Ceata, burnita, ninsori, azi in Romania. Temperaturi intre 2 si 10 grade

×
Publicitate

Astazi asteptam vreme inchisa in majoritatea zonelor. Doar in centrul tarii si la munte se va arata soarele. In celelalte regiuni, indeosebi in sud si est, gasim multi nori si ceata persistenta ce poate fi insotita de burnita sau fulguiala.

Dupa lasarea noptii, in vest, nord si centru apar precipitatii mixte, iar la munte va ninge. Vantul va sufla slab, iar temperaturile maxime, in scadere usoara, se vor situa intre 2 si 10 grade. 

In Dobrogea se anunta innorari consistente, multa ceata si temperaturi in scadere.

Se raceste usor si mai sus, in Moldova si in nordul Munteniei. Cerul ramane acoperit de nori si ceata va dura cateva ore.

In nordul Moldovei si in Bucovina gasim ceata in orele diminetii, apoi soare cu nori si temperaturi destul de ridicate.

In Transilvania nordica si in Maramures norii se inmultesc si ar putea sa cada cativa stropi. Peste noapte apar precipitatii mixte.

In vestul tarii se strica vremea. Se raceste usor, va fi ceata si din cand in cand va burnita.

Tinuturile centrale raman cu vreme destul de frumoasa si temperaturi peste mediile perioadei.

In sud-vest se anunta innorari temporare, negura in orele diminetii si pana la 10 grade in termometre.

In sud gasim vreme buna si temperaturi maricele in zonele deluroase, multi nori si ceata la campie.

In Bucuresti asteptam atmosfera inchisa, cu ceata persistenta si trecator burnita. Vantul abia va adia, iar maxima se va opri pe la 3-4 grade.

La munte se anunta cer temporar noros si ninsori, indeosebi dupa lasarea noptii. Acestea vor cadea pe spatii extinse in Carpatii Occidentali, local in Meridionali si izolat in Orientali.

Pe vai si in depresiuni reapare ceata, iar temperaturile se mentin la valori ridicate pentru aceasta perioada.

Prognoza meteo pe trei zile

Maine, in vest, in nord si in centru vor fi precipitatii sub toate formele, iar la munte va ninge.

Vineri vor predomina ninsorile in vest, in centru si nord, iar in sud si in sud-est va ploua.

Sambata vor fi precipitatii pe arii foarte extinse: ploi in sud-est si predominant ninsoare in rest. Se raceste cate putin in fiecare zi.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Ninge in nordul si estul Europei. In vest, precipitatii

Pe continent, precipitatiile vor fi sub forma de ninsoare in nord si in est si mai mult ploi in tarile vestice. De joi, lapovita si ninsoare asteptam in tarile centrale, in timp ce in tarile mediteraneene o sa ploua.

Ceata, burnita si fulguieli. Vezi prognoza meteo pana vineri

Astazi vom avea vreme buna, mult soare, dar si ceva innorari in zonele joase din sud si est, pe unde se lasa ceata si poate aparea si burnita. De maine, insa, vremea se raceste si in unele zone va ninge.

O zi primavaratica. Temperaturi intre 4 si 12 grade, la pranz

La noi in tara asteptam si astazi vreme frumoasa, cu cer curat si un pic de vant. Dimineata se aduna cativa nori in tinuturile estice, sporadic mai apare ceata, iar pe la pranz temperaturile vor fi cuprinse intre 4 si 12 grade.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.