Furie în Israel, după uciderea celor 6 ostatici de către Hamas. Se fac apeluri la grevă generală

×
Publicitate

Liderul opoziţiei israeliene Yair Lapid şi familiile ostaticilor îndeamnă la declanșarea unei greve generale în Israel, care să forțeze Guvernul să ajungă la un acord cu Hamas în vederea eliberării ostaticilor ţinuţi în Fâşia Gaza, relatează AFP.

Anunţul armatei israeliene de duminică cu privire la descoperirea cadavrelor a şase ostatici morţi într-un tunel în teritoriul palestinian a stupefiat şi înfuriat Israelul.

Niciunul dintre ei nu fusese declarat mort până acum.

În 7 octombrie 2023, mişcarea islamistă palestiniană Hamas a lansat un atac sângeros în sudul Israelului, care a antrenat moartea a 1.205 persoane, în total, majoritatea civili, potrivit unui bilanţ întocmit de AFP pe baza unor date oficiale israeliene.

Comandouri Hamas au răpit 251 de persoane, 97 ţinute în continuare în Fâşia Gaza, dintre care 33 au fost declarate moarte de către armată.

Forumul Familiilor Ostaticilor le cere israelienilor să manifesteze duminică seara la Tel Aviv şi să ceară ”un blocaj total al ţării şi aplicarea unui acord de eliberare a ostaticilor”.

”De 11 luni sunt neglijaţi ostaticii”, subliniază colectivul, care interpelează Histadrut - o puternică centrală sindicală israeliană.

Liderul opoziţiei Yair Lapid îndeamnă, la rândul său, pe Facebook, Histadrut, ”municipalităţile şi angajatorii la grevă generalizată”.

”Ei erau în viaţă”, iar premierul israelian Benjamin ”Netanyahu şi Cabinetu său al morţii au decis să nu-i mai slaveze. Există în continuare ostatici în viaţă, încă mai putem face un acord”, denunţă Yair Lapid.

El se referă la un vot, joi, al Cabinetului care a aprobat o condiţie israeliană în vederea unui acord al unui armistiţiu, pe care atât Hamasul, cât şi Egiptul o resping.

Ministrul israelian al Apărări Yoav Gallant a cerut duminică ”o reuniune imediată a Cabinetului în vederea revenirii asupra acestei decizii”.

Este prea târziu pentru ostaticii ucişu cu sânge rece. Trebuie să-i aducem înapoi pe ostaticii care se mai află în mâna Hamas”, cere el.

Reţeaua de cinematografe Lev a anunţat duminică faptul că-şi închide sălile în semn de ”susţinere” faţă de familiile ostaticilor.

Mai multe lanţuri de restaurante au anunţat, la rândul lor, că închis duminică seara.

Armata israeliană a ucis în represalii în Fâşia Gaza cel puţin 40.738 de persoane, potrivit Ministerului Sănătăţii din Guvernul Hamas.

Potrivit ONU, majoritatea acestor morţi sunt femei şi copii.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Polonia cere Germaniei, încă o dată, despăgubiri pentru pagubele suferite în timpul celui de Al Doilea Război Mondial

Preşedintele Poloniei, Andrzej Duda, a cerut din nou compensaţii din partea Germaniei pentru pagubele suferite în timpul celui de Al Doilea Război Mondial, relatează dpa, potrivit Agerpres.

Medicul care și-a recunoscut faptele în legătură cu moartea lui Matthew Perry nu va mai putea profesa

Medicului din Los Angeles care a acceptat să pledeze vinovat în procesul cauzat de moartea prin supradoză a actorului Matthew Perry i-a fost revocată licenţa de a practica medicina în urma unei decizii pronunţate de un tribunal federal american.

Decizia luată de Rusia în urma acţiunilor Occidentului în Ucraina. „Munca este într-un stadiu avansat”

Rusia va opera schimbări la doctrina sa nucleară ca răspuns la acţiunile Occidentului legate de conflictul din Ucraina, a declarat duminică viceministrul de externe Serghei Riabkov, citat de TASS, transmite Reuters.

Recomandări
Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.