Elena Udrea: Ca ultima solutie, as accepta si eutanasierea cainilor

60483881

Presedintele PDL Bucuresti, Elena Udrea, s-a alaturat astazi celor care considera ca eutanasierea maidanezilor este singura solutie pentru rezolvarea acestei probleme.

"Ca ultima solutie, daca nu se gaseste o alta solutie de catre comunitate, as fi de acord si cu aceasta solutie a eutanasierii", a declarat Elena Udrea, potrivit Mediafax, care citeaza RFI.

Tot ea a spus ca politicienii romani trebuie sa renunte sa mai abordeze acest subiect cu ipocrizie, deoarece, singurul lucru care conteaza, este disparitia cainilor vagabonzi care pun in pericol viata oamenilor.

"Politicienii intotdeauna sau in cea mai mare parte sunt ipocriti, pentru ca o parte a societatii intelege ca oricare ar fi pana la urma solutia pe care o gasim, la final nu trebuie sa mai avem caini fara stapan pe strada, care pun in pericol viata oamenilor, iar alta parte a societatii desigur ca apara pana la capat si fara sa genereze neaparat solutii alternative drepturile animalelor fara stapan.", a spus Udrea.

Comisia pentru administratie publica din Camera Deputatilor a adoptat, marti, cu amendamente, proiectul de lege privind cainii fara stapan. Astfel, daca legea va fi votata in plen, cainii maidanezi ar putea fi eutanasiati. Ei vor fi adunati de pe strazi si tinuti in adaposturi timp de 30 de zile. Ulterior, autoritatile locale vor decide ce fac cu animalele respective: le sterilizeaza sau le eutanasieaza.

Presedintele Comisiei, Sulfina Barbu, a precizat ca eutanasierea cainilor fara stapan este prevazuta doar in cazul animalelor batrane, agresive sau bolnave incurabil.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
Citește și...
Ilie Bolojan exclude demisia: Plecarea mea de la Palatul Victoria nu ar rezolva problemele României

Premierul interimar Ilie Bolojan spune că nu demisionează din funcţie, adăugând că o eventuală plecare de la Palatul Victoria nu va rezolva problemele cu care se confruntă România.

România și India vor să își dubleze schimburile economice până în 2030. Nicușor Dan: „Avem o mare oportunitate”

Mai multe documente privind relaţia dintre România şi India în domeniile educaţiei şi ştiinţei au fost semnate, joi, la Palatul Cotroceni, în timpul vizitei făcute preşedinta Droupadi Murmu.

Răspunsul lui Ilie Bolojan pentru sindicaliștii nemulțumiți: Nu va scădea niciun venit și vor fi oferite compensații

Legea salarizării pierde încă un partener de dialog. După boicotul anunțat de Sanitas și cele trei mari federații din Educație au refuzat să participe la consultările organizate de Ministerul Muncii.

Recomandări
Încă un incident în Marea Neagră. Navă comercială avariată în apropiere de Sfântu Gheorghe - posibil de o dronă sau o mină

O navă comercială care transporta cărbuni din Statele Unite către Ucraina a fost avariată în noaptea de 23 spre 24 iulie în Zona Economică Exclusivă a României, la aproximativ 22 de mile marine de Sfântu Gheorghe.

Criză de personal în spitale. Guvernul a deblocat doar 22 de posturi din cele 7.600 cerute de Ministerul Sănătății

Ministerul Sănătății a cerut deblocarea a peste 7.000 de posturi în spitalele din toată țara, însă Guvernul a aprobat, deocamdată, doar 22.

SUA anunță a 13-a noapte consecutivă de atacuri asupra Iranului. Loviturile au vizat baze militare și depozite de drone

Armata SUA anunţă finalizarea celei de-a 13-a nopţi consecutive de atacuri asupra Iranului.