Deputatul PNL Ovidiu Raetchi: "Zidul Palatului Parlamentului trebuie daramat"

61720039

Deputatul PNL Ovidiu Raetchi, inscris in cursa interna a liberalilor pentru Primaria sectorului 5, sustine ca zidul Palatului Parlamentului trebuie daramat.

In felul acesta, spune parlamentarul, Parcul Izvor, Parcul Parlamentului si zona Casei Academiei ar deveni "marea gradina de promenada" a Bucurestiului. El propune o dezbatere cu ONG-uri de mediu si arhitecti pe tema necesitatii unei mari gradini de promenada in zona Palatului Parlamentului.

"Casa Poporului a inghitit un spatiu urias, partial abandonat, neingrijit sau acoperit de ciment. Acolo putem rezolva o mare parte din nevoia de spatiu verde a Bucurestiului. Trebuie, inainte de toate, daramat zidul inutil al Parlamentului. Exista acolo, in jurul Palatului Parlamentului si Catedralei Mantuirii Neamului, posibilitatea de a planta mii de copaci. Acest mare parc se va continua prin gradini similare in Parcul Izvor, care este insuficient fructificat, si in aria neingrijita din jurul Casei Academiei. Acest lucru va asigura o veritabila axa verde in Bucuresti, pentru ca Parcul Carol si Parcul Tineretului se afla in apropiere. Exista proiecte in acest sens ale unor ONG-uri extrem de active si competente, pe care le vom promova", explica liberalul, intr-un comunicat, citat de Agerpres.

Raetchi anunta ca va cere tuturor candidatilor la Primaria Capitalei sa-si asume acest proiect.

"In cursul saptamanii viitoare, vom avea o prima dezbatere pe acest subiect cu arhitectii, specialistii in mediu si cu cei pasionati de Bucuresti. Principiile pe care le vom stabili vor fi inaintate candidatilor pentru Primaria Capitalei. Pentru mine, ca viitor primar al sectorului 5, acest proiect este unul vital sub raport turistic si urbanistic. Dar, Bucurestiul in ansamblu ar avea enorm de castigat", explica el.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Proiect de lege despre protectia vietii private. Cum vrea statul roman sa reglementeze accesul la datele personale

Comisia juridica a Camerei Deputatilor dezbate marti proiectul de lege pentru modificarea legii privind prelucrarea datelor cu caracter personal si protectia vietii private in sectorul comunicatiilor electronice.

Proteste la sedinta comuna a guvernelor romano-moldovene. Bucurestiul acorda un imprumut NErambursabil de 100 de mil. de euro

Guvernul roman si cel al Republicii Moldova s-au intrunit in sedinta comuna la Neptun.

Este oficial. PSD isi va alege presedintele pe 11 octombrie, iar pe 18 octombrie are congres extraordinar

Comitetul Executiv National al PSD a decis, luni, ca pe 18 octombrie sa aiba loc Congresul extraordinar al partidului, iar pe 11 octombrie scrutinul pentru alegerea presedintelui.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.