Calin Popescu Tariceanu vorbeste ca un istoric: "Gratierea functioneaza din vremuri stravechi. Si in antichitate functiona"

Liviu Dragnea, Calin Popescu Tariceanu

Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, a afirmat miercuri ca gratierea functioneaza din vremuri stravechi, acest instrument nefiind inventat de catre actualul Executiv.

"Aceasta institutie a gratierii sa stiti ca nu a inventat-o Guvernul actual sau actualul ministru de Justitiei. Gratierea functioneaza din vremuri stravechi. Si in antichitate functiona gratierea si, ca sa nu fac acum o lunga istorie, pot sa spun mai recent si in perioada comunista au existat momente in care s-au facut gratieri. Au fost gratiati inclusiv in anii '80. (...) Dupa 1990, in democratia noua din Romania, am avut in 1998 din cate stiu o lege sau o ordonanta de gratiere si amnistie si in 2002.

Deci, nu este un lucru inedit si nu cred ca ar trebui sa privim cu atata ura si cu atata intransigenta un lucru care mie mi se pare ca trebuie discutat calm. Trebuie, sigur, ascultate parerile asociatiilor profesionale, trebuie luat avizul CSM. Pe orice subiect in societate pot sa apara dispute. Nu mi se pare grav ca exista dispute, mie mi se pare grav ca atunci cand unii fac declaratii considera ca detin adevarul absolut si incearca sa arate cu degetul catre Guvern si sa invinovateasca acest Guvern", a declarat Tariceanu, la Palatul Parlamentului, potrivit Agerpres.

Intrebat daca in opinia sa este oportuna emiterea unui act normativ care sa vizeze gratierea pentru anumite fapte, Tariceanu a replicat:

"Consider ca, pana la urma, chiar si cei care au fost condamnati si sunt astazi in inchisori si ispasesc o pedeapsa sunt totusi oameni. Acestor oameni nu le putem incalca demnitatea. Cred ca si cei care sunt condamnati au dreptul la propria demnitate si la propria imagine. Daca au incalcat legea, au primit o pedeapsa. Nu cred ca este nevoie sa aplicam pedepse suplimentare fata de ceea ce spune legea. Conditiile, din ceea ce am vazut in ultima perioada, in inchisori sunt dramatice si semnalele si criticile pe care le avem de la diverse organisme internationale vorbesc foarte clar de aceasta problema".

Citește și
Augustin Lazar
Procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, despre proiectul de gratiere a unor pedepse: "Este penibil"

Presedintele Senatului a punctat ca Guvernul are dreptul sa "legifereze prin ordonante in anumite domenii".

Ministrul Justitiei, Florin Iordache, a anuntat ca MJ a finalizat marti elaborarea a doua acte normativ care vizeaza gratierea pentru anumite fapte.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie, despre gratierea unor pedepse: Proiectul pare a fi unul
Presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie, despre gratierea unor pedepse: Proiectul pare a fi unul "cu dedicatie"

Presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie, Cristina Tarcea, a declarat ca, din ceea ce s-a discutat in spatiul public, proiectul de ordonanta de urgenta privind gratierea ar parea unul "cu dedicatie".

Procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, despre proiectul de gratiere a unor pedepse:
Procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, despre proiectul de gratiere a unor pedepse: "Este penibil"

Procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, considera ca proiectul privind dezincriminarea unor infractiuni este "penibil", fiind sustinut "de o emotie colectiva", generata de "montaje facute in anumite emisiuni de televiziune".

Mii de oameni au protestat in toata tara impotriva legii amnistiei si gratierii:
Mii de oameni au protestat in toata tara impotriva legii amnistiei si gratierii: "Dragnea nu uita, Romania nu-i a ta"

3000 de persoane au protestat miercuri seara in Capitala fata de intentia Guvernului de a emite ordonante de urgenta vizand gratierea si modificarea Codului penal. Proteste au fost si in tara.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Cozile foamei. Sute de italieni au stat la rând ore întregi pentru niște mâncare și cadouri gratuite pentru copii
Cozile foamei. Sute de italieni au stat la rând ore întregi pentru niște mâncare și cadouri gratuite pentru copii

Peste 400 de oameni au așteptat ore întregi la cozi infernale, pentru a primi pungi cadou cu mâncare și mici cadouri pentru copii, în Milano.