Dăncilă, despre acuzația de înaltă trădare pentru Iohannis: ”Nu știu dacă aș semna”

62000917
Agerpres

Premierul Viorica Dăncilă a declarat duminică că nu ştie dacă ar semna o cerere de acuzare a preşedintelui de înaltă trădare, amintind că a trecut printr-o astfel de experienţă şi a apreciat că este necesară o analiză.

Ea a remarcat, într-un interviu pentru Antena 3, citat de news.ro, că anumite lucururi pe care le-a făcut preşedintele nu sunt lucruri bune pentru România, exemplificând cu faptul că atât de mult timp nu m avut doi miniştri pe două domenii importanete, ceea ce nu crede că a fost benefic pentru România, apreciind că un preşedinte trebuie să facă tot ce este bine pentru ţara lui.

"Nu stiu daca as semna o cerere de acuzare a preşedintelui pentru înaltă trădare. Cred că trebuie făcută o analiză", a afirmat Dăncilă.

De asemenea, răspunzând unei întrebări, ea a spus că nu îl consideră pe preşedintele Iohannis un adversar politic.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
Ea e ”umbra” lui Jude Bellingham! Cine e Ashlyn Castro, noua sa iubită
Ea e ”umbra” lui Jude Bellingham! Cine e Ashlyn Castro, noua sa iubită
Citește și...
Un lider PNL explică modul în care Ilie Bolojan poate rămâne premier până în 2028: „Exact coşmarul PSD”

Un lider PNL, europarlamentarul Daniel Buda, le-a transmis foștilor colegi de coaliție de la PSD că Ilie Bolojan poate rămâne premier până în 2028, explicând că interimatul lui se prelungeşte până când este votat un guvern cu puteri depline.

Dominic Fritz, după ce și unul dintre viceprimarii săi a pierdut procesul cu ANI: Instituția îşi alege la liber „clienţii”

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz (USR) afirmă că regimul incompatibilităţilor şi al conflictului de interese a scăpat de sub control, după ce viceprimarul Paula Romocean (USR) a pierdut în primă instanţă procesul cu ANI care a găsit-o incompatibilă. 

Negocieri de la distanță între liderii partidelor. Propunerea PSD pentru refacerea coaliției, respinsă total de PNL și de USR

Sunt primele zile de vacanță parlamentară, dar liderii politici tot mai caută soluții pentru votarea unui Guvern cu puteri depline.

Recomandări
Unde au ajuns cele peste 400 de persoane din azilele ilegale din Bihor. Un bărbat a murit în timpul relocării

Ministerul Muncii transmite că 409 persoane aflate din azilele ilegale au fost identificate în urma perchezițiilor desfășurate în județul Bihor de procurorii DIICOT și polițiști. 

Concluzia unui economist după cele mai recente date publicate de INS: „Nu văd cum scăpăm anul acesta fără recesiune”

Cu prețuri din ce în ce mai mari, românii cumpără tot mai puțin, astfel încât, consumul la nivel național a scăzut pentru a zecea lună la rând.

„Jokerul” Donald Trump, în centrul celui mai important summit NATO din ultimele decenii. Ce decizii sunt așteptate

Summitul NATO de la Ankara din următoarele zile are o miză uriașă, fiind considerat unul dintre cele mai importante din istoria de 77 de ani a Alianței.