Papa Francisc a căzut în reședința sa din Vatican. A suferit o contuzie la antebraț. „Biserica se conduce cu mintea”

×
Publicitate

Papa Francisc a suferit o contuzie la antebrațul drept după ce a căzut în reședința sa, fără să fi suferit însă vreo fractură, a informat joi Vaticanul, potrivit Reuters.

''În această dimineață, în urma unei căzături la reședința Santa Marta, papa Francisc a suferit o contuzie la antebrațul drept, fără să fi suferit fracturi. Brațul a fost imobilizat ca măsură de precauție'', se mai spune în comunicat.

Papa Francisc

Suveranul pontif, care este din 2013 liderul spiritual al 1,4 miliarde de membri ai Bisericii Catolice, a împlinit 88 de ani în luna decembrie și folosește deseori un baston sau un scaun rulant pentru a se deplasa, din cauza durerilor la genunchi sau a celor de spate.

A suferit de gripă și de probleme conexe de mai multe ori în ultimii doi ani. În 2021 a fost supus unei intervenții chirurgicale pentru remedierea unei afecțiuni dureroase denumite diverticulită și din nou în 2023 pentru repararea unei hernii.

Cu toate acestea, într-o autobiografie publicată marți, papa Francisc a minimalizat temerile legate de sănătatea sa și a exclus posibilitatea de a demisiona, așa cum a procedat predecesorul său, Benedict al XVI-lea.

''Sunt bine'', a spus papa Francisc. ''Biserica se conduce cu mintea și cu inima, nu cu picioarele'', a adăugat el.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
Citește și...
Presa iraniană: aproape jumătate dintre victimele războiului cu SUA şi Israelul sunt civili, 499 de femei printre morți

Presa de stat de la Teheran a consemnat duminică declaraţii ale unor oficiali care susţin că războiul cu Statele Unite şi Israelul a costat până acum Iranul 3468 de morţi, din care 1460 - adică 42% - erau civili, transmite Xinhua.

Stare de alertă în Irlanda de Nord, după ce o mașină-capcană a explodat lângă o secție de poliție

Poliția din Irlanda de Nord a declarat stare de alertă în orașul Dunmurry, situat la periferia orașului Belfast, după ce s-a aflat că o mașină-capcană a explodat în apropierea unei secții de poliție.

Rusia confirmă sprijinul militar al Phenianului: Volodin laudă rolul soldaților nord-coreeni în războiul cu Ucraina

Viaceslav Volodin, preşedintele Dumei de Stat (camera inferioară a parlamentului de la Moscova) i-a mulţumit duminică liderului nord-coreean Kim Jong Un pentru "eliberarea raionului Kursk" din Rusia, în cadrul războiului cu Ucraina.

Recomandări
Donald Trump a supraviețuit și celei de-a treia tentative de asasinat. Filmul atacului armat de la Washington

Au fost scene extrem de tensionate la un eveniment la care participa Donald Trump, în sala de recepții din subsolul unui hotel din Washington.

Încă o dronă rusească prăbușită în România, a treia în 24 de ore. SRI confirmă că aceasta avea încărcătură explozivă

Resturile unei a trei drone au fost găsite duminică în județul Tulcea. Potrivit Ministerului Apărării, fragmentele au fost descoperite între localitățile Luncavița și Văcăreni. 

Mii de gospodării din trei județe au rămas fără curent din cauza avariilor provocate de vânt. Ce localități sunt afectate

Mii de gospodării din judeţele Suceava, Neamţ şi Harghita nu sunt alimentate cu energie electrică, duminică după amiază, din cauza avariilor produse de vânt pe reţeaua de alimentare.