Boc ii va demite pe Ridzi si pe Nemirschi daca va incepe urmarirea penala

60220365

Premierul Emil Boc a declarat joi ca ii va demite pe ministrul tineretului si sportului, Monica Iacob Ridzi, si pe ministrul mediului, Nicolae Nemirschi, daca in cazul acestora se va decide inceperea urmaririi penale, scrie Mediafax.

Comisa parlamentara de ancheta in cazul Ridzi va recomanda se pare inceperea urmaririi penale impotriva ministrului tineretului pentru contractul atribuit la organizarea Zilei Tineretului, iar PD-L va redacta o opinie separata, in care va fi invocata neglijenta in serviciu, a declarat, joi, deputatul din grupul minoritatilor Mircea Grosaru.

Monica Iacob Ridzi a fost acuzata ca licitatia prin care s-a incredintat organizarea evenimentelor cu ocazia Zilei Tineretului catre doua firme a fost trucata. Asadar, ministrul Monica Iacob Ridzi nu a reusit sa-i convinga pe parlamentari ca a investit justificat 800.000 de euro de Ziua Tineretului.

Iar ministrul mediului, social-democratul Nicolae Nemirschi, a dat explicatii pentru 15.000 de euro, bani europeni investiti de minister intr-o campanie de publicitate.


 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Căsătorie civilă între Andreea Bălan și tenismenul Victor Cornea: ținuta îndrăzneață a cântăreței
FOTO Căsătorie civilă între Andreea Bălan și tenismenul Victor Cornea: ținuta îndrăzneață a cântăreței
Citește și...
Cum explică deputatul Petre Neagu demisia din PSD și înscrierea în PNL: ”M-am hotărât să-l susțin în continuare pe Bolojan”

Petre Emanoil Neagu este primul deputat care schimbă tabăra din PSD cu cea din PNL, după criza politică declanșată de social-democrații care sunt nemulțumiți de premierul Ilie Bolojan.

Percheziții acasă la șeful PSD al CJ Bistrița-Năsăud, într-un amplu dosar de corupţie. Descinderi în alte 68 de locații

Procurorii DNA fac, miercuri dimineaţă, 69 de percheziţii la două instituţii publice şi la locuinţele unor persoane, în trei cauze penale privind infracţiuni de corupţie şi spălare de bani, în contextul achiziţiilor unor lucrări de utilitate publică.

Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR: Bugetul a fost împovărat cu 10 miliarde de lei de cearta dintre Bolojan şi Grindeanu

Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, acuză, miercuri, că haosul intern creat de coaliţia PSD-PNL-UDMR-USR a scumpit împrumuturile României, dobânzile ajungând la 7,2%, peste nivelul din regiune, iar costurile statului cresc spre 70 de miliarde de lei.

Recomandări
LIVE UDPATE, criză politică. Consultări la Cotroceni. Ilie Bolojan: ”Am avut un dialog bun cu președintele Nicușor Dan”

Preşedintele României, Nicuşor Dan, a început astăzi, la Palatul Cotroceni, primele consultări cu liderii partidelor parlamentare care au format Guvernul Bolojan.

Percheziții acasă la șeful PSD al CJ Bistrița-Năsăud, într-un amplu dosar de corupţie. Descinderi în alte 68 de locații

Procurorii DNA fac, miercuri dimineaţă, 69 de percheziţii la două instituţii publice şi la locuinţele unor persoane, în trei cauze penale privind infracţiuni de corupţie şi spălare de bani, în contextul achiziţiilor unor lucrări de utilitate publică.

Droguri vândute în licee. Elevi și de 15 ani erau ademeniți cu reduceri. Strategia traficanților

Poliţiştii şi procurorii DIICOT fac, miercuri, 21 de percheziţii în judeţele Gorj, Mehedinţi şi Timiş, la membrii unei grupări de traficanţi de droguri, care vindeau elevilor de liceu.