Conditii de ploaie astazi in intreaga Europa! Nici Romania nu e ocolita

×
Codul embed a fost copiat

Precipitatiile vor fi consistente in sudul Europei, unde va ploua mai ales in primele zile. In nord va mai ninge. Luni si marti apare un alt val de precipitatii, care coboara din nord spre centru si est.


Masa de aer rece, de origine polara, isi mentine pozitia pana maine. Apoi se va resimti o incalzire usoara,
data de patrunderea aerului oceanic mai cald pana dincoace de Italia si chiar in sudul Balcanilor.

La noi, cerul se umple de nori si mai apar conditii de ploaie in sud si sud-vest. Tot pe aici se va inteti si vantul, iar presiunea atmosferica va scadea percutant catre seara. Maximele se vor opri pe la 11 grade.

In Dobrogea, norii raman pe pozitii, vantul mai prinde un pic de putere si temperatura urca pana la 10 grade.

Spre Moldova si in nordul Munteniei asteptam innorari persistente si atmosfera destul de rece. In nordul Moldovei si in Bucovina, se anunta vreme frumoasa, dar temperaturile nu urca peste 10 grade. Se arata soarele si in nordul Transilvaniei si prin Maramures.

Citește și
Meteo ora 20.00
Vezi aici cum este vremea in Romania din ora-n ora!

In vestul tarii va ploua trecator, iar in sud mai vin si cativa fulgi. In zonele centrale, sunt conditii de inseninare, iar maximele urca usor. In sud-vest, atmosfera va fi inchisa si cam rece.

Vremea va fi urata si prin tinuturile sudice. Totusi, ploile vor fi slabe si vor afecta mai ales jumatatea vestica a provinciei. In Bucuresti, norii vor persista, vantul prinde putere si maxima se va opri pe la 11 grade. Sunt sanse de ploaie, dar destul de slabe.

La munte, vremea va fi inchisa, dar norii de ninsoare se retrag spre zona Banatului si in vestul Meridionalilor. In privinta partiilor, vestile sunt nesperat de bune: la Predeal se schiaza in bune conditii si stratul de zapada are aproape jumatate de metru. Nu veti fi dezamagiti de vreme nici in Semenic. Azi va mai ninge, iar zapada este din belsug.
 

Articol recomandat de sport.ro
Prima ofertă pentru transferul definitiv al lui Radu Drăgușin! Nu au ajuns încă la un acord cu fundașul român
Prima ofertă pentru transferul definitiv al lui Radu Drăgușin! Nu au ajuns încă la un acord cu fundașul român
Citește și...
Prognoza pe urmatoarele trei zile
Prognoza pe urmatoarele trei zile

Maine nu se prea incalzeste. In sud si sud-vest asteptam
ploaie, in rest, soare cu nori. Duminica, norii se inmultesc, atmosfera redevine inchisa si asteptam ninsoare in nord, in centru si la munte.

Vezi aici cum este vremea in Romania din ora-n ora!
Vezi aici cum este vremea in Romania din ora-n ora!

Aici poti afla ce temperaturi sunt in cele mai importante orase din Romania in fiecare ora.

Recomandări
România, invitată să devină membru al „Consiliului pentru Pace”. Donald Trump i-a trimis o scrisoare lui Nicuşor Dan
România, invitată să devină membru al „Consiliului pentru Pace”. Donald Trump i-a trimis o scrisoare lui Nicuşor Dan

Administraţia Prezidenţială a confirmat, duminică, primirea scrisorii transmise de preşedintele SUA, Donald Trump, preşedintelui Nicuşor Dan, prin care este adresată oficial invitaţia ca România să devină membru al „Consiliului pentru Pace".

Atenţionările de ger au fost prelungite de ANM până joi dimineaţă. Valul de frig va cuprinde din nou întreaga țară | HARTĂ
Atenţionările de ger au fost prelungite de ANM până joi dimineaţă. Valul de frig va cuprinde din nou întreaga țară | HARTĂ

Meteorologii mențin atenționările de ger până joi dimineață. După o scurtă relaxare a temperaturilor extreme, din seara de 19 ianuarie frigul va cuprinde din nou întreaga țară.

UE convoacă reuniune de urgență după amenințarea lui Trump cu taxe vamale pentru a forța vânzarea Groenlandei
UE convoacă reuniune de urgență după amenințarea lui Trump cu taxe vamale pentru a forța vânzarea Groenlandei

Ambasadorii celor 27 de state UE se reunesc duminică în ședință de urgență, după ce Donald Trump a anunțat taxe vamale mai mari pentru aliații europeni, condiționând eliminarea lor de acordul SUA de a cumpăra Groenlanda.