Boc: Protestul din Piata Universitatii este mai mult o manifestatie antisistem, politicienii sa taca

60542348

Premierul Emil Boc este de parere ca actiunile de protest din Piata Universitatii din Capitala seamana mai mult cu o manifestatie antisistem, la care niciun lider politic nu este agreat.

"In Piata Universitatii, niciun lider politic nu a fost si nu este agreat, ca este de la USL, de la PDL sau de la Partidul Poporului sau sunt persoane care vor sa candideze la Primaria Capitalei. Nimeni, repet, nu a fost si nu este agreat, sau cel putin aceasta a fost impresia mea. Deci, aduce mai mult a manifestatie antisistem, asa cum este ea cunoscuta in tarile occidentale, oameni care, pe buna dreptate, legitim, spun : «suntem satui si de cei de pana acum, si de cei de acum, si de cei care vor sa vina la putere, cautam altceva»", a spus Emil Boc la un post de televiziune, potrivit Mediafax.

 

El a aratat ca mesajul autoritatilor statului este important in astfel de momente, fiind poate mai bine ca politicienii sa taca.

"Eu cred ca important a fost mesajul autoritatilor statului. Politicienii poate, uneori, este bine sa taca. Depinde de context, poate e bine, poate nu. Poate uneori e bine", a spus Boc.

Intrebat daca ar fi dispus sa mearga sa discute la fata locului cu protestatarii, premierul a spus ca trebuie analizat daca o aparitie sau o declaratie poate ajuta sau strica si ca el personal este adeptul "lucrurilor cumpanite".

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Boc explica de ce a fost retras proiectul Legii sanatatii: Au existat unele informatii gresite

Premierul Emil Boc a declarat ca proiectul de lege privind sistemul de sanatate a fost retras din dezbatere publica din cauza unor informatii "nu tocmai corecte" referitoare la unele aspecte ale legii.

Puterea si opozitia s-au pus de acord: Parlamentul va fi convocat in sesiune extraordinara

Premierul Emil Boc a anuntat, dupa intalnirea cu liderii opozitiei, ca s-a declarat de acord cu organizarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului, saptamana viitoare.

Judecatorii CC au amanat decizia referitoare la legea privind comasarea alegerilor

Judecatorii Curtii Constitutionale (CC) au amanat discutia despre sesizarea formulata de USL in privinta Legii referitoare la comasarea alegerilor locale cu cele parlamentare.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.