Ucraina se va confrunta cu Rusia în faţa instanţei supreme a Organizației Națiunilor Unite

62354597

Ucraina se va confrunta, marţi, cu Rusia la instanţa supremă a ONU pentru a-şi acuza duşmanul înverşunat că i-a susţinut pe rebelii pro-Moscova timp de mai mulți ani înainte de invazia de anul trecut.

Kievul şi Moscova îşi vor prezenta argumentele în faţa judecătorilor de la Curtea Internaţională de Justiţie (CIJ) de la Haga, într-un caz care a fost iniţiat iniţial de Ucraina în 2017, informează AFP, citată de News.ro.

De atunci, Ucraina a intentat un caz separat legat de invazia Rusiei din februarie 2022, acuzând Moscova de planificarea unui genocid. În acel caz, CIJ a ordonat Rusiei să suspende invazia. Avocaţii Ucrainei vor lua cuvântul marţi, de la ora locală 10.00 (08.00 GMT), în timp ce cei ai Rusiei se vor adresa instanţei joi, a precizat CIJ într-un comunicat.

Ucraina va răspunde apoi pe 12 iunie, iar Rusia pe 14 iunie. CIJ a fost creată după cel de-al Doilea Război Mondial pentru a soluţiona disputele dintre statele membre ale ONU. Deciziile sale sunt obligatorii, deşi nu dispune de mijloace pentru a le pune în aplicare.

Ucraina susţine că Rusia a încălcat convenţiile ONU privind finanţarea terorismului şi discriminarea rasială şi cere despăgubiri pentru atacurile comise de rebelii pro-moscoviţi în estul Ucrainei începând din 2014. Aproximativ 13.000 de persoane au murit în cei opt ani de violenţe înainte de invazia din 2022.

Ucraina susţine că Rusia a canalizat arme şi bani către luptătorii din spatele insurgenţei separatiste care a izbucnit după ce guvernul pro-rus de la Kiev a fost răsturnat de protestele pro-UE la începutul anului 2014.

Articol recomandat de sport.ro
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Ce înseamnă ”infarct miocardic acut” - cât de gravă este starea lui Mircea Lucescu
Citește și...
Mărturia „detectivului de artă” care a făcut posibilă recuperarea coifului de la Coțofenești. „Nu o fac pentru bani”

Coiful de la Coțofenești, furat dintr-un muzeu olandez în urmă cu mai bine de un an, a fost recuperat după ce poliția a colaborat cu un detectiv particular cunoscut sub numele de Indiana Jones din lumea artei. 

Iranul ar fi respins o propunere SUA de armistiţiu pentru 48 de ore (presa iraniană)

Iranul a respins o propunere de armistiţiu pentru o durată de 48 de ore venită din partea SUA, a declarat vineri agenţiei iraniene Fars o sursă iraniană neprecizată, relatează Reuters.

Un atac masiv al Rusiei în plină zi a provocat 10 morți. Ucraina acuză o escaladare gravă a conflictului

Un nou atac aerian masiv al Rusiei împotriva Ucrainei, în plină zi, a făcut cel puţin 10 morţi vineri, potrivit Kievului, care a denunţat o „escaladare”, relatează AFP, preluat de News.ro.

Recomandări
PSD i-ar putea da lui Ilie Bolojan un ultimatum de 72 de ore pentru a demisiona. Ce ar urma în cazul unui refuz - Surse

Tensiunile din coaliția de guvernare cresc de la o zi la alta, iar scenariul unei crize politice devine tot mai plauzibil. Ilie Bolojan a declarat că nu va demisiona chiar dacă PSD va decide după 20 aprilie să iasă de la guvernare. 

Guvernul a redus temporar acciza la motorina standard cu 30 de bani pe litru, pe perioada crizei. Impactul bugetar estimat

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență prin care reduce temporar acciza la motorină cu 30 de bani pe litru, măsură aplicată pe durata crizei, pentru a atenua impactul creșterii prețurilor la carburanți asupra populației și economiei.

Noi bucăţi de dronă descoperite pe litoralul românesc. Plaja pe care au fost depistate

Mai multe bucăţi de dronă au fost descoperite, vineri după-amiază, pe plaja din Tuzla. Un bărbat a sunat, vineri, la 112 şi a anunţat descoperirea unor fragmente de dronă pe plaja din Tuzla, iar la faţa locului s-au deplasat poliţişti şi pompieri.