Putin, despre otrăvirea lui Navalnîi: Nu este necesară deschiderea unei anchete

62163730
Getty

Preşedintele rus Vladimir Putin a afirmat că nu vede motive pentru declanşarea unei anchete în Rusia asupra otrăvirii principalului opozant rus Aleksei Navalnîi, victimă a unui atac prezumat cu un agent neurotoxic în vară.

"Dacă o persoană a fost foarte aproape de moarte, asta nu înseamnă că trebuie deschisă de fiecare dată o anchetă penală", a declarat Putin, cu prilejul reuniunii de joi a Consiliului consultativ pentru drepturile omului de pe lângă Kremlin, a cărei stenogramă completă a fost făcută publică vineri, potrivit Agerpres.

La sfârşitul lui august, opozantului şi militantului rus anti-corupţie Aleksei Navalnîi i s-a făcut rău în timpul unui zbor în Siberia. După două zile de spitalizare, la presiunea apropiaţilor săi, Rusia a permis spitalizarea sa de urgenţă în Germania.

Navalnîi, otrăvit cu Noviciok

 

Potrivit concluziilor a trei laboratoare europene, printre care unul francez şi unul german, care au fost confirmate de Organizaţia pentru Interzicerea Armelor Chimice (OIAC), Navalnîi a fost otrăvit cu un agent neurotoxic din grupa Noviciok, o substanţă concepută de specialişti sovietici în scopuri militare.

Aflat încă în convalescenţă în Germania, opozantul l-a acuzat pe preşedintele rus Vladimir Putin că s-ar afla în spatele otrăvirii sale, acuzaţii respinse de Moscova.

Diplomaţia rusă i-a acuzat în mai multe rânduri pe europeni că nu vor să transmită Rusiei datele medicale ale lui Navalnîi, denunţând refuzul lor de a coopera în acest caz.

"Parchetul general rus a cerut în mai multe rânduri colegilor săi (europeni - n.r.) să trimită cel puţin o concluzie oficială scrisă după expertiza lor", a reamintit Putin.

"Experţii noştri sunt gata să se deplaseze în străinătate - în Franţa, în Germania (...) la aceşti experţi care afirmă că au descoperit substanţe toxice militare", a dat el asigurări.

"Dar nimeni nu ne invită şi nu ni se transmit nici date oficiale, nici materiale biologice", a continuat Vladimir Putin.

"Arătaţi-ne unde este acest Noviciok!", a spus preşedintele rus.

În trecut, autorităţile ruse fie au respins că otrăvirea a avut loc, fie au acuzat serviciile secrete occidentale, pe apropiaţii lui Navalnîi sau opozanţii înşişi că ar fi autorii, notează AFP.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Canicula pune presiune pe rețeaua electrică din SUA, iar cel mai mare operator a activat măsuri de urgență

Cel mai mare operator de rețea electrică din SUA a activat măsuri de urgență și le-a cerut unor consumatori să reducă folosirea energiei din cauza valului de căldură, transmite Reuters.

Vladimir Putin a transmis ordinul. ”Zelenski este așteptat la Moscova imediat”

Preşedintele Ucrainei Volodimir Zelenski ar putea vizita Moscova pentru a se întâlni cu preşedintele rus Vladimir Putin imediat ce va fi pregătit să ia decizii importante, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, citat de TASS.

Spania se luptă cu incendii devastatoare în plin sezon turistic. Peste 1.300 de hectare au fost deja mistuite de flăcări

Pe fondul caniculei, în plin sezon turistic, Spania se confruntă cu puternice incendii de vegetație. Flăcările au mistuit peste 1.300 de hectare de pădure în nord-estul țării.

Recomandări
Cum a devenit America cea mai influentă putere a lumii și de ce viitorul ei contează inclusiv pentru Europa

Statele Unite sărbătoresc pe 4 iulie 250 de ani de la Declarația de Independență, documentul care a schimbat nu doar destinul unei națiuni, ci și cursul istoriei moderne.

Mesajul Americii către România, la 250 de ani de la fondarea Statelor Unite. Imagine spectaculoasă a Castelului Bran

SUA și România au o ”legătură profundă și durabilă”, iar cele două națiuni ”sunt profund ancorate în valorile fundamentale ale civilizației occidentale”, se arată într-un editorial al ambasadorului american la București cu ocazia Freedom250.

”Mai românesc ca oricând”. Achiziția Carrefour de către frații Pavăl, cea mai mare finanțare din istoria Băncii Transilvania

Achiziția afacerii deținute de colosul francez Carrefour în România de către Pavăl Holding a constituit, dincolo de expansiunea spectaculoasă a unei companii românești, și cea mai mare investiție din istoria Băncii Transilvania, alt business românesc.