Premierul Ungariei: Migranţii ”nu ar trebui să primească niciun cent” din bugetul UE

61909113
Getty

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a declarat vineri că nu susţine un buget al Uniunii Europene (UE) care ia bani de la agricultură, dezvoltare regională, cercetare şi dezvoltare şi îi dă ţărilor care acceptă migranţi, informează agenţia de presă MTI.

În interviul său săptămânal pentru postul de radio public ungar, Orban a declarat că negocierile pentru bugetul UE pentru perioada 2021-2027 vor dura mult şi a subliniat că acest buget multianual trebuie să întrunească unanimitatea statelor membre. "Atâta vreme cât ungurii nu-şi vor da acordul, nu va exista un buget", a spus el, conform Agerpres.

Potrivit premierului ungar, migranţii "nu ar trebui să primească niciun cent", iar cea mai mare parte (din fondurile pentru migranţi) ar trebui să fie acoperită de statele membre din bugetele naţionale.

Viktor Orban a dat asigurări că nu va reduce sprijinul pentru agricultură.

Ungaria, unde recent Viktor Orban a obţinut un nou mandat de premier, s-a evidenţiat din 2015 prin discursul său ostil faţă de primirea migranţilor non-europeni, o poziţie pe care expus-o de mai multe ori în faţa criticilor partenerilor săi europeni.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Irina Shayk, fosta parteneră a lui Cristiano Ronaldo, se iubește cu un star din NBA, cu 11 ani mai tânăr!
FOTO Irina Shayk, fosta parteneră a lui Cristiano Ronaldo, se iubește cu un star din NBA, cu 11 ani mai tânăr!
Citește și...
Rusia a emis un mandat internaţional de arestare pentru fondatorul Telegram. De ce îl acuză FSB

Serviciul Federal de Securitate (FSB) al Rusiei a anunţat miercuri că l-a pus sub acuzare pe fondatorul Telegram, Pavel Durov, pentru facilitarea activităţilor teroriste şi că a emis un mandat internaţional de arestare pe numele său.

Iranul a spus „nu” planului de compromis pentru Strâmtoarea Ormuz. Calea unei soluții negociate, închisă de Teheran

Iranul a respins propunerea Omanului privind gestionarea comună la nivel regional a Strâmtorii Ormuz, a declarat miercuri un oficial iranian de rang înalt, spulberând speranţele unui progres diplomatic rapid în acest conflict, relatează Reuters.

Rusia a negat o nouă mobilizare și a precizat câți voluntari a atras în armată în primele șase luni din 2026: „O minciună”

Rusia susține că aproximativ 200.000 de voluntari s-au înrolat în armată în prima jumătate a anului și respinge afirmațiile Ucrainei privind pregătirea unei noi mobilizări.

Recomandări
Alertă cu bombă în Portul Constanța. Activitatea în port a fost suspendată, iar mii de persoane au fost evacuate

Activitatea în Portul Constanța a fost întreruptă miercuri dimineață, după ce Autoritatea Navală Română a primit prin telefon o amenințare cu bombă.

A doua zi de grevă în spitale. Solidaritatea Sanitară avertizează: Angajații riscă să ajungă victime ale jocului politic

Este a doua zi de grevă generală în spitalele din România. Sunt asigurate în prezent doar urgențele, și o treime din cazurile cronice.

Acciza dinamică la carburanți, adoptată în Parlament. Cu cât s-ar putea ieftini motorina și benzina la pompă

Proiectul de lege care introduce mecanismul de acciză dinamică a trecut de votul final în Camera Deputaților, după ce a fost adoptat deja de Senat. Mecanismul ar urma să reducă prețul la pompă cu cel puțin 34 de bani pe litru, susțin inițiatorii.