin prezentarea la urne sau prin boicot. "Le-am spus ori sa voteze impotriva initiativei de a-l demite pe presedinte, ori sa nu se prezinte. Am facut acest apel vineri, iar sambata am folosit o metafora sportiva, si anume ca nu cred ca Antonescu ar fi un capitan mai bun de echipa decat Basescu", a sustinut Tokes Laszlo.

Acesta a adaugat ca maghiarii nu asteapta vreo recompensa pentru ajutorul dat lui Traian Basescu. "Noi nu suntem oportunisti, ca reprezentantii UDMR, noi nu asteptam niciun folos politic, insa Romania prezidata de domnul Traian Basescu va trebui sa aprecieze gestul comunitatii noastre, care a aparat acum valorile democratiei", a conchis Tokes.

In judetele cu populatie semnificativa de etnie maghiara prezenta la urne la referendumul de duminica a fost cea mai scazuta din tara: Harghita - 13,6%, Covasna - 18,56 %, Mures - 35,07 %.

Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, respingea, duminica seara, orice speculatie privind rolul comunitatii maghiare la acest vot si spunea ca nu poate accepta ca maghiarii sa fie declarati vinovati pentru acest referendum. El arata ca faptul ca in secuime prezenta la vot a fost scazuta nu este o noutate, iar in Transilvania in general prezenta la vot a fost mult mai scazuta decat in alte zone, precum Oltenia, sudul tarii sau Moldova, fapt care "trebuie analizat".

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Elena Ionescu se iubește cu un fost fotbalist de la FCSB! Diferența de vârstă este uriașă
GALERIE FOTO | Elena Ionescu se iubește cu un fost fotbalist de la FCSB! Diferența de vârstă este uriașă
Citește și...
Sorin Grindeanu compară România cu Rusia și Coreea de Nord. ”Stabilitatea fără prosperitate nu are sens”
Sorin Grindeanu compară România cu Rusia și Coreea de Nord. ”Stabilitatea fără prosperitate nu are sens”

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că, la întâlnirea de la Brăila, niciunul dintre colegii săi nu a afirmat că social-democraţii ar trebui să continue în acelaşi mod după 20 aprilie. 

Klaus Iohannis a mers alături de soție la slujba de Florii, la biserica din centrul Sibiului. Mesajul fostului președinte
Klaus Iohannis a mers alături de soție la slujba de Florii, la biserica din centrul Sibiului. Mesajul fostului președinte

Fostul preşedinte Klaus Iohannis, care sărbătoreşte duminică Floriile, a participat la slujbă la biserica din centrul municipiului Sibiu pe care o frecventa şi când era în funcţie. 

Grindeanu: ”Nu ne îndreptăm într-o direcție bună, indicatorii macroeconomici nu ne dau speranță”
Grindeanu: ”Nu ne îndreptăm într-o direcție bună, indicatorii macroeconomici nu ne dau speranță”

Sorin Grindeanu a declarat că, din punctul de vedere al colegilor săi, lucrurile nu merg bine în România și nici indicatorii macroeconomici nu dau speranță de mai bine. 

Recomandări
Guvernul caută soluții pentru ieftinirea combustibililor, două  scenarii pe masă: reducerea TVA sau a accizei
Guvernul caută soluții pentru ieftinirea combustibililor, două scenarii pe masă: reducerea TVA sau a accizei

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a declarat că luni va avea loc o şedinţă referitoare la preţul combustibililor, el reiterând că a făcut două propuneri: diminuarea TVA sau reducerea proporţională a accizei.

Cod galben de ploi și ninsoare la munte, valabil în jumătate din țară. Vreme mohorâtă în București. HARTĂ
Cod galben de ploi și ninsoare la munte, valabil în jumătate din țară. Vreme mohorâtă în București. HARTĂ

Meteorologii au emis Cod galben de precipitații până luni dimineață în mai multe județe din sud-estul României, iar la munte, peste 1600 m, vor fi ninsori viscolite cu depunere de 10–20 cm de zăpadă și vânt cu rafale de 60–70 km/oră.

Mircea Lucescu a fost internat și nu va însoți naționala în Slovacia. Surse: A leșinat înainte de antrenament
Mircea Lucescu a fost internat și nu va însoți naționala în Slovacia. Surse: A leșinat înainte de antrenament

Selecționerul echipei naționale de fotbal, Mircea Lucescu, a fost dus duminică dimineață de urgență la spital după ce i s-a făcut rău în baza de pregătire de la Mogoșoaia.