Rușii au lansat cel puțin 10 atacuri asupra orașului Harkov, după un val de bombardamente cu drone ucrainene

×
Publicitate

Rușii au lansat cel puțin 10 atacuri asupra orașului ucrainean Harkov, soldate cu victime și pagube însemnate.

Este răspunsul la valul de atacuri nocturne cu drone ucrainene asupra Rusiei, care au provocat incendii la o rafinărie și o centrală electrică.

Potrivit Ministerului rus al Apărării, peste 158 de drone ucrainene au vizat 15 regiuni ale țării, inclusiv Moscova. Armata susține că toate dronele au fost interceptate si distruse.

Dar primarul Moscovei admite că un incendiu a izbucnit la o rafinărie de petrol din apropierea capitalei chiar dacă susține că arde o incintă tehnică separată.

Între timp, la aproximativ 120 de kilometri distanță, în regiunea Tver, s-au auzit explozii puternice în apropierea unei centrale electrice. Iar presa rusă relatează despre un incendiu izbucnit acolo.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Explozie, urmată de incendiu, pe un platou de filmare din Londra. Mai multe vehicule au fost avariate

O explozie care trebuia să fie controlată pe un platou de filmare din apropierea imensei arene O2 din Londra a declanșat un incendiu serios, care a distrus o dubă și a avariat alte vehicule.

Analiști: Vestea cumplită despre cei șase ostatici israelieni aduși în țară în saci mortuari ar putea fi un moment crucial

Sunt apeluri la grevă generală luni și proteste masive în Israel pentru a presa guvernul Netanyahu să ajungă la un acord cu Hamas privind eliberarea ostaticilor încă deținuți în Gaza.

Furie în Israel, după uciderea celor 6 ostatici de către Hamas. Se fac apeluri la grevă generală

Liderul opoziţiei israeliene Yair Lapid şi familiile ostaticilor îndeamnă la declanșarea unei greve generale în Israel, care să forțeze Guvernul să ajungă la un acord cu Hamas în vederea eliberării ostaticilor ţinuţi în Fâşia Gaza, relatează AFP.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.