SUA și China anunță sfârșitul războiului comercial. Lipsuri și scumpiri pentru americanii de rând: ”E motiv de panică”

×
Publicitate

Delegațiile Statelor Unite și Chinei au ajuns la un acord menit să pună capăt războiului comercial care a tulburat piețele financiare.  

Detaliile înțelegerii ar urma să fie dezvăluite luni, după ce vor fi puse la punct ultimele detalii, potrivit oficialilor din ambele țări.

Beijingul a anunțat și crearea unui mecanism de consultări în sectorul comercial, pentru a fi evitată, pe viitor, escaladarea tensiunilor.

Beijingul și Washingtonul au purtat la Geneva discuții descrise de ambele părți drept „constructive”, „sincere” și „de substanță”.

Scott Bessent, U.S. Treasury Secretary: ”Sunt fericit să anunț că am făcut progrese importante în privința relațiilor comerciale dintre Statele Unite și China”.

Citește și
Iranul a blocat zeci de mii de terminale Starlink. Accesul protestatarilor la internet a fost restricționat
Iranul a blocat zeci de mii de terminale Starlink. Accesul protestatarilor la internet a fost restricționat

He Lifeng, vicepremierul Chinei, șeful delegației: ”Vom promova dezvoltarea relațiilor comerciale dintre China și Statele Unite și vom oferi claritate și stabilitate economiei globale”.

Secretarul Trezoreriei și reprezentantul american pentru comerț au discutat cu vicepremierul Chinei și cu alți doi reprezentanți ai Beijingului, timp de două zile. Detaliile unui acord ar urma să fie anunțate luni.

Jamieson Greer, reprezentant U.S. Trade: ”Statele Unite au un deficit uriaș, de aproape 1,2 trilioane de dolari, cu China. Prin urmare, președintele a declarat stare de urgență națională și a anunțat taxe vamale. Suntem încrezători că acordul la care am ajuns cu partenerii noștri chinezi ne va permite să facem pașii necesari pentru rezolvarea acestei urgențe naționale”.

Trump s-a declarat dispus să reducă la 80 la sută taxele vamale colosale - de 145 la sută - pentru anumite importuri din China. Însă a declarat că și Beijingul trebuie să taie tarifele de 125 la sută impuse unor importuri americane. Și să-și deschidă piețele.

Efectele războiului comercial se văd deja în porturile americane, unde ajung cu 60 la sută mai puține mărfuri din China.

Mario Cordero, CEO of Port of Long Beach, California: ”E motiv de panică”.

”Vom începe să observăm lipsa anumitor produse de pe rafturi”

În unul dintre cele mai mari porturi din California ar fi trebuit să sosească la finalul săptămânii trecute 41 de vase încărcate cu bunuri chinezești. Nu a mai ajuns niciunul.

Mario Cordero, CEO of Port of Long Beach, California: ”Vom începe să observăm lipsa anumitor produse de pe rafturi. Acest război comercial va începe să fie resimțit de consumatori”.

Deja prețurile bunurilor importate din China înregistrează creșteri, avertizează economiștii.

Josh Rogin, Lead Global Security Analyst, Washington Post Intelligence: ”Efectele creșterii taxelor vor fi mai importante decât era estimat și vor fi afectați mai mulți oameni”.

Analiștii spun că este nevoie ca taxele vamale să fie reduse cu până la 50 la sută, pentru ca lucrurile să înceapă să revină la normal. Efectele războiului comercial cu Washingtonul se văd și în China. Volumul bunurilor produse luna trecută a coborât până la cel mai mic nivel din ultimele 16 luni.

Însă nu doar bunurile aduse din China s-au scumpit. Peste o sută de alte state sunt vizate de taxe comerciale de zece la sută. Așa se face că, în Statele Unite, au crescut prețurile la cafeaua și la florile importate în cantități uriașe din Columbia. 

Articol recomandat de sport.ro
Radu Drăgușin s-a căsătorit cu Ioana Stan! Imagini cu superba soție a „Dragonului”
Radu Drăgușin s-a căsătorit cu Ioana Stan! Imagini cu superba soție a „Dragonului”
Citește și...
Iranul a blocat zeci de mii de terminale Starlink. Accesul protestatarilor la internet a fost restricționat
Iranul a blocat zeci de mii de terminale Starlink. Accesul protestatarilor la internet a fost restricționat

Autorităţile din Iran au neutralizat circa 40.000 de terminale de internet ale Starlink, compania deţinută de miliardarul american Elon Musk. 

Cuba intră în „stare de război” și antrenează „întregul popor”. Actualul președinte merge pe doctrina lui Fidel Castro
Cuba intră în „stare de război” și antrenează „întregul popor”. Actualul președinte merge pe doctrina lui Fidel Castro

Cuba va intra în „stare de război” în încercarea de a face față amenințărilor lui Donald Trump de la intervenția SUA în Venezuela.

Locuitorii Groenlandei, îndemnați să se pregătească pentru o invazie. Trump pune „o presiune foarte mare”  pe insulă
Locuitorii Groenlandei, îndemnați să se pregătească pentru o invazie. Trump pune „o presiune foarte mare” pe insulă

Prim-ministrul Groenlandei a declarat că populația insulei trebuie să înceapă să se pregătească pentru o posibilă invazie militară, chiar dacă acest scenariu rămâne improbabil, întrucât președintele Donald Trump își continuă amenințările.

Recomandări
Gaura bugetară din 2025, sub estimările din toamnă. Șeful Finanțelor promite bani pentru mediul de afaceri
Gaura bugetară din 2025, sub estimările din toamnă. Șeful Finanțelor promite bani pentru mediul de afaceri

Vești bune de la Ministerul Finanțelor. Deficitul bugetar a fost anul trecut mai mic decât era estimat, iar asta ar putea însemna împrumuturi mai ieftine pentru stat și mai multă credibilitate în fața investitorilor ori a Comisiei Europene.

Răspunsul dur al UE pentru SUA, în scandalul Groenlanda. Europarlamentarii au suspendat acordul comercial cu americanii
Răspunsul dur al UE pentru SUA, în scandalul Groenlanda. Europarlamentarii au suspendat acordul comercial cu americanii

Parlamentul European a decis să suspende procesul de ratificare a acordului comercial între UE și SUA, ca urmare a recentelor amenințări din partea președintelui american Donald Trump, au confirmat principalele grupuri politice europalamentare.

Ce înseamnă anunțul șefului Armatei privind pregătirea pentru un „efort de război”: „Nu înseamnă intrarea în război!”
Ce înseamnă anunțul șefului Armatei privind pregătirea pentru un „efort de război”: „Nu înseamnă intrarea în război!”

„Populația României trebuie să fie pregătită pentru susținerea unui efort de război”. Declarația îi aparține șefului Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad.