Cine e Adrian Wiener, deputatul pe care USR îl vrea la conducerea Ministerului Sănătății

62185102
Agerpres

Adrian Wiener, în prezent deputat de Arad, ar putea fi succesorul lui Vlad Voiculescu la șefia Ministerului Sănătății. Acesta este susținut de Uniunea Salvați România (USR).

Născut la 23 iunie 1973, Adrian Wiener a studiat la Colegiul Național "Moise Nicoară" din Arad, apoi a urmat cursurile UMF "Victor Babeș" din Timișoara.

De profesie medic primar, Medicină Internă, acesta a fost director medical în cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad (2011-2015) și apoi manager general al acestei unități medicale (2015-2016).

Din 2016, acesta este membru USR.

Între 2016 și 2020, Adrian Wiener a fost senator, iar începând de anul trecut este deputat.

Adrian Wiener este căsătorit și are doi copii.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Criza din Guvern continuă, după demiterea lui Vlad Voiculescu. USR şi PLUS nu se înţeleg asupra numelui viitorului ministru

Criza produsă în Guvern de demiterea lui Vlad Voiculescu ar putea fi rezolvată în următoarele zile.

Voiculescu: Există diferenţe între numerele raportate şi cele reale privind decesele asociate Covid-19

Fostul ministru al Sănătății, Vlad Voiculescu, a avut vineri dimineață prima reacție după demiterea sa de miercuri.

Liviu Dragnea a cerut să fie eliberat condiţionat. Cererea va fi soluționată pe 27 aprilie

Fostul lider al PSD Liviu Dragnea a solicitat Judecătoriei Sectorului 5 să fie eliberat condiţionat din închisoare, unde execută o pedeapsă de 3 ani şi 6 luni în dosarul angajărilor fictive de la DGASPC Teleorman.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.