Cine este Rovana Plumb, ministrul Mediului in Guvernul Ponta

60543558

Presedintele organizatiei de Femei a PSD, Rovana Plumb, propusa pentru functia de Ministru al Mediului in Cabinetul Ponta, este in prezent europarlamentar si a fost, in guvernarea 2001-2004 presedinte al ANPC.

Rovana Plumb s-a nascut la 22 iunie 1960, in Bucuresti. Conform CV-ului sau postat pe site-ul Parlamentului European, ea detine diploma in "Cresterea productivitatii muncii prin organizarea muncii", Academia de Studii Economice (1987); Comert international, Institutul Roman de Management (1994); diploma "Managementul schimbarii si inovatiei", University College (Dublin, 1999); diploma "Management strategic", George Washington University (SUA, 1999); diploma "Extinderea UE si noi tendinte pentru evaluarea conformitatii" (Portugalia, 2002); diploma "Specialist in probleme de siguranta si controlul produselor cosmetice si protectia mediului" (Belgia, 2003); diploma "Specialist in probleme legate de protectia consumatorului" (Grecia, 2003); doctorat in managementul sistemelor industriale (2004).

Rovana Plumb a fost inginer stagiar intre 1984 si 1992, director comercial la SC Miraj SA (1992-1994), presedinte al SC Gerovital Cosmetics SA (1995-2000). In guvernarea 2001-2004, Plumb a fost secretar de stat, presedinte al Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor.

Rovana Plumb a devenit membru al PDSR in 1994, membru al Consiliului National al PDSR in 1998, membru al Biroului Coordonator al PSD in 2004, presedinte al Organizatiei de Femei PSD in 2005, functie pe care o detine si in prezent. Rovana Plumb a fost deputat in Parlamentul Romaniei in perioada 2004-2007.

Ulterior, Rovana Plumb a devenit europarlamentar, unde este membru al Comisiei pentru ocuparea fortei de munca si afaceri sociale si membru supleant in Comisia pentru mediu, sanatate publica si siguranta alimentara si in Comisia pentru drepturile femeii si egalitatea de gen.

Potrivit declaratiei de avere completate in mai 2011, Rovana Plumb are, impreuna cu sotul sau, un teren intravilan in Ilfov, cu suprafata de 1898,16 metri patrati si trei sferturi dintr-un teren intravilan din Dambovita (2600 de mp) si dintr-un teren agricol in acelasi judet, obtinute prin "succesiune legala".

Tot impreuna cu sotul sau, Rovana Plumb are o casa de locuit de 671 de metri patrati in judetul Ilfov, cumparata in 2007, o casa de vacanta in judetul Dambovita, obtinuta in 1998 prin succesiune legala si un apartament de 50 de metri patrati in Bucuresti, cumparat in 1982.

Totodata, Rovana Plumb are un autoturism Crysler din 2001, un Audi din 2008 si un scuter Malaguti din 2003 si bijuterii de 7000 de euro. Ea are conturi in euro totalizand 12.511 euro la BRD si la Fortis Banque, deschise in perioada 2006-2010 si doua conturi in lei totalizand 1.000 de lei.

Rovana Plumb are un credit de 800.000 de euro contractat in 2007 la BRD si scadent in 2030. Ea mai datora 52.000 de euro unei persoane fizice, Marian Rotaru, imprumut scadent in 2012. Plumb a incasat, in anul fiscal 2010, 74.958 de euro de la Parlamentul European, iar sotul sau a incasat 4.721 de lei salariu de la Gerovital Cosmetics.

VEZI AICI LISTA MINISTRILOR din Guvernul Ponta si alfa cine sunt cei 21 de ministri

Articol recomandat de sport.ro
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Citește și...
Fostul premier al României, Florin Cîțu, avertizează: ”Puneți-vă bani deoparte, trebuie să plătiți miliardele în plus”

Fostul premier al României, Florin Cîțu, afirmă într-un mesaj publicat pe Facebook că românii ar trebui să pună bani ”deoparte”, pentru că, în perioada următoare, vor trebui să suporte ”miliardele în plus pentru legea salarizării unitare”.

Adrian Veştea anunță că susţine Platforma Liberal-Conservatoare a lui Alin Tișe, care-l critica recent pe Ilie Bolojan

Liberalul Adrian Veştea şi-a anunţat duminică susţinerea pentru Platforma Liberal-Conservatoare, lansată recent de preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tişe, unul dintre liberalii care l-au criticat în mod public pe Ilie Bolojan.

Ciprian Ciucu afirmă că primarul Chişinăului a știut înaintea PNL de nominalizarea lui Veștea. Ceban: ”Nu am nici o idee”

Ciprian Ciucu afirmă că primarul Chişinăului, Ion Ceban, a ştiut cu câteva ore înaintea conducerii PNL despre nominalizarea lui Adrian Veştea pentru funcţia de prim-ministru.

Recomandări
Bușteniul a fost distrus de viitura extraordinară. Șuvoaiele au săpat în asfalt și au măturat totul în cale

Viitura cu o forță extraordinară care a măturat duminică orașul Bușteni a lăsat în urmă dezastru.

Grevă de avertisment de două ore în Sănătate, față de proiectul legii salarizării. Sanitas anunță grevă generală pe 28 iulie

O grevă de avertisment de două ore are loc luni în sistemul public de sănătate, iar din 28 iulie sindicaliștii Sanitas anunță grevă generală, în semn de protest față de proiectul legii salarizării.

Spania a câștigat Cupa Mondială 2026 după 1-0 cu Argentina. Ferran Torres a adus victoria în minutul 106

Selecţionata Spaniei a câştigat al doilea său titlu mondial la fotbal, după ce a învins Argentina cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, duminică, pe New York/New Jersey Stadium, în finala turneului găzduit de Statele Unite, Mexic şi Canada.