De ce nu va mai fi ministru Lucian Bode. Explicațiile lui Ciucă: ”Am luat decizia să mergem cu profesionişti în Guvern”

62320428
Agerpres

Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a anunţat miercuri că în şedinţa grupurilor parlamentare ale PNL s-a decis ca Lucian Bode va fi vicepreşedinte al Camerei Deputaţilor.

Despre absenţa acestuia în viitorul Guvern, Ciucă a arătat că în partid s-a luat decizia să meargă cu profesionişti în Guvern şi de cealaltă parte să se ocupe de tot ce înseamnă activitate politică.

”Acum, la nivelul grupului deputaţilor, s-a luat decizia ca domnul secretar general să ocupe funcţia de vicepreşedinte al Camerei Deputaţilor. Ca atare, există o echilibrare între activitatea guvernamentală şi activitatea politică la nivelul PNL”, a spus Nicolae Ciucă, întrebat de ce Lucian Bode nu se mai regăseşte în noul Executiv condus de Marcel Ciolacu.

Nicolae Ciucă a precizat că ”PNL şi-a asumat participarea la guvernare cu miniştri care reprezintă componenta profesională prin care să îndeplinească obiectivele guvernamentale”.

”De la bun început am asumat că putem avea o activitate politică cât se poate de intensă. Fără rezultate la guvernare, obiectivele noastre politice nu pot fi îndeplinite. (..) Nu au fost deloc rezultate proaste. Când vorbim de politică vorbim de rezultate la guvernare, de cealaltă parte rezultate în activitatea politică. Am luat decizia să mergem cu profesionişti în Guvern şi de cealaltă parte să ne ocupăm de tot ce înseamnă activitate politică”, a explicat Ciucă.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Citește și...
Miniștrii PSD-PNL propuși de premierul desemnat Marcel Ciolacu, audiați pe ”repede-înainte” în Parlament

Candidaţii pentru funcţia de ministru propuşi de premierul desemnat Marcel Ciolacu au fost audiați miercuri de către comisiile de specialitate din Parlament. ȘtirileProTV.ro a transmis în format LIVE TEXT cele mai importante informații de la audieri.

DOCUMENT. Programul de guvernare al premierului desemnat Marcel Ciolacu: creșterea salariilor și pensiilor

Creșterea salariilor și a pensiilor, și dezvoltarea sistemelor de educație și sănătate sunt prioritățile programului de guvernare, prezentat de Marcel Ciolacu (poate fi citit integral aici).

PSD și PNL și-au prezentat miniștrii propuși pentru Guvernul Ciolacu. Ce nume noi apar în Executiv

Liderii PSD și PNL și-au prezentat marți seara miniștrii propuși a fi învestiți în noul guvern condus de Marcel Ciolacu.

 

Recomandări
Ce urmează după oprirea centralei de la Cernavodă. Măsurile anunțate de Guvern pentru următorii ani

În plină criză energetică, cu centrala de la Cernavodă deconectată din cauza secetei, Guvernul anunță noi măsuri pentru a evita pe viitor astfel de situații.

Sute de turiști și localnici, salvați cu bărcile de pe o plajă din Halkidiki. Flăcările au ajuns aproape de hoteluri

Un incendiu uriaș izbucnit în peninsula grecească Halkidiki, atât de iubită de români, a semănat groaza în rândul turiștilor și localnicilor. 

David Popovici, campion european la 200 m liber. Românul a reușit o performanță unică în istoria Campionatelor Europene

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de natație de la Paris. Românul a devenit astfel primul înotător din istorie care reușește dubla 100 m - 200 m liber la trei ediții ale Europenelor.