Șeful de cabinet al președintelui Ucrainei a anunțat ce urmează după întâlnirea aprinsă între Zelenski și Trump

62525393
Getty

Ucraina şi SUA au convenit asupra unor noi discuţii "într-un viitorul apropiat", a declarat miercuri şeful de cabinet al preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski, Andrii Iermak.

Afirmațiile au fost făcute după o convorbire cu consilierul pentru securitate naţională al preşedintelui american Donald Trump, Mike Waltz, relatează agenţiile AFP şi Reuters.

Cei doi oficiali au "schimbat puncte de vedere asupra chestiunilor de securitate şi alinierii poziţiilor" şi de asemenea au "discutat despre noi măsuri de întreprins pentru a ajunge la o pace justă şi durabilă" în Ucraina, potrivit unei postări a lui Iermak pe Telegram.

"Am convenit ca echipele noastre să se întâlnească într-un viitor apropiat pentru a continua această activitate importantă", a adăugat colaboratorul preşedintelui Zelenski.

Acesta din urmă a salutat după convorbirea celor doi oficiali o "mişcare pozitivă" în cooperarea cu SUA. "Astăzi, echipele noastră ucraineană şi americană au început să lucreze pentru o întâlnire (...) Există o mişcare pozitivă. Sperăm la primele rezultate săptămâna viitoare", a spus preşedintele ucrainean în mesajul său către naţiune, mesaj pe care-l prezintă în fiecare seară de când a început războiul cu Rusia.

Citește și
Cum trebuie să coexiste Europa cu Rusia dacă se va încheie o pace în Ucraina. Propunerea lui Macron
Cum trebuie să coexiste Europa cu Rusia dacă se va încheie o pace în Ucraina. Propunerea lui Macron

Trump a suspendat luni ajutorul militar acordat Ucrainei de SUA, încercând astfel să-l determine pe preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski să adopte o atitudine mai conciliantă faţă de un acord de pace cu Rusia, după altercaţia verbală pe care ei au avut-o vineri în Biroul Oval, unde Trump i-a reproşat lui Zelenski lipsa voinţei de pace şi l-a avertizat că dacă nu încheie un acord cu Rusia nu va mai putea conta pe sprijinul SUA, în timp ce preşedintele ucrainean a insistat ca ţara sa să primească garanţii de securitate.

Eşecul acestui summit nu a permis nici semnarea acordului americano-ucrainean prin care Statele Unite vor avea un acces preferenţial la resursele minerale ucrainene, acord de care Trump a condiţionat sprijinul pentru Ucraina.

Într-un interviu acordat miercuri postului Fox News, consilierul Waltz a descris scrisoarea lui Zelenski drept "un prim pas bun, pozitiv", adăugând că în prezent oficialii poartă discuţii cu privire la data, locul şi echipa de negocieri care să desfăşoare tratative pentru încheierea războiului.

"Cred că dacă putem stabili aceste negocieri şi să avansăm către aceste negocieri şi, de fapt, să punem pe masă unele măsuri de sporire a încrederii, atunci preşedintele va analiza cu atenţie ridicarea acestei pauze" în furnizarea de arme şi muniţii către Ucraina, a mai spus consilierul Casei Albe.

Între timp, directorul CIA, John Ratcliffe, a confirmat tot miercuri că, în plus faţă de suspendarea ajutorului militar american, Trump a ordonat de asemenea "o pauză" în furnizarea de informaţii militare către Ucraina.

Această decizie este de natură să afecteze atât operaţiunile ofensive cât şi pe cele defensive ale armatei ucrainene, care depinde de informaţiile culese cu ajutorul sateliţilor, dronelor de recunoaştere şi avioanelor spion ale SUA pentru a supraveghea mişcările trupelor ruse şi a lovi ţinte ale acestora.

Directorul CIA şi-a exprimat însă speranţa că această suspendare a ajutorului militar şi informativ nu va dura mult, având în vedere cea mai recentă reacţie a preşedintelui ucrainean, ce pare să fi renunţat la atitudinea intransigentă faţă de negocierile cu Rusia.

Articol recomandat de sport.ro
Serena Williams, medicamentul-minune prin care a dat jos 15 kilograme: „Sunt mai sănătoasă ca oricând!“
Serena Williams, medicamentul-minune prin care a dat jos 15 kilograme: „Sunt mai sănătoasă ca oricând!“
Citește și...
Cum trebuie să coexiste Europa cu Rusia dacă se va încheie o pace în Ucraina. Propunerea lui Macron
Cum trebuie să coexiste Europa cu Rusia dacă se va încheie o pace în Ucraina. Propunerea lui Macron

Europenii trebuie să se înarmeze cu sisteme de lovituri de precizie în profunzime dacă vor să capete o poziție de forță prin care să coexiste apoi cu Rusia, în eventualitatea în care se va încheia o pace în Ucraina, consideră Emmanuel Macron.

Atac armat într-un campus universitar din SUA. Două persoane au murit, iar una a fost rănită
Atac armat într-un campus universitar din SUA. Două persoane au murit, iar una a fost rănită

Două persoane au fost ucise, iar o a treia a fost rănită într-un atac armat produs joi seara în campusul Universităţii Statului South Carolina, a anunţat instituţia, potrivit AFP. 

Secretarul de stat american Marco Rubio a discutat 15 minute cu premierii din Danemarca și Groenlanda. Ce le-a spus
Secretarul de stat american Marco Rubio a discutat 15 minute cu premierii din Danemarca și Groenlanda. Ce le-a spus

Secretarul de stat american Marco Rubio a avut vineri la Munchen o întrevedere cu şefa guvernului danez Mette Frederiksen şi cu omologul său groenlandez Jens-Frederik Nielsen, cu care a discutat despre Groenlanda, teritoriu râvnit de Donald Trump.

Recomandări
Nicuşor Dan, după anunţul privind recesiunea tehnică: Economia României încetineşte de patru ani
Nicuşor Dan, după anunţul privind recesiunea tehnică: Economia României încetineşte de patru ani

Președintele Nicușor Dan a reacționat vineri seară după anunțul INS despre recesiunea tehnică, subliniind că politicienii trebuie să se concentreze pe probleme structurale, nu pe zgomot și lozinci.

Trump dă un decret de anulare a științei: Poluarea nu există și nu este periculoasă. ”E mort și îngropat setul de restricții”
Trump dă un decret de anulare a științei: Poluarea nu există și nu este periculoasă. ”E mort și îngropat setul de restricții”

Adept declarat al tezei că schimbările climatice sunt o escrocherie, Donald Trump a revocat legea care prevedea reducerea emisiilor cu efect de seră, un act normativ în vigoare din 2009. 

Peste o treime din mașinile verificate de RAR în 2025 au probleme grave. Mii de șoferi circulau cu risc iminent de accident
Peste o treime din mașinile verificate de RAR în 2025 au probleme grave. Mii de șoferi circulau cu risc iminent de accident

Mai bine de o treime dintre mașinile verificate anul trecut de inspectorii Registrului Auto Român au avut probleme tehnice majore, cu un risc semnificativ pentru siguranța rutieră.