Ungaria insistă cu extragerea gazelor naturale din Marea Neagra și cere ajutorul SUA

61985572
Pro TV

Ministrul ungar al Afacerilor Externe şi Comerţului, Peter Szijjarto, a cerut unui înalt oficial american să faciliteze o decizie finală a grupului energetic ExxonMobil pentru a produce gaze naturale în Marea Neagră.

În apele teritoriale româneşti ale Mării Negre, companiile ExxonMobil şi OMV Petrom explorează împreună blocul Neptun, unde primele estimări arată existenţa unor zăcăminte de gaze între 42 şi 84 de miliarde de metri cubi.

Luni seara, la finalul unei întâlniri care a avut loc la Budapesta cu secretarul de stat al SUA, Mike Pompeo, oficialul ungar a declarat că i-a cerut lui Pompeo să îndemne ExxonMobil să ia o decizie finală de investiţii în cel mai scurt timp posibil pentru a extrage gaze naturale în Marea Neagră, ceea ce ar permite Ungariei să îşi diversifice sursele de aprovizionare cu gaze naturale.

Potrivit lui Peter Szijjarto, criticile aduse Ungariei pentru legăturile cu Rusia sunt o dovadă de ipocrizie. Acesta a adăugat că nu companiile energetice din Ungaria sau Europa Centrală cooperează cu Gazprom pentru a construi gazoducte.

"Am făcut tot ce putem pentru a cumpăra gaze naturale din alte surse", a spus Szijjarto, adăugând încă să procesul de diversificare depinde de ţările aliate. "Aşteptăm pentru ca aliaţii noştri să ia o decizie astfel încât şi noi să putem cumpăra gaze naturale via o altă rută", a adăugat oficialul ungar.

Miercurea trecută, Peter Szijjarto s-a întâlnit la Washington cu secretarul american pentru energie Rick Perry, ocazie cu care Szijjarto i-a cerut oficialului american să intervină pe lângă ExxonMobil, pentru ca grupul petrolier american să demareze, împreună cu partenerul austriac OMV, producţia de gaze offshore în România.

"Este în interesul strategic al Ungariei ca parteneriatul ExxonMobil-OMV să demareze producţia de gaze naturale în Marea Neagră iar gazele extrase să fie disponibile pentru a putea fi cumpărate de Ungaria", a mai spus Peter Szijjarto, precizând că gazele naturale ar putea fi livrate printr-o conductă pe care România a început deja să o construiască şi ar intra în Ungaria printr-un interconector care în prezent este făcut pentru a fi unul bidirecţional.

Cu toate acestea, Christina Verchere, CEO al OMV Petrom a declarat recent că firma are nevoie de stabilitate fiscală, de o piaţă liberă a gazelor şi de infrastructură pentru a demara proiectul de gaze din Marea Neagră, iar actualul cadru legislativ nu îndeplineşte aceste condiţii. "Proiectul din Marea Neagră este o oportunitate uriaşă pentru OMV Petrom şi pentru România. Marea Neagră are potenţialul de a întări securitatea în aprovizionare, de a aduce venituri suplimentare la buget şi noi locuri de muncă, transformând România într-un jucător-cheie regional în domeniul energetic", a spus Verchere. Ea a arătat că, pentru demararea unui proiect de această anvergură, este necesar să existe un cadru de reglementare, o stabilitate fiscală, o piaţă a gazelor liberalizată şi o infrastructură-cheie.

Articol recomandat de sport.ro
Norvegia, avertisment serios în privința Rusiei: „O greșeală!”
Norvegia, avertisment serios în privința Rusiei: „O greșeală!”
Citește și...
Taco Bell a eliminat salata din meniurile unor restaurante din SUA. Aproape 100 de persoane, infectate cu un virus

Lanţul american de restaurante fast-food Taco Bell a decis să elimine salata verde din meniurile unor restaurante din Statele Unite.

SUA își reduc discret prezența militară în Europa de Est. Aliații NATO se tem de consecințe

Câteva sute de militari americani desfăşuraţi în Estonia în timpul iernii trecute au fost retraşi discret, a dezvăluit ministrul apărării Hanno Pevkur jurnaliştilor locali, când se pregătea să plece la summitul NATO de la Ankara din această lună. 

Knesset, Parlamentul Israelului, s-a dizolvat. Premierul Benjamin Netanyahu se luptă să-și păstreze puterea

Parlamentul israelian s-a dizolvat vineri dimineață, după ce a adoptat mai multe proiecte de lege, în ultimele momente ale coaliției de guvernare, condusă de prim-ministrul Benjamin Netanyahu.

Recomandări
ANM a prelungit avertizarea de caniculă. Codul galben a fost extins la 13 județe și București | HARTĂ

Canicula se extinde în România și aduce temperaturi de până la 37 de grade în următoarele zile. ANM avertizează și asupra furtunilor puternice în mai multe regiuni ale țării.

Legea salarizării. Dragoș Pîslaru: Sindicatele au cerut să fie alocate 20 de miliarde de lei, dar pragul este 12 miliarde

Reprezentanţii partidelor ”pro-occidentale” şi ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, au discutat vineri, 17 iulie, la Palatul Cotroceni, pe tema legii salarizării, care este jalon PNRR.

Clanul Buricea avea bani ascunși în ziduri și o colecție de mașini de lux. Averea confiscată valorează peste 680.000 de euro

Procurorii DIICOT au confiscat de la clanul Buricea din Brăila 12 autoturisme în valoare de o jumătate de milion de euro, trei ambarcaţiuni, bijuterii, o armă, peste 30 de săbii, dar şi 80.000 de euro, o parte din bani fiind găsiţi ascunşi în zidărie.