Scurgeri puternice de gaz la o uzină chimică din India. Peste 1.000 de oameni sunt spitalizați

×
Publicitate

Peste 1.000 de persoane au fost spitalizate joi dimineaţă în oraşul Visakhapatnam din sud-estul Indiei în urma unei scurgeri de gaz la o uzină chimică, au anunţat autorităţile locale.

 

"Cel puţin 1.000 de persoane din zone situate în jurul scurgerii de gaz au fost aduse la diferite spitale publice sau private din Visakhapatnam", a declarat doctorul Naik, coordonatorul spitalelor din district, menţionând că bilanţul ar putea fi mult mai mare, transmite AFP.

"Este încă dimineaţa devreme şi există oameni care dorm în casele lor şi care sunt inconştienţi. Autorităţile caută şi prin case. Facem eforturi să-i aducem pe oameni la spital", a adăugat el.

Într-un prim bilanţ provizoriu, poliţia a anunţat că cel puţin cinci persoane şi-au pierdut viaţa.

Potrivit agenţiei Reuters, care citează un responsabil al poliţiei din statul Andhra Pradesh, cel puţin nouă persoane au decedat, peste 300 au fost spitalizate şi alte 1.500 au fost evacuate din zonă.

Imagini postate pe Twitter, a căror autenticitate Reuters nu a putut-o verifica, arătau ambulanţe, pompieri şi poliţişti la faţa locului.

Prim-ministrul indian Narendra Modi a declarat că a discutat cu oficiali din Ministerul de Interne şi ai Autorităţii naţionale de gestionare a dezastrelor, care monitorizează criza.

"Mă rog pentru siguranţa şi sănătatea tuturor în Visakhapatnam", a transmis Modi pe Twitter.

Uzina LG Polymers, unde a avut loc incidentul, este proprietatea companiei sud-coreene de baterii LG Chemical şi fabrică produse din polistiren, conform site-ului propriu. Materia primă, stiren, este foarte inflamabilă şi la ardere degajă un gaz otrăvitor.

Incidentul de joi aduce în memorie tragedia din 1984 de la Bhopal, în centrul Indiei, când o scurge de gaz de la uzina companiei americane Union Carbide a ucis mii de oameni.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
VIDEO. Fenomen meteo extrem. Un zid uriaș de nisip a rămas "suspendat" deasupra unui oraș

Imagini impresionante cu o furtună de nisip, au fost filmate deasupra capitalei Nigerului, Niamey. Uriaşul zid de nisip a rămas mai mult timp suspendat deasupra oraşului, formând un nor care a umplut cerul.

Bilanțul deceselor de COVID-19 a trecut de 72.000 în SUA. Decizia luată de Donald Trump

În Statele Unite, numărul victimelor a trecut de 72 de mii, iar președintele Trump şi-a anunţat intenţia de a desființa echipa de experți, care l-a consiliat în ultimele 2 luni.

Cercetători: Coronavirusul s-a răspândit rapid în lume încă din perioada octombrie-decembrie 2019

Un studiu genetic efectuat pe mostre prelevate de la peste 7.500 de persoane infectate cu COVID-19 sugerează că noul coronavirus s-a răspândit rapid în lume după ce a apărut în China, în perioada octombrie-decembrie 2019, transmite Reuters.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.