Jocurile Olimpice 2024. Lim Sihyeon a stabilit un nou record mondial la tir cu arcul. Pe ce loc se află Mădălina Amăistroaie

Mădălina Amăistroaie
News.ro

Sud-coreeanca Lim Sihyeon, 21 ani, a stabilit un nou record mondial şi olimpic la tir cu arcul, în concursul de calificare din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, cu un total de 694 de puncte.

Mădălina Amăistroaie, reprezentata României, s-a clasat a 47-a, cu 637 de puncte.

Lim a bătut cu două puncte fostul record mondial al conaţionalei Kang Chaeyoung, stabilit în 2019.

În concursul de calificare, cele 64 de participante au tras un număr de 72 de săgeţi de la 70 m şi s-a întocmit un clasament care stabileşte grila de meciuri individuale începând cu 32-imile de finală: prima cu ultima, a doua cu penultima, a treia cu antepenultima etc.

Amăistroaie o va avea ca adversară în primul tur eliminatoriu din 31 iulie pe israelianca Mikaella Moshe, care s-a clasat a 18-a (660 puncte, nou record personal) în concursul de calificare.

Sportiva suceveană îşi doreşte o clasare în Top 10, ceea ce înseamnă că trebuie să ajungă în optimi de finală.

Amăistroaie, 21 ani, s-a clasat pe locul 33 la JO de la Tokyo, la debutul său olimpic.

România a fost prezentă până acum doar de trei ori la Jocurile Olimpice la tir cu arcul, la Moscova în 1980, la Beijing în 2008 şi la Tokyo în 2021. La Moscova, Aurora Chin s-a clasat pe locul 13, iar Andrei Berki, pe 15, la Beijing, Alexandru Bodnar a ocupat locul 31, din 64 de concurenţi.

Știrea inițială: Mădălina Amăistroaie este primul reprezentant al delegaţiei României care concurează la Jocurile Olimpice de la Paris. Sportiva ia startul astăzi în runda de clasare la tir cu arcul, începând cu ora 10:30.

În urma tragerilor de joi, la care vor participa toate sportivele calificate, în număr de 64, din 53 de ţări, se va întocmi un clasament, pe baza căruia, la 30 iulie, se va relua întrecerea individuală. Astfel, în primul tur se vor duela locul 1 cu locul 64 din calificări, locul 2 cu locul 63, locul 3 cu locul 62 ş.a.m.d.

Mădălina Amăistroaie este la a 2-a participare la Jocurile Olimpice după Tokyo 2020, unde a terminat pe locul 37.

Jocurile de la Paris sunt în buzunarul tău, de la ceremonia de deschidere până la ultima medalie! Cu VOYO ai acces LIVE la canalele TVR și poți urmări Jocurile de la Paris de oriunde vrei tu, pe orice device!

Program disponibil prin retransmisia integrală și nealterată a canalelor TVR conform regulilor must-carry.
Presa din Kosovo l-a descris în două cuvinte pe Mircea Lucescu, după meciul de la Priștina

Primii sportivi s-au instalat în Satul Olimpic pentru a participa la Jocurile Olimpice de la Paris, dar câteva probleme logistice se fac deja simţite înainte de ceremonia de deschidere.

Mai este doar o zi până la debutul oficial al Jocurilor Olimpice de la Paris, iar organizatorii fac ultimele pregătiri pentru ca totul să meargă uns.

Câți sportivi români vor lupta pentru medalii la Jocurile Olimpice de la Paris

România va fi reprezentată la Jocurile Olimpice de la Paris de 107 sportivi care vor concura în 18 sporturi.

Incendiile de vegetație provoacă dezastru în întreaga țară. Salvatorii au ajuns să lupte și cu inconștiența oamenilor

Este în continuare prăpăd în multe județe din țară din cauza incendiilor de vegetație.

Filmul românesc „Anul Nou care n-a fost” a câștigat Premiul FIPRESCI la Festivalul Internațional de la Veneția

Vin vești minunate de la Festivalul de Film de la Veneția! „Anul Nou care n-a fost”, regizat și scris de Bogdan Mureșanu, a câștigat Premiul FIPRESCI, oferit de juriul Federației Internaționale a Criticilor de Film.

Proteste uriașe în Franța faţă de numirea lui Michel Barnier în funcţia de premier. Macron, acuzat că „a furat” alegerile

Zeci de mii de persoane au ieşit sâmbătă în stradă în Franţa pentru a protesta faţă de numirea lui Michel Barnier în funcţia de premier, stânga acuzându-l pe Emmanuel Macron că „a furat alegerile” prin numirea unui politician de centru-dreapta.