Putin: Rascoliti cerul si pamantul si aflati cine e in spatele atentatelor!

×
Publicitate

Asta a cerut premierul rus fortelor de securitate, dupa dublul atentat soldat cu un carnagiu la Moscova. Potrivit unui ultim bilant, exploziile de la metrou au provocat moartea a 39 de oameni si au ranit alti 83.

Semn ca ancheta nu bate pasul pe loc, autoritatile au facut publice fetele teroristelor-kamikaze. In acest timp, rudele indoliate isi jelesc mortii, iar moscovitii se straduiesc din rasputeri sa depaseasca trauma.

Una dintre cele doua femei care s-au aruncat in aer luni dimineata in metroul din Moscova are aproximativ 25 de ani, iar cealalta 40, spun anchetatorii. Politia a difuzat si fotografia unui presupus complice al celor doua. Pe urmele lui si ale altor persoane implicate a asmutit Vladimir Putin fortele de securitate.

"Stim ca teroristii stau acum ascunsi. Dar facem o chestiune de onoare a serviciilor noastre de securitate din misiunea de a-i vana si de a-i scoate din gaura de sarpe in care s-au bagat", a spus Putin.

Potrivit Serviciului de Securitate FSB, cele doua teroriste ar fi fost antrenate de Said Bouriatski, principalul ideolog al rebeliunii islamiste in Rusia, ucis recent de trupele guvernamentale.

Analistii pe teme de securitate sunt de parere ca situatia ii creeaza lui Vladimir Putin o dilema foarte interesanta. Acum, teoretic, cecenii se autoguverneaza. Omul forte din Cecenia este o marioneta instalata de rusi. Iar daca rusii vor interveni din nou militar in Cecenia , atunci practic il vor ataca chiar pe omul lor, ceea ce nu e chiar o idee buna daca vrei sa promovezi stabilitatea in regiune, spun expertii.

Totusi, oficialii rusi au evocat marti seara si o pista georgiana. Oficialii de la Moscova s-au referit la presupuse contacte intre membri ai serviciilor speciale georgiene si organizatii teroriste din Caucazul de Nord. Ipoteza a fost dezmintita drept "o fantezie aberanta" de catre puterea de la Tbilisi.

In timp ce autoritatile lanseaza piste si teorii, oamenii de rand incearca sa treaca peste socul suferit luni. Evita sa coboare in subteran, iar atunci cand o fac, o fac cu foarte mare teama.

Marturiile supravietuitorilor ii infioara pe toti moscovitii.

Teroare la Moscova! Atentate la metrou: 39 de morti!

Femeia kamikaze - arma rebelilor islamisti impotriva Rusiei

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Fata-EXTRATERESTRU! Sufera de o boala care i-a deformat faţa!

Chinezoaica Wu Xioyan are doar 20 de ani, dar viata ei a devenit un adevarat cosmar. Aproape intreaga fata ii este acoperita de o tumoare, iar fata de abia poate respira. In plus, si vederea i-a fost grav afectata.

Poftiti la bordul NUDITATII! Noua stewardese sunt pregatite de turbulente

Pentru ca nu le asculta nimeni nemultumirile atunci cand protesteaza imbracate, noua insotitoare de zbor au renuntat la haine.

Sarkozy si Obama, "impacare" cu... un hot dog, la Washington!

In pofida dezacordurilor din ultima vreme, la Casa Alba, Nicolas Sarkozy si Barack Obama au afisat zambitori incredere mutuala si unitate de vederi pe mai multe teme grave, intre care adoptarea unor sanctiuni dure impotriva regimului de la Teheran.

Recomandări
FOTO. Cum arată în 2026 depozitul de muniții din Transnistria cu care Rusia sperie Europa. „Nu mai e o amenințare”

Serviciul de Informații și Securitate (SIS) și Agenția de Informații Militare din Republica Moldova au publicat imagini cu depozitul de muniții de la Cobasna, unul dintre cele mai importante obiective militare din regiunea transnistreană.

Alertă în Portul Midia. Militarii chemați să intervină după ce „un obiect plutitor” a fost găsit aproape de dig. FOTO

Ministerul Apărării Naționale a fost solicitat să intervină pentru verificarea unui obiect plutitor, posibil fragment de dronă aeriană, în Portul Midia.

Ilie Bolojan: „PNL va susține proiectul legii salarizării. E o măsură care evită pierderea a peste 700 de milioane de euro”

Grupurile parlamentare ale PNL au fost mandate să susţină adoptarea proiectului legii salarizării, a anunţat, vineri, preşedintele partidului, premierul interimar Ilie Bolojan.