Rusia își va trimite criminalii din închisori pe frontul din Ucraina. Proiectul de lege care le-ar putea anula pedepsele

62289546
Getty

Criminalii ruși ar putea fi eliberați din închisoare și condamnările lor ar putea fi anulate în schimbul servirii în efortul de război al Moscovei în Ucraina, conform unui nou proiect de lege elaborat de senatori.

Proiectul de lege le-ar permite oficial celor condamnați pentru anumite categorii de infracțiuni să îndeplinească serviciul militar în schimbul eliberării anticipate, a renunțării la condamnări sau a pedepselor reduse, a declarat, joi, Olga Kovitidi, senatoare care reprezintă Crimeea anexată ilegal, într-o postare pe Telegram. Kovitidi, împreună cu colegii săi din Comitetul Consiliului Federației pentru Legislația Constituțională și Construirea Statului, a fost responsabilă de elaborarea proiectului de lege, potrivit Politico.

Kovitidi a spus că legea se va aplica celor care au comis infracțiuni de „gravitate mică și medie”. Cei care au fost condamnați pentru că au convocat sau au participat la mitinguri antiguvernamentale, au discreditat forțele armate ruse sau au cerut sancțiuni împotriva Moscovei nu ar fi eligibili, a spus senatorul.

Rusia s-a străduit să schimbe curentul războiului, Kievul lansând o contraofensivă de succes luna trecută și luând înapoi mii de kilometri din teritoriul ucrainean deținut de trupele Moscovei. Ca răspuns, președintele rus Vladimir Putin a anunțat ceea ce el a numit o „mobilizare parțială” a rezerviștilor, ceea ce a dus la un protest public semnificativ (după standardele rusești).

Au circulat videoclipuri și rapoarte despre Grupul Wagner, o rețea de mercenari și armata privată de facto a lui Putin, care încearcă să convingă prizonierii să lupte în război, dar noua legislație deschide calea pentru o recrutare mai deschisă.

Potrivit cotidianului rus de știri Vedomosti, există informații despre că „mii de prizonieri cu pedepse neexecutate pentru diverse crime, inclusiv grave” au fost trimiși în linia frontului.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face Kayla Simmons, la 30 de ani, după ce s-a lăsat de volei
Ce face Kayla Simmons, la 30 de ani, după ce s-a lăsat de volei
Citește și...
Imagini din satelit arată că Rusia a construit o bază pentru o nouă generație de drone cu propulsie jet

Rusia a extins lungimea rampelor de lansare la una dintre bazele sale de drone pentru a susține noile aeronave cu reacție pe care le folosește în atacurile asupra Ucrainei, arată imagini din satelit obținute de Business Insider.

Preşedintelui brazilian Luiz Inacio Lula da Silva i s-a extirpat o leziune la scalp, provocată de expunerea la soare

Președintelui brazilian Luiz Inacio Lula da Silva, în vârstă de 80 de ani, i-a fost extirpată, la un spital de la Sao Paulo, o leziune la nivelul scalpului, cu câteva luni înaintea alegerilor prezidențiale prevăzute în octombrie, a anunțat medicul său.

Alegeri municipale în Cisiordania și în centrul Fâșiei Gaza, în plin război și pe fondul opțiunilor limitate

Palestinienii din Cisiordania și din zona Deir el-Balah din Fâșia Gaza au început să voteze sâmbătă pentru a-și alege primarii și consilierii municipali, în primele alegeri de la începutul războiului din Gaza.

Recomandări
LIVE TEXT: Dronă a Rusiei, prăbușită în orașul Galați. MApN anunță că a detectat alte ”fragmente” în județul Tulcea

În Galați, pentru prima dată de la începutul conflictului din țara vecină, fragmente dintr-o dronă militară au căzut într-o gospodărie din oraș, în noaptea de sâmbătă spre duminică. 

A treia zi de scumpiri mari în toate benzinăriile. Carburanţii au ajuns la preţuri record după majorări succesive

Carburanţii s-au scumpit sâmbătă noaptea în toate staţiile de alimentare. Cele mai mari creşteri de preţuri sunt în staţiile Rompetrol, 20 de bani/l la benzină şi 15 bani la motorină, şi în cele MOL, de 20 de bani la diesel şi 13 bani la benzină.

De ce nu a putut fi doborâtă drona rusească ajunsă în Galați. Armata anunță rearanjarea apărării la granița cu Ucraina

Ministrul Apărării a anunțat că Armata analizează rearanjarea sistemelor de apărare ale României de la granița cu Ucraina, după ce o dronă rusească s-a prăbușit în orașul Galați. Drona nu a putut fi doborâtă pentru că zbura la altitudine prea mică.