Dragnea a convocat Comitetul Executiv Național al PSD, unde se va discuta despre demisia sa

61961937
Inquam Photos / George Calin

Departamentul de comunicare al PSD a anunțat că ședința Comitetului Executiv Național al PSD a fost convocată pentru vineri, 21 septembrie, la ora 12:30.

Anunțul vine la scurt timp după ce 3 lideri ai PSD au dat publicității o scrisoare în care îi cer demisia lui Liviu Dragnea.

Documentul este semnat de vicepreşedintele PSD Paul Stănescu, viceprim-ministru şi ministru al Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, de Gabriela Firea, vicepreşedinte PSD şi primar general al Capitalei, de Adrian Ţuţuianu, vicepreşedinte PSD şi vicepreşedinte al Senatului.

Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat luni că în aproximativ două zile se va decide dacă va fi convocat un Comitet Executiv Naţional al formaţiunii, adăugând că funcţia de preşedinte al partidului ''nu se ia cu japca'', ci printr-un vot masiv.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Kelemen Hunor, apel la partide: „Să punem între paranteze supărările și să căutăm soluția”

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a făcut vineri un apel la liderii PSD, PNL și USR să pună „între paranteze” supărările și să caute o soluție pentru depășirea blocajului în desemnarea premierului.

Răspunsul AUR după ce Grindeanu i-a acuzat de o alianță cu PNL: „Nu căutați resorturile politice în văgăunile Cotroceniului”

Dan Dungaciu respinge acuzațiile lui Sorin Grindeanu privind o înțelegere AUR-PNL și spune că partidul nu își stabilește strategia la Palatele Cotroceni sau Victoria.

Europarlamentarul USR Dan Barna, audiat la DNA în dosarul achiziţiei vaccinurilor COVID: Subiectul în sine mi se pare bizar

Europarlamentarul USR Dan Barna a fost audiat, vineri, la DNA în dosarul achiziției vaccinurilor COVID, în pandemie, în perioada când deținea funcția de vicepremier în Guvernul Cîțu, el declarând că subiectul în sine i se pare cel puțin bizar.

Recomandări
Radu Miruță: Au mai fost distruse cinci resturi de drone pe mare. Armata Română nu păzeşte Portul Constanţa pe timp de pace

Ministrul demis al Apărării, Radu Miruţă, afirmă că au mai fost cinci cazuri de resturi de dronă observate pe mare şi distruse, unele dintre acestea având explozibil, iar altele nu.

Peter Magyar a bătut palma cu Ursula von der Leyen. Ungaria se va alătura Parchetului European condus de Kovesi

Ungaria, care este pe cale să obţină fonduri vitale din partea UE demonstrând că luptă împotriva corupţiei, se va alătura Parchetului European (EPPO), a declarat vineri preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, informează Reuters.

Fostul primar Cătălin Cherecheș a fost eliberat condiționat din închisoare. „Voi fi o voce a comunităţii în zona civilă”

Fostul primar din Baia Mare Cătălin Cherecheș a fost eliberat condiționat din închisoare. Vineri, magistrații Tribunalului Maramureș au respins contestația procurorilor anticorupție, la cererea fostului edil.