Prognoza meteo pe continent si in tara

×
Publicitate

Ploile de pe continent vor fi in stransa legatura cu zonele de presiune scazuta: vor veni in sudul Europei si vor fi importante cantitativ. La noi, maximele vor fi cuprinse intre 9 si 19 grade. Cele mai scazute valori vor fi in Oltenia.

In Europa, vor aparea ploi locale si in nord-vest si prin centru, in timp ce in nordul Rusiei, in tarile scandinave si in cele baltice, precipitatiile vor fi si sub forma de lapovita si ninsoare.

In ceea ce priveste masele de aer, la inceputul intervalului apare un aer aer mai cald in special in jumatatea de sud a Europei. Mai tarziu, aerul rece va patrunde in vestul si in centrul continentului si doar in zonele sud-estice vor avea un regim termic ceva mai placut. 

La noi, astazi asteptam ploi si vreme cam urata in jumatatea de sud a tarii, unde se face mai frig. Tot aici se porneste si vantul, iar ploile vor fi locale in Oltenia si pe zone restranse in Muntenia, Banat si Dobrogea. In rest, vremea ramane frumoasa, cu temperaturi comparabile cu cele de miercuri.

In Dobrogea, atmosfera va fi schimbatoare, cu innorari persistente si cu temperaturi in usoara scadere.

Se aduna norii si mai sus, in nordul Munteniei sau in sudul Moldovei, dar nu prea sunt semne de ploaie, cel putin deocamdata.

In Bucovina va fi soare si o atmosfera placuta pe la amiaza. Maximele se opresc pe la 12 grade.

Vremea se mentine placuta si in nordul tarii. Cerul va fi senin, iar dimineata si noaptea se mentin conditiile de bruma.

In vestul tarii: vreme schimbatoare, cu ceva ploi prin Banat si temperaturi in scadere.

In zonele centrale ale tarii va fi timp frumos, dar ceata ar putea persista cateva ore, dimineata.

In sud-vest, vremea va fi urata si o sa ploua temporar. Scad si temperaturile.

Nu vom vedea soarele nici in sudul tarii. Norii vor persista si o sa ploua local.

In Bucuresti, vremea se va raci, astfel ca temperatura maxima va fi de 13-14 grade. Cerul ramane innorat, vor fi conditii de ploaie si se inteteste si vantul. Barometrele vor indica o scadere a presiunii atmosferice.

La munte, asteptam ploi consistente in Muntii Banatului si ploi locale in zona Meridionalilor. In rest, vreme frumoasa, temperaturi comparabile cu cele de pana acum si un vant mai activ.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă astăzi bruneta care l-a scos din minți pe Gigi Becali
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă astăzi bruneta care l-a scos din minți pe Gigi Becali
Citește și...
Caniculă extremă în România. Cod roșu, portocaliu și galben în mai multe regiuni. Temperaturile urcă până la 40 de grade

România va fi afectată în următoarele zile de un val de căldură intens, cu temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic accentuat și nopți tropicale, potrivit avertizărilor meteorologice emise pentru intervalul 26–29 iunie.

Val de căldură în România în următoarele săptămâni. Prognoza meteo până la finalul lunii iulie

România va traversa o perioadă cu temperaturi peste mediile climatologice în următoarele patru săptămâni, potrivit prognozei meteorologice actualizate pe 4 săptămâni.

Vremea azi, 26 iunie. Maximele ajung la 35 de grade, iar aerul devine greu de respirat în multe regiuni

Vineri avem o zi călduroasă peste tot și o amiază caniculară în vest și în nord-vest. La câmpie, aerul devine greu de respirat, iar în sud și la munte, poate și în centru, o să apară câteva averse.

Recomandări
Siegfried Mureșan este propunerea PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier. ”Știu exact ce am de făcut”

Europarlamentarul Siegfried Mureșan este propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier, au anunțat marți cele trei partide. ”Știu exact ce am de făcut”, a declarat Mureșan, după anunțul nominalizării sale.

Caniculă extremă în România. Cod roșu, portocaliu și galben în mai multe regiuni. Temperaturile urcă până la 40 de grade

România va fi afectată în următoarele zile de un val de căldură intens, cu temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic accentuat și nopți tropicale, potrivit avertizărilor meteorologice emise pentru intervalul 26–29 iunie.

Politico: Nicuşor Dan se confruntă cu cea mai mare provocare pe măsură ce criza politică se adânceşte

La puțin peste un an după ce președintele moderat al României, Nicușor Dan, a preluat puterea în urma unei confruntări tensionate cu extrema dreaptă, acesta se confruntă cu cea mai serioasă provocare de până acum, scrie POLITICO.