Rusia ameninţă Ucraina cu „consecinţe extrem de periculoase”: „Kievul are planuri să bombardeze Lugansk şi Doneţk”

×
Codul embed a fost copiat

Rusia a ameninţat Ucraina cu noi consecinţe în cazul unor "planuri militariste" din partea Kievului, după ce Moscova a recunoscut independenţa regiunilor separatiste din estul Ucrainei şi a anunţat că va trimite acolo trupe, informează marţi DPA.

Ambasadorul Rusiei la ONU Vasili Nebenzia a declarat că Kievul are planuri să bombardeze şi să provoace Lugansk şi Doneţk, cunoscute sub numele de Donbas, scrie Agerpres.

După recunoaşterea de către Moscova a regiunilor, acest lucru ar putea avea "consecinţe extrem de periculoase", a declarat el în cadrul unei reuniuni de urgenţă a Consiliul de Securitate al ONU.

Nebenzia a acuzat conducerea ucraineană pentru escaladarea tensiunilor.

El a spus că "refuzul categoric" al Kievului de a discuta direct cu liderii separatişti din Donbas este o dovadă că Ucraina nu intenţionează să-şi îndeplinească partea din acordul de la Minsk, făcând referire la un acord între Rusia şi Ucraina din 2015 pentru a rezolva conflictul din regiunea Donbas.

Citește și
Elon Musk
Elon Musk susţine că Uniunea Europeană ar trebui să fie ”eradicată”. De ce s-a enervat miliardarul american

Pentru a evita războiul, a mai spus el, Ucraina trebuie obligată să pună capăt "provocărilor".

Vladimir Putin a recunoscut independenţa regiunilor separatiste Doneţk şi Lugansk, din estul Ucrainei

Criza din Ucraina a ajuns într-o fază extrem de periculoasă, după mutarea provocatoare a preşedintelui rus. Într-o transmisiune în direct, Vladimir Putin a recunoscut independenţa regiunilor separatiste Doneţk şi Lugansk, din estul Ucrainei.

Decretele semnate luni seară de liderul de la Kremlin prevăd inclusiv trimiterea de forțe armate de menținere a păcii în cele două republici separatiste, relatează agenţiile de presă internaţionale, ceea ce înseamnă că trupele ruse au undă verde să treacă granița în țara vecină.

Ministerul de Externe de la București a ridicat nivelul de alertă la "maximum" pentru Ucraina – "Părăsiți imediat țara!" este mesajul transmis de MAE cetățenilor români de acolo.

În direct la televiziunea națională, liderul rus a semnat decretul de recunoaștere a independenței celor două republici autoproclamate Donețk și Lugansk, teritorii pro-ruse din estul Ucrainei care s-au rupt de Kiev în 2014, după ce Rusia a anexat Crimeea.

Recunoașterea de către Moscova a independenței celor două republici respinge de facto armistițiul mediat în 2015 de Franța și Germania, sub titulatura -Acordurilor de la Minsk- și oferă Moscovei pretextul de a trimite fățiș trupe în regiune.

Anunțul recunoașterii a venit la capătul unui discurs de o oră în care Vladimir Putin a făcut o cascadă de declarații revizioniste șocante: „Ucraina este o creație bolșevică. Ucraina a fost numit după Lenin. Lenin a fost autorul și arhitectul Ucrainei.”

În discursul său, Vladimir Putin a vorbit peste jumătate de oră despre istoria Imperiului Țarist, a URSS şi a Ucrainei. Observatorii internaționali l-au numit drept un "delir sovietoid".

Vladimir Putin a mai spus că preocupările de securitate ale Rusiei au fost ignorate şi a atacat ideea ca Ucraina să se alăture alianței defensive NATO, spunând că ar servi drept "o amenințare directă la adresa securității Rusiei"

Vladimir Putin: „În documentele NATO, țara noastră este declarată oficial şi în mod direct, principala amenințare la adresa securității euro-atlantice, iar Ucraina ar servi drept un punct principal de desfășurare pentru un astfel de atac (împotriva Rusiei)".

„Știm, de asemenea, că au existat deja declarații despre faptul că Ucraina urmărește să își producă propriile arme nucleare. Și nu este doar o bravură. Ucraina posedă într-adevăr tehnologii sovietice și mijloace pentru producerea unor astfel de arme”, a mai spus Putin.

De aici încolo totul este posibil, întrucât soldaţii ruşii ar putea ajunge la o confruntare directă cu trupele ucrainene. În ultimii 8 ani a fost un razboi prin interpuşi, cu arme ruseşti.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Elon Musk susţine că Uniunea Europeană ar trebui să fie ”eradicată”. De ce s-a enervat miliardarul american
Elon Musk susţine că Uniunea Europeană ar trebui să fie ”eradicată”. De ce s-a enervat miliardarul american

Miliardarul american Elon Musk, patronul platformei X, a reacţionat dur sâmbătă la adresa Uniunii Europene, după ce în ajun Comisia Europeană a impus o amendă de 120 de milioane de euro reţelei de social media, informează DPA.

Unul dintre cei mai buni actori ai Japoniei, Cary-Hiroyuki Tagawa, celebru la Hollywood, a murit în urma unui AVC
Unul dintre cei mai buni actori ai Japoniei, Cary-Hiroyuki Tagawa, celebru la Hollywood, a murit în urma unui AVC

Cary-Hiroyuki Tagawa, devenit celebru datorită rolurilor sale din filme precum "Mortal Kombat" (1995), "Pearl Harbor" (2001) şi "Ultimul împărat" - "The Last Emperor" - (1987), a încetat din viaţă la vârsta de 75 de ani.

Şapte persoane au murit și 11 au fost rănite în Turcia după ce un autobuz s-a ciocnit cu un camion
Şapte persoane au murit și 11 au fost rănite în Turcia după ce un autobuz s-a ciocnit cu un camion

Şapte persoane au murit şi 11 au fost rănite sâmbătă, când un autobuz s-a izbit de un camion pe o autostradă din sudul Turciei, potrivit unui comunicat al biroului guvernatorului local, informează AFP.

Recomandări
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington

Rusia a lansat un atac masiv cu drone și rachete asupra Ucrainei în timpul nopții de vineri spre sâmbătă, în timp ce Kievul se pregătește să discute cu SUA despre încheierea unui acord de pace.

MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș
MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne au anunțat că, în timpul campaniei pentru alegerile locale parțiale, au fost înregistrate 21 de sesizări privind posibile fapte nelegale, dintre care 13 au fost confirmate, iar șase sunt încă investigate.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.